YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yollar Afyon kaymağı gibi oldu"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara- Afyon Yüksek Hızlı Tren hattı temel atma töreninde, "Türkiye'nin ve Afyonkarahisar'ın yolları Afyon kaymağı gibi oldu" dedi.
"Yollar Afyon kaymağı gibi oldu"
21 Eylül 2013 / 16:22 Güncelleme: 21 Eylül 2013 / 16:27

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da konuşmasında, Nazım Hikmet'in Kuvayi Milliye Destanı'ndan bir bölüme yer verdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Ankara- Afyonkarahisar arasını 1.5 saate indirecek Ankara- İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının Ankara- Afyonkarahisar kesiminin temel atma ile 6 farklı bölgedeki yatırımların açılış törenlerini yaptı.

Afyonkarahisar Ali Çetinkaya Garı'nda düzenlenen törende TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, projenin Afyonkarahisar- Uşak hattının ardından Uşak- Manisa- İzmir hattıyla tamamlanacağını söyledi.

Ankara-İzmir hattının; Ankara- İstanbul, Ankara- Konya, Ankara- Sivas hızlı tren hatlarıyla entegre olarak doğu- batı arası hızlı tren ağına dahil olacağını kaydeden Süleyman Karaman, projenin Ankara- İzmir bölümünün 624 kilometre olduğunu ifade etti.

Karaman, Ankara- Afyonkarahisar arasındaki 167 kilometrenin 1 milyar 200 milyon, Ankara- İzmir projesinin 3 milyar 800 milyon TL maliyeti olduğunu söyledi. Karaman, Ankara'dan Afyonkarahisar arasını 1.5 saate, Ankara- İzmir arasını ise 3.5 saate indirecek projenin, Ankara- Afyonkarahisar bölümünün 1080 günde tamamlanacağını açıkladı.

"Yollar Afyon kaymağı gibi"

Bakan Veysel Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, hükümetin ulaşım alanında büyük bir dönüşüm yaşattığını söyledi. Bakan Eroğlu, şunları kaydetti: "Eskiden havayollarını elit tabaka kullanırdı. Bizim sayemizde havayolları halkın yolları oldu. Türkiye'de neredeyse havaalanı olmayan yer kalmadı.

Uşak, Afyon ve Kütahya'nın tam ortasına bölgesel havaalanı kurduk. Bunların turizme, sanayiye ve ekonomiye faydaları saymakla bitmez. Ekonomiyi geliştirmek istiyorsanız, ulaşımı kökünden halledeceksiniz. Ben gittim gördüm; Roma'nın bir girişi bir çıkışı var. Bizim hükümetimiz döneminde 'Bütün yollar Roma'ya değil, Afyonkarahisar'a çıkmaya' başladı. Türkiye'de en çok bölünmüş yol yapılan kentler arasında Afyonkarahisar var. Türkiye'nin ve Afyonkarahisar'ın yolları Afyonkarahisar kaymağı gibi oldu."

Yıldırım Nazım'dan dizeler okudu

Bakan Binali Yıldırım da Afyonkarahisar'ın Kurtuluş Savaşı'ndaki önemine değindiği konuşmasına Nazım Hikmet'in Kuvayi Milliye Destanı'ndan bir bölümle başladı. Yıldırım, "Kurtuluş Savaşı'nda o zor günlerde, İstiklal Savaşımızı yaparken çaresizlik almış başını gidiyordu. 'Ayın altından kağnılar gidiyordu/Akşehir üstünden Afyon'a doğru.' Bugün kağnıların yerini hızlı trenler, havayolları alıyor" dedi.

Marmaray'ın hayata geçmesi 150 yılı aldı 

Toplam 80 yılda yapılan bölünmüş yolun 10 katını kendi dönemlerinde yaptıklarını belirten Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün 6 kentte yapılan ve 500 milyona mal olan yatırımların hizmetini açıyoruz. Hızlı tren Türkiye'nin bir hayaliydi. Hızlı tren Türkiye'nin bir rüyasıydı. Ama bu rüya her seferinde bir başka rüyaya dönüyor ve bir türlü gerçek olmuyordu. Marmaray'ı, asrın projesini hayata geçirmek 150 yılımızı aldı. Sultan Abdülhamit projesini yaptı. Adım atmak da bize nasip oldu. Başlattık ve bitiriyoruz. Açmak da bize nasip olacak inşallah. 29 Ekim'de açıyoruz."

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler