YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YSK geçersiz oy için çalışıyor!
YSK geçersiz oy için çalışıyor!
04 Nisan 2014 23:00
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu 'YSK, oyları nasıl geçersiz kılarız, buna oynuyor. Bu Türkiye'nin çok ciddi bir sorunudur' dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, yerel seçimde iptal edilen oylar ve bu oyların iptal gerekçeleriyle ilgili, YSK oyları nasıl geçersiz kılarız, buna oynuyor. Ufak bir şey, hemen geçersiz. Bugünkü kavgalarda buradan çıkıyor' dedi. YSK'nın bu konuda iyi bir sınav veremediğini iddia eden Kuzu geçersiz sayılan oyların haybeden gittiğini savundu. Türkiye genelinde neredeyse 1 milyon oyun geçersiz sayıldığına dikkati çeken Kuzu, şöyle devam etti:

İlk işimiz bu olmalı

'Sırf Ankara'da 124 bin oy iptal. Zarfa muhtarın kağıdını koymuş. Ne olmuş koymuşsa yani. Yasada bunun temeli falan yok. Asıl olan demokraside milletin, kişinin vermiş olduğu oyunu geçerli saymanın yollarını aramaktır. YSK oyları nasıl geçersiz kılarız, sandık kurulu oyları nasıl geçersiz kılarız, buna oynuyor. Tam tersi olması lazım. Türkiye'de neredeyse 1 milyona yakın oy geçersiz.'

Pusulalar tek zarfa konsun

Bunun için yasanın değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Kuzu, 'Her şey tek zarf içine konulsun. Onun içinden ayıklasınlar. İşleri ne yani.... Sandığın başındaki adam ayıklasın, saysın. 50 defa git gel arka kutuya, ön kutuya onunla mı uğraşacak. Tek zarfa koyduracaksın bitti. Seçim orada biter. Şaşırıyor millet. Arkada muhtarın kağıdı var. Gidiyorsun orada muhtarın kağıdı, 'Allah Allah bu ne burada duruyor' diyor' dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler