YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Yok öyle ihtilal yapmak...'
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Yok artık ihtilal yapmak bu ülkede, yok öyle oturduğun yerden ahkam kesmek.' dedi.
'Yok öyle ihtilal yapmak...'
10 Aralık 2011 / 18:00 Güncelleme: 10 Aralık 2011 / 18:21

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'de ihtilaller döneminin bittiğini belirterek, ''Yok artık ihtilal yapmak bu ülkede, yok öyle oturduğun yerden ahkam kesmek'' dedi.

Çağlayan, Manisa'da katıldığı fabrika açılışı programının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ile birlikte partisinin il teşkilatını ziyaret etti.

Burada partililere hitap eden Çağlayan, kendilerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini ifade ederek, Başbakan Erdoğan'ın hastalığının ardından bugün Dolmabahçe Ofisi'nde iki saatlik çalışma yaptığını, önümüzdeki haftadan itibaren de doktorlarının izin verdiği oranda çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.

Çağlayan, AK Parti'nin, gücünü milleten aldığını, muhalefet partilerinin ise yapılan hizmetleri hayal bile edemediğini dile getirerek, ''Biz milletin partisiyiz. Gücünü, önce Yüce Yaradandan, sonra halktan alan partiyiz'' dedi.

Türkiye'nin 9 yıl önce dünyanın 26. büyük ekonomisiyken, bugün 16. büyük ekonomisi olduğunu, 36 milyar dolar olan ihracatının ise kendi rekorlarını kırarak, dünyadaki ekonomik krizlere rağmen 134 milyar dolara ulaştığını kaydeden Çağlayan, şunları söyledi:

''Bunları yaparken bizden öncekiler gibi davranmadık. IMF'nin kapısında 1 milyar dolar için nöbet beklediğimizi bilen bir arkadaşınızım. Şimdi şükürler olsun, dünyanın bütün ülkeleri dökülürken, birçok ülkede bankalar, şirketler batarken, bizim ülkemiz dünyanın en büyük büyüme şampiyonu oluyor. Türkiye, ihracatını en fazla artıran, işsizlik konusunda en pozitif çalışma yapan ülke oluyor. Geçmişte bize 'hasta' diyen Avrupa'nın, şimdi kendisi hasta. Allah onlara acil şifalar versin. Avrupa bu sıkıntıları yaşarken, ekonomide dünyanın en büyük devletlerden biri olduk.''

Çağlayan, 2,5 yıl olan bakanlığı döneminde, dünyanın çevresini 21 kere tur attığını ve 850 bin kilometre uçtuğunu hatırlatarak, gittikleri ülkelerde, devlet başkanları, bakanlar ve bürokratların kendilerine sürekli, ''Türkiye mucizesini nasıl gerçekleştirdiklerini'' sorduklarını dile getirdi.


-''Yok öyle ihtilal yapmak...''


Afrika ülkelerindeki ''Arap Baharı'' ile ortaya çıkan olaylara da değinen Çağlayan, büyük öneme sahip enerji kaynaklarına sahip bu ülkelerde, halkın demokratik zenginlikleri, bireysel hak ve özgürlüklerini talep ederek yaşanan değişim ve dönüşümleri başlattığını belirti.

Çağlayan, dünyada bu gelişmeler yaşanırken, hükümetin 2010 yılında yaptığı anayasa değişiklikleri ile muhalefetin ve çeşitli kurumların tüm engellemelerine rağmen, ülkenin demokratikleşmesinde büyük ilerleme kaydedildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Bizi eskiler gibi 'şapkasını alacak, kaçacak' zannettiler. Biz bir öyle parti, öyle bir yapıya sahibiz ki yüce milleten öylesine destek alıyoruz ki bir adım bile geri adım atmayız. Hiç kimsenin gücü yetmez. Partileri millet kurar, millet götürür. Yok artık ihtilal yapmak bu ülkede, yok öyle oturduğun yerden ahkam kesmek... Yapmış olduğumuz anayasa değişikliği ile Türkiye artık geçmişte belini kırmış, belini bükmüş olan ihtilalcilerden de evelallah bundan sonra hesabını soracaktır. Sormaya da devam devam edeceğiz. Hiç kimse sabah kalktığında ihtilal yapamayacaktır. Hiçbir şey milletin gücünün üstünde olmayacaktır.''

Türkiye'de demokrasi ve ekonomik standartları geliştirilirken, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü hedeflerinin de gündemlerinde olduğuna işaret eden Çağlayan, muhalefetin bu süreçteki eleştirilerini de ''bol bol gevezelik ve dedikodu'' olarak niteledi.

Çağlayan, yaptıklarını takdir eden milletin, kendilerinden daha fazla beklentilerinin olduğunu belirten Çağlayan, bu nedenle de 2014 yılında yapılacak mahalli seçimlerde başta Manisa olmak üzere Tüm Türkiye'de AK Parti'nin tarihi rekor kıracağı iddiasında bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi de partisinin siyasi ve ekonomik reformlarını sürdüreceğini ifade etti. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler