YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yolsuzluk yapanın cenaze namazı kılınmaz"
"Yolsuzluk yapanın cenaze namazı kılınmaz"
26 Mart 2014 07:13
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Bakın Peygamber Efendimiz, şöyle buyurmuş: 'Eğer bir hırsız varsa, yolsuzluk yapan varsa, rüşvet alıp vermişse o kişinin cenaze namazı kılınmaz'. Öyle demiş Peygamber Efendimiz" dedi.

Oran, partisinin Abana ilçesindeki seçim irtibat bürosunun önünde halka hitaben yaptığı konuşmada, cumhuriyetin ilanından bugüne kadar gelen hükümetlerin doğru ve yanlışlarının olduğunu ancak hiçbirisinin bugünkü gibi bir yolsuzluk olayına bulaşmadığını iddia etti.

"Hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet bizim dinimizde haram, örflerimize göre ayıp, kanunlarımıza göre suç" diyen Oran, şöyle konuştu:

"Şimdi bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım, anlamamız lazım. Bakın Peygamber Efendimiz, şöyle buyurmuş: 'Eğer bir hırsız varsa, yolsuzluk yapan varsa, rüşvet alıp vermişse o kişinin cenaze namazı kılınmaz. Öyle demiş Peygamber Efendimiz. Hatta Peygamber Efendimiz demiş ki, 'hırsızın, yolsuzluk yapanın orucu da namazı da kabul olmaz' demiş. Ama bir şey daha söylemiş, 'Eğer ortada bir hırsızlık varsa, ortada bir yolsuzluk varsa, ortada bir rüşvet alıp verme varsa, siz onu görüp de görmemezlikten geliyorsanız, siz ses çıkarmıyorsanız o zaman siz de o suça ortaksınız' demiş. Yani şu anlama geliyor. Bugün, bunu yapan partiye, yaptığını kabul eden partiye, yaptığını örtbas etmek için uğraşan partiye, ama koltuğunu bırakmayan partiye eğer oy verirseniz o zaman onun günahına da ortak oluyorsunuz. Bakın bizim dinimizde, yalanla iman bir arada olmaz."

Oran, bugüne kadar din üzerinden CHP'ye sürekli saldırıldığını anımsattı.

İnanç üzerinden siyaset yapmayı hep reddettiklerini dile getiren Oran, "Biz dedik ki, hep saygılıyız. Biz, kimliklere saygılı olduğumuz gibi mezheplere saygılı olduğumuz gibi inançlara da saygılıyız. Yani, insan bizim çin değerli. Onun inancı, kimliği başka bir konu. O bizim konumuz değil. Bizim görevimiz, insana insan olduğu için hizmet etmek. İnsana, insana olduğu için onun derdine derman olmak. Bizim görevimiz bu. Yıllarca bize, din üzerinden vurdular" değerlendirmesinde bulundu.

Suriyeli mülteciler için hazırlanan kanun tasarısı

Oran, Türkiye'de işsizlik, yoksulluk ve göç olduğunu savundu.

Bir başbakan yardımcısı tarafından Suriye'den gelmiş olan bir milyon mülteci için bir kanun tasarısı hazırlandığını belirten Oran, sözlerini şöyle tamamladı:

"Seçimlerden sonra bunu parlamentoya getiriyor ve geçirecek. İçeriği şu, bir milyon Suriyeliyi oradan gelen mültecilerin çalışma iznini hızlandırıp ve kolaylaştırıp onlara iş bulunmasını sağlayacak. Bunun adına da 'istihdama can suyu' diyor. Şimdi peki, ben soruyorum burada, dışarıdaki arkadaşlarıma da soruyorum, buraya da soruyorum. Peki, bu bakan, bu başbakan yardımcısı Türkiye'nin işsizlik sorunun çözmek için oraya gitmedi mi  Ne işi var Suriye'den gelen mültecilere iş bulmakta. Ona kim verdi bu görevi . Bu vatanın evlatları işsiz. Sana ne, Suriye'den gelen mültecilere iş bulmak... Sen, önce kendi vatandaşına bak. Sordum, açtım bakana dedim ki, 'Yav bu nasıl iş, 5 milyon işsiz var. Bu kadar genç kardeşimiz var'. Bana dedi ki, 'Türkiye'de işsizlik yok'. Yani bunu AKP'li başbakan yardımcısı söylüyor. Şimdi bakın, biz buna müsaade etmeyeceğiz."

Oran, daha sonra vatandaşlarla Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

AA

misafir
 // yeni günes dogcak
yamuk seni namazin kilinmaz .bu zaman kadar hortumlarila paralari götürdünuz 2002 de unutunmu yamuk sindi ne yaptiniz onlari anlat metorya bidinmi gitti bir gez sizler hic birnizin namazi kilinmaz bu kadar yeter * ...... yazdiklarin yazilmiyor nicin kötü bir sey yazmiyorum...
26 Mart 2014 Çarşamba 15:47
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler