YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YSK'nın kararıyla MHP'nin vekil adayı
YSK'nın kararıyla MHP'nin vekil adayı
06 Haziran 2011 09:48
kaset skandalarının ardından MHP'den ve milletvekilliği adaylığından ayrılan 9 ismin aksine istifa etmemekte direnen İhsan Barutçu için YSK ilginç bir karar aldı...

YSK, partiden ihraç edildiği halde, MHP listelerinden çekilmeyen İhsan Barutçu’nun milletvekili adaylığına vize verdi.

Barutçu seçimi kazanırsa Meclis’e bağımsız milletvekili olarak girecek. Yüksek SeçimKurulu (YSK), kaset skandalının ardındanmilletvekili adaylığından istifa etmediği için partiden ihraç edilen İhsan Barutçu’nun adaylığına vize verdi. Kurul, 3’e karşı 7 oylaMHP’nin Barutçu’nun, listeden çıkarılması talebini reddetti. Barutçu,MHP’nin oylarıyla bağımsızmilletvekili olarak Meclis’e girebilecek.

İKİNCİ KEZ VİZE VERDİ

YSK, aldığı karardaMilletvekili SeçimKanunu’nun 25.maddesine vurgu yaptı. Buna göre, kesinleşen aday listesinden ancak ölümve istifa halinde kaydırma olabileceğine dikkat çekti. Bu iki durumdışında listede kaydırma olamayacağına karar verdi. YSK’nın bu kararıyla, partiden ihraç edildiği halde, MHP listelerinden çekilmeyi kabul etmeyen Barutçu’nunmilletvekili adaylığına bir kez daha vize vermiş oldu. Bu durumda Barutçu seçimi kazanırsamilletvekili olabilecek. Ancak bağımsızmilletvekili olarakmazbata alacak. Barutçu, kaset görüntülerinin ardındanMHP’den istifa ettiğini kamuoyuna duyurmasına karşın istifa dilekçesini YSK’ya göndermediği için partisinden ihraç edilmişti. Ancak YSK, Milletvekili SeçimKanunu’nu dikkate alarak Barutçu’nunMeclis’e girmemesi için parti listesinden çıkarılması için talepte bulunanMHP’nin başvurusunu reddetti.

ÖZLÜK HAKLARI VAR

Barutçu, YSK kararıyla MHP oylarıylamilletvekili seçilecek, milletvekili emekliliği, aylığı, sekreter, şoför, danışman gibi özlük haklarına sahip olacak, dokunulmazlığa kavuşacak. Barutçu,Meclis kürsüsünde yemin etmezse bile,Meclis İçtüzüğü gereği sadece komisyon çalışmalarına katılamayacak,Meclis kürsüsünde konuşamayacak. Milletvekili Seçim Kanunu’na göremilletvekili adaylığından sadece istifa ve ölüm halinde boşalma oluyor. Şimdiye kadar seçimlistelerinde ihraçla boşalma olmadı. Bu nedenle de YSK’nın MHP’nin ihraç talebine olumsuz yanıt verdiği belirtiliyor.MHP Disiplin Kurulu, Barutçu’yu “Partiyi aleni olarak küçük düşürmekten” ihraç etmişti. YSK’nın ihracı reddetmesinin ardından Barutçu, 12Haziran seçimlerindeMHP listesinden katılacak. AncakMHP’nin oylarıyla seçilen Barutçu, partisi tarafından ihraç edildiği içinMeclis’te ortak siyaset yapamayacak.

Üçüncü sıraya yükseldi

Kaset skandalının ardından partideki görevlerinden ayrıldıklarını açıklayan 9 isim,milletvekili adaylıklarından da çekildiklerini bildirmişti. İstifa eden adaylardan Recai YıldırımAdana 1. sıra,Metin Çobanoğlu Kırşehir 1. sıra, Bülent Didinmez İstanbul 1. Bölge 2. sıra, Mehmet Taytak İstanbul 3. Bölge 3. sıra, İhsan Barutçu İstanbul 3. Bölge 4. sıra, Osman Çakır Samsun 1. sıra, Mehmet Ekici Yozgat 1. sıra, Ümit Şafak İstanbul 2. Bölge 2. sıra, Deniz Bölükbaşı Ankara 2. Bölge 1. sıra, Cihan Paçacı ise Ankara 2. Bölge 2. sıramilletvekili adayıydı. Taytak’ınmilletvekilliği adaylığından çekilmesinin ardından 4. sırada yer alan Barutçu 3. sıraya yerleşti. 2007 seçiminde İstanbul 3. bölgede AK Parti 14, CHP 7 MHP ise 3milletvekili çıkarmıştı. 2011 seçimlerinde 3. bölgeninmilletvekili sayısı 27’ye yükseldi. Barutçu’nun seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Barutçu istifa etmeyecek

9 Mayıs’ta adaylıktan çekildiğini açıklayan İhsan Barutçu’nun dilekçesinin YSK’ya gelmediği kaydedildi. Barutçu, çekildiğine dair dilekçesini 12 Haziran’a kadar YSK’ya göndermez vemilletvekili seçilirse Meclis’e girecek. Barutçu’nun avukatı Süleyman Tınaz, Barutçu’nun bağımsızmilletvekili olmayacağını söyledi. YSK’nın partiden ihraç edilmesine rağmen adaylığına onay verdiği İhsan Barutçu’nun ismi YSK’nın kesin aday listelerinde yer alıyor. Buna rağmen MHP’nin resmi internet sitesi www.mhp.org.tr adresindeki aday listelerinde Barutçu’nun ismi yer almıyor. (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler