YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yolsuzluk görmek istiyorsanız AKP'li...
Ataşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası Açılış Törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'li belediyeleri yolsuzlukla suçladı.
Yolsuzluk görmek istiyorsanız AKP'li...
30 Mart 2013 / 16:57 Güncelleme: 30 Mart 2013 / 17:00

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrasilerde yurttaşın direnme hakkının bulunduğu savunarak, “Eğer bir yerde anayasa ihlali varsa yurttaş anayasasını korumak için direnme hakkına sahiptir. Yurttaşın direnme hakkını anayasanın başlangıç bölümüne koymaya kararlıyız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ataşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası Açılış Törenine katıldı.

Törende konuşan Kılıçdaroğlu, AK Parti hükümetini eleştirdi. AK Parti’nin kamuoyunda “CHP’li belediyeler çalışmıyor” imajı oluşturmaya çalıştığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluk görmek istiyorsanız gidin AKP’li belediyelere, hizmet görmek istiyorsanız gelin CHP’li belediyelere. İstanbullu nefes almak isterse, şehrin bütün güzelliklerini görmek isterse, beton yığını değil de yeşillik görmek isterse CHP’li belediyelerin olduğu yerlere gider.

TOKİ şöyle konut yapıyor, böyle konut yapıyor. TOKİ’nin yaptığı konutlardan çok daha uygun koşullardan, çok daha kaliteli daireleri yapıp ihtiyaç sahibine teslim eden belediyeler CHP’li belediyelerdir. Biz bunları yapıyoruz da AKP boş duruyor mu ? Bizim belediyeler üzerinde baskı kuruyorlar. Sistematik bir baskı var. Nasıl tutuklayacağız, nasıl hapse atacağız. İstediğiniz kadar dinleyin, denetleyin ne yaparsanız yapın halka hizmetten hiçbir belediye başkanımızı vazgeçiremezsiniz” dedi.

Konuşması sırasında açılışa katılan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ı işaret eden Kılıçdaroğlu, “Aramızda bir demokrasi gazisi var. O gazi İstanbul barosu başkanı hoş geldin diyorum. Neden demokrasi gazisi. Savunma hakkını kullanamıyor. Bir avukat. Adı üstünde görevi var. Savunacak yargıç diyor ki ‘savunmayacaksın’ Konuşacak diyorlar ki ‘konuşmayacaksın’. O zaman niye avukatı getiriyorsun oraya. Otur evinde kararını ver olay bitsin. Bunu söyleyen kim özel yetkili mahkemeler. Yani siyasi iktidarın emrinde olan mahkemeler. Yani çocuklarına en ağır mirası bırakan mahkemeler. Onların mahkemeleri de bize vız gelir” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere olayına da değinerek, “34 yurttaşımızı Uludere’de yabancı topraklarda katledildi. Recep Tayyip Erdoğan: ‘Ankara’nın karanlık dehlizlerinde bu dosyanın kapanmasına izin vermeyiz’ diyordu. Ne yaptılar TBMM’nin kapalı dehlizlerinde AKP oylarıyla dosyayı kapattılar. Gündemde tutan kim CHP’liler” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de basın özgürlüğü olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Basının özgür olmadığı bir ülkede halkın doğru haber alma hakkı olmaz. Vatandaş doğru haberi özgür medyadan alır. Eğer bir medya patronu gidip başbakana ‘benim yazarlarımdan memnun musunuz’ der, o da ‘onu değil de şunu yap’ derse bu medyaya özgür denir mi. O nedenle hep beraber mücadele edeceğiz. Önemli olan gazetecinin özgürce yazmasıdır. Biz hiçbir zaman köşe yazarı eleştiriyor diye bakmadık olaya. Ama aynı şeyi iktidarın da yapması gerekir. Medyadaki kalemler ağırlıklı olarak saygın dürüst, kalemini satmayan gazetecilere elbette saygımız vardır. Ama kalemini satan gazeteciye biz gazeteci demeyiz kimse kusura bakmasın”

Ülkenin temel sorunlarının parlamentoda çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “’Gelin oraya Türkiye’nin en zor sorunlarını hep birlikte çözelim’ dedik. Biz sorumluluğu olan bir partiyiz. Ülkenin geleceğinden yurttaşlar kaygı duyuyorlar. ‘Acaba huzuru, güveni egemen kılacak mıyız’ diye soruyorlar. Ülkenin bölünmesinden kaygı duyuyorlar. Ataşehir’den sesleniyorum. Hiç endişelenmeyin CHP olduğu sürece, bu ülkede birliği ve bütünlüğü sağlama güvencesi mutlaka vardır” şeklinde konuştu.

CHP Lideri konuşmasında vatandaşlara çağrı da bulunarak, “Önce yerel seçimlerde AKP’ye bir ders vermek zorundayız. Bu dersi sizler vereceksiniz. Bunun için açıklıkla söylüyorum geçmişte demokrat partiye, anavatan partisine, Milliyetçi Hareket Partisi’ne oy veren bütün yurttaşlarımın Türkiye’nin birliği bütünlüğü özgürlüğü barışı için CHP bayrağı altına bekliyorum. Gün ayrılık değil birlik olma günüdür” ifadelerini kullandı.

Anayasaya yurttaşın direnme hakkını koymakta kararlı olduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“AKP Türkiye’yi yarı açık cezaevine döndürdü. Telefonla konuşamıyor vatandaş acaba dinleniyor muyum diye. Hükümeti eleştiremiyor polis baskın yapar mı diye. Yürekli olun korkmayın arkanızda mutlaka bir CHP’li olacaktır. Demokrasilerde hukukun üstünlüğü bağlamında yurttaşın direnme hakkı vardır. Eğer bir yerde anayasa ihlali varsa yurttaş anayasasını korumak için direnme hakkına sahiptir. Bunu anayasanın başlangıç bölümüne koymaya kararlıyız yurttaşın direnme hakkı da olacaktır. Yine bize söylüyorlar Anayasa’da ne yapılacak diye. Özgür bir anayasa istiyoruz, bağımsız yargının olduğu bir anayasa istiyoruz. Mustafa Kemal’in kurucu ve önderliğinin, Türk milleti kavramının anayasanın başlangıç bölümünde olmasını istiyoruz”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler