YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YSK'dan yurt dışında oy kullanacaklara uyarı
Yurt dışındaki vatandaşların cumhurbaşkanı için hangi ülkede hangi günler oy kullanacağını belirleyen YSK kararı Resmi Gazete'de yayımlandı
YSK'dan yurt dışında oy kullanacaklara uyarı
05 Temmuz 2014 / 21:32 Güncelleme: 05 Temmuz 2014 / 21:33

Yurt dışındaki vatandaşların cumhurbaşkanı seçimi için hangi ülkede hangi günlerde oy kullanacağını belirleyen Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, Almanya, ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsrail, İsviçre, İtalya, KKTC, Lübnan, Norveç, Romanya, Suudi Arabistan ve Türkmenistan'da ilk tur için oylama 31 Temmuz-3 Ağustos'ta, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde ise 17-20 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

Kanada, Avustralya ve Rusya'da ilk tur oylama 31 Temmuz-2 Ağustos, Bulgaristan ve Kazakistan'da 1-3 Ağustos arasında, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde ise 17-19 Ağustos günlerinde gerçekleştirilecek.

Sandık kurulacak diğer ülkeler ve oy kullanma süreleri şöyle:

"Avusturya ve Yunanistan'da birinci tur oylama tarihi 2-3 Ağustos, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde ise 19-20 Ağustos tarihlerinde 2 gün süreyle.
Cezayir, İngiltere, İsveç, Japonya, Katar, Kırgızistan, Macaristan ve Makedonya'da birinci tur oylama tarihi 2-3 Ağustos, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde ise 17-18 Ağustos tarihlerinde 2 gün süreyle.
Çin Halk Cumhuriyeti'nde birinci oylama 31 Temmuz, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde ise 18 Ağustos tarihinde 1 gün süreyle.
Birleşik Arap Emirlikleri'nde birinci oylama 2 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde ise 17 Ağustos 2014 tarihinde 1 gün süreyle.
Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, Kosova, Kuveyt, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda'da birinci oylama 3 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde ise 17 Ağustos 2014 tarihinde 1 gün süreyle."

Karara göre, ayrıca, yurt dışındaki seçmenler, kendisi için belirlenen günde oy kullanamadığı takdirde 26 Temmuz-10 Ağustos 2014 tarihleri arasında Gürbulak, Türkgözü, Sarp, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule, Esendere, Dilucu, Dereköy, Habur, Kapıköy karayolu gümrük kapılarında, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya Askeri Havaalanı, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun, Trabzon, Zonguldak havalimanı gümrük kapılarında ve Kaş, Kuşadası, Ayvalık, Karaköy, İzmir, Çeşme, Derince, Mersin, Taşucu, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Samsun liman gümrük kapılarında oy kullanabilecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler