YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Yolu açık olsun''
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Erdoğan'a yönelik eleştirilerde bulundu.
''Yolu açık olsun''
08 Ekim 2012 / 13:55 Güncelleme: 08 Ekim 2012 / 14:17

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, parti olarak en önemli taleplerinin, iç barışın sağlanması, anaların ağlamaması olduğunu belirterek, ''İktidarın öncelikle bu yol haritasıyla ilgili net bir karar vermesi gerekiyor. Eğer gerçekten Türkiye'de bir iç barış sağlanacaksa CHP olarak katkı sunmaya hazırız'' dedi.

Tekin, 12 Eylül 2012'de kurulan Yurttaş Hakları Derneği'ni ziyaretinde, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de 12 Eylül öncesi, her 4 vatandaştan birinin örgütlü olduğunu söyleyen Tekin, örgütlü toplumlardan herkesin rahatsız olacağını, bundan rahatsız olanların 12 Eylül'ü uyguladıklarını savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçilme yaşının 18'e indirilmesine ilişkin sözlerini hatırlatan Tekin, 18 yaşındaki gençlerin bazılarının bu yaşta daha liseyi bile bitiremediğini belirtti. Tekin, şunları söyledi:

''Türkiye'nin başkenti Ankara'da bir üniversiteye gidiyorsunuz, olağanüstü önlem alınıyor. Binlerce polis eşliğinde bir Başbakan, bir bilim yuvasına gidiyor. Daha önce rektörden hangi öğrencilerin olup olmayacağının listesi de alınıyor emniyette. Bu gerçekten doğruysa Rektör'ün derhal istifa etmesi gerekiyor. Bir bilim yuvasına Başbakan da herkes gelebilir. Olağanüstü önlem alınması gerekmiyor. Burada duyarlı, gencecik çocuklar sadece 'savaşa hayır' dedikleri, hak arama sloganları attıkları içi 2-3 gündür gözaltında.''

TBMM'den geçen Suriye ile ilgili tezkereye ilişkin sorular üzerine Tekin, nasıl 1 Mart tezkeresine ''hayır'' diyerek direnç gösterdilerse Suriye'deki olaylarla ilgili de aynı direnci göstereceklerini belirtti. Tekin, ''Sayın Başbakan İstanbul'da bir konuşma yaptı. Muhalefeti eleştirirken, 'gerekirse ben de giderim' demiş. Yolu açık olsun. Bir yere gidemezler. Oraya kadar gideceğine Hakkari'ye gitsin Sayın Başbakan'' dedi. aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler