YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YSK'dan 2015 seçimleri için yeni düzenleme
YSK'dan 2015 seçimleri için yeni düzenleme
19 Ekim 2014 10:41
Yurtdışındaki vatandaşlarımızın oy kullanabilmesi için 800 milyon lira yatırım ile yeni bir düzenlemeye gidilmişti. YSK’nın randevu sistemindeki ısrarı nedeniyle 3 milyon oy çöpe gitmişti. YSK 2015 seçimlerinde bu ısrarından vazgeçti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 7 Haziran 2015'te yapılması gereken milletvekili genelseçiminin erkene alınabileceği ihtimali çerçevesinde alarma geçerek çalışmalarını başlattı ve ilk kararını verdi. Verilen kararda 2 önemli mevzu ön plana çıktı. 

1- Randevu sistemi tartışılacak

YSK ilk kez 10 Ağustos'ta halkoyuyla yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde denenen ve başarılı olmayan yurtdışı seçmenlerin randevu sistemiyle yurtdışında kiralanan yerlerde oy kullanması sistemini 2015'teki genel seçimde kaldırmayı masaya yatırdı. Dünkü toplantıda, YSK Ak Parti Temsilcisi Şeref Malkoç ve CHP Temsilcisi Yakupoğlu, yaşanan aksaklıkları dile getirerek, yurtdışında seçmenlerin randevuyla oy kullanmaları sisteminin kaldırılmasını önerdi.

YSK da önümüzdeki genel seçimde yurtdışı seçmenlerin bulundukları ülkelerdeki Türk konsolosluklarında randevusuz oy vermelerinin tartışılmasını ve bu konuda çalışma yapılmasını benimsedi. YSK, önümüzdeki perşembe günü Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile çalışma yemeğinde bir araya gelecek ve bu konuyla yurtdışı seçimin güvenliği konusu görüşülecek.

2-Bir sandıkta 380 seçmen

YSK dün seçime ilişkin ilk kararını da verdi. Önümüzdeki genel seçimde bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısını da 360+20 olarak belirlendi. 

Bu sayı, 2011 genel seçimlerinde 300, 30 Mart'taki son yerel seçimde 300+20 ve 10 Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçiminde ise 400 olarak belirlenmişti. YSK, tek bir oy pusulası kullanılan Köşk seçiminde sandık tasarrufu yapmış ve bir sandıkta oy verecek seçmen sayısını 400 olarak belirlemişti.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler