YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yolum Roj TV'ye düştüğü zaman huzur buluyorum"
"Yolum Roj TV'ye düştüğü zaman huzur buluyorum"
"Yolum Roj TV'ye düştüğü zaman huzur buluyorum"
02 Eylül 2008 / 22:20 Güncelleme: 02 Eylül 2008 / 00:00

Batman Belediyesi'nin DTP'li Başkanı Hüseyin Kalkan'a "Suçu ve suçluyu övmek" suçundan 1 yıl hapis cezası verildi. Görevden alınan DTP'li Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak da "Terör örgütü propagandası yapmak"tan 10 ay cezaya çarptırıldı.


Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına sanık Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan da katıldı.


PKK terör örgütü yanlısı yayınlar yapan Roj TV'yi övücü konuşma yaptığı için Kalkan hakkında "Suçu ve suçluyu övmek" iddiasıyla açılan dava sona erdi.


Mahkeme heyeti, Kalkan'ın suç işlediğine kanaat getirerek 1 yıl hapis cezası verdi. Ceza 10 ay hapis cezasına indirildikten sonra 9 bin YTL para cezasına çevrildi.


Kararı beğenmeyen DTP'li Belediye Başkanı Kalkan, 1 Mart 2008 tarihindeki Roj TV'nin kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katılarak, "Yolum Roj TV'ye düştüğü zaman huzur buluyorum. Nasıl ki Müslümanlar için Mekke, Medine kutsal ise Kürtler için de Roj TV o kadar kutsaldır" demişti.


Diğer yandan görev el çektirilen Cizre Belediyesi eski Başkanı Aydın Budak'ın da "Yasadışı terör örgüt propagandası yapmak" suçunu işlediği iddiasıyla yargılandığı dava sonuçlandı.


Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında Cizre Belediyesi'nin DTP'li eski Belediye Başkanı Budak'ı 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler