YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YSK Başkanı Muammer Aydın’dan önemli açıklama
YSK Başkanı Muammer Aydın’dan önemli açıklama
YSK Başkanı Muammer Aydın’dan önemli açıklama
20 Aralık 2008 / 08:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Seçmen sayısındaki 6 milyonluk artışla ilgili iddialar dün Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) masaya yatırıldı. Türkiye İstatistik Kurumu ve Nüfus Müdürlüğü yetkililerinin de katıldığı toplantıdan önce soruları cevaplayan YSK Başkanı Muammer Aydın, teröristlerin seçmen kütüklerinde yer aldığına ilişkin tartışmalara açıklık getirdi.


 


Kanunlara göre hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı bulunmayan ve 18 yaşını dolduran herkesin seçmen olduğunu vurgulayan Aydın, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, hüküm giymemişse, seçmen kütüğüne yazılma koşullarını taşıyorsa ve anasının, babasının yanında, adresinde bulunuyorsa terörist olsa da bu kişiyi seçmen olarak yazmak durumundayız.'' dedi. Mükerrer oy konusunda kendilerine herhangi bir iddia-da bulunulmadığını da belirten Aydın, işlemlerin TC kimlik numarasıyla yapılması- nın söz konusu sorunu önlediğini anlattı.


YSK'ya gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Aydın, seçim takviminin, seçmen kütüklerinin kesinleşmesinin ardından 1 Ocak 2009'a kadar açıklanacağını söyledi. MERNİS'ten aldıkları listeleri güncelleştirerek seçmen kütüğü haline getirdiklerini vurgulayan Aydın, güncelleştirmenin amacının ham olarak hazırlanan listelerin askıya çıkarılarak vatandaşlarca kontrol edilmesi olduğunu kaydetti. YSK Başkanı, güncelleştirme sırasında ortaya çıkan sorunların kaynağını araştırdıklarını, başta aynı adreste birden fazla seçmenin yazıldığına yönelik iddialar olmak üzere tüm iddiaları incelediklerini dile getirdi.


Aydın, terör örgütü üyelerinin seçmen kütüklerinde yer aldığı iddialarıyla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: "18 yaşını dolduran herkes bizde seçmendir. Teröristi, diyelim ki asker yakaladı, cezaevine aldı, bu kişi cezaevinde oyunu yine kullanacaktır, engel değil; çünkü hükümlü değildir. Ancak hükümlü olursa oyunu kullanamayacaktır. Cezaevinde tutuklu olanlar oyunu kullanacaktır. Bu kişileri yakalayıp getirirsek yine seçmen olarak onları kaydedip oyunu kullandırmak zorundayız.''


YSK Başkanı, mükerrer oy iddiasına karşı yeniden gündeme getirilen parmak boyama uygulamasının tekrar gündeme gelip gelmeyeceğine de açıklık getirdi. Böyle bir durumun söz konusu olmadığını kaydeden Aydın, "Mükerrer iddiası olan getirsin görelim. Yok böyle bir iddia. Çünkü TC kimlik numarasıyla kişilerin nüfus kayıtları ve kimlikleri belli. İddialar sözde var, ama somut olarak bize 'şu adamlar çift kimlikli' diye itiraz gelmedi.'' ifadelerini kullandı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler