25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın191,284
 • BIST94.008
 • Dolar4,6948
 • Euro5,4894
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2363
 • İstanbul22 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya20 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır30 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa29 °C
 • Gaziantep25 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yok öyle 25 kuruşa simit
Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti kongresine bazı gazetelerin davet edilmemesini eleştirenlere cevap verdi.
Yok öyle 25 kuruşa simit
02 Ekim 2012 / 15:10 Güncelleme: 02 Ekim 2012 / 15:22

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve MHP'nin, AK Parti Kongresi'ne katılmama gerekçesi olarak çeşitli bahaneler ortaya koyduklarını belirterek, ''Birinin bahanesi şu: Güya bazı gazetelerin kongreye davet edilmemesi. Her gün her türlü hakareti yapacaksın, yalan yanlış her şeyi yazacaksın, söyleyeceksin ve buna rağmen biz yine davet edeceğiz. Yok böyle 25 kuruşa simit'' dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP ve MHP'nin, partisinin kongresine katılmama konusunda öne sürdükleri bahanelerin dahi tek başına nasıl bir tahammülsüzlük içinde olduklarını gösterdiğini ifade etti. Erdoğan, şöyle konuştu:

''AK Parti'yi çekemeyebilirsiniz, kıskanabilirsiniz ama siyasetin asgari uyulması gereken nezaket kuralları vardır. Bunları hiçe sayarsanız sadece kendi ciddiyetinizi, ağırlığınızı ortadan kaldırırsınız. Birinin bahanesi şu: Güya bazı gazetelerin kongreye davet edilmemesi. Bu bizim sorumluluğumuz; mecbur muyum  Nereden çıkıyor bu  Her gün, her türlü hakareti yapacaksın, yalan yanlış her türlü her şeyi yazacaksın, söyleyeceksin ve buna rağmen biz yine davet edeceğiz. Yok böyle 25 kuruşa simit ya. Neymiş; 'basına, medyaya engel konulmazmış.' Doğru konulmaz. Biz zaten koymuyoruz, öyle bir derdimiz yok. Ama O medya bize saygısızlık ettiği zaman, bize yalan yanlış her gün küfür yağdırdığı zaman, ona haddine bildirmek de bizim cevabımızdır. O gün salonda olan, yazılı ve görsel medyada bize saldıranlar yok mu  Yine var. Salon onlarla yine tıklım tıklım doluydu. Ama biz 3-5 tanesine böyle bir şeyi uyguladık. Niye rahatsız oluyorlar  Onlar bu ülkenin Başbakanını revize edecek, kendilerine göre ifadeler kullanırken, hatta attığımız her hayırlı adımı, kalkıp da ağza gelmeyecek ifadelerle değerlendirirken, buna kimsenin sesi çıkmayacak; bunu muhatabı olan parti kongresiyle ilgili böyle bir tavır takındığı zaman hemen suçlu duruma düşecek.

Sayın Kılıçdaroğlu, sen İstanbul'da belediye başkanı adayı iken, yaptığın basın toplantılarına bazı gazeteleri çağırmadığını niye unutuyorsun  Niye onları çağırmadın  İsim mi vereyim sana  Sen bir defa dürüst ol. Ama bu Anamuhalefet liderleri hitabında böyle bir anlayış yok. Çok ciddi bir zaaf içinde. Bunu bahane ederek gelmemişler. Sen partimi davet ettiğim zaman, iki arkadaşımı gönderdim, senin kongrene katıldılar, yuhalamalara rağmen. Biz böyle anlıyoruz siyaseti.''


-''Kuzu kuzu gelirsin, orada oturursun''-


Başbakan Erdoğan, MHP'nin kongreye katılmama bahanesinin ise kongreye çağrılan bir misafir olduğunu belirtti.

''Biz onları kongremizi organize etmeleri için, kimleri çağırıp kimleri çağırmayacağımızı belirmeleri için davet etmedik ki. Kimleri çağırıp çağırmayacağımızı MHP'ye mi soracağız '' diyen Erdoğan, Anadolu'da, ''misafir evsahibinin kuzusudur'' sözü olduğunu kaydetti. Erdoğan, ''Seni evsahibi davet ediyor, sen de kuzu kuzu gelirsin, orada oturursun. Ne ikram edilirse yersin, içersin; teşekkür eder, ayrılırsın. Ama bunlarda Anadolu kültürü de yok. Biz onları kongremizi yerinde izlemeleri, demokrasi şölenimize şahit olmaları için oraya davet ediyoruz. Kongre salonunda gördüklerini kendi kongrelerine uyarlamalarından da hiç bir rahatsızlık duymayız'' diye konuştu.

Erdoğan, ''Gözünü kapatmakla, gündüz gece olmaz. Siz sadece gündüzü kendinize gece yaparsınız, zaten yıllardır yaptığınız da bu. Artık uyanın, gözünüzü açın. Bugün AK Parti gerçeği var, hedeflerine doğru kararlılıkla yürüyen büyük bir Türkiye gerçeği var'' dedi.

''Biz Marmaray diyoruz onlar, 'ah yaya kaldık' diyorlar'' diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

''Biz 3. köprü diyoruz, onlar 'çevre bozulur' diyor. Biz 'iki katlı tüpgeçit diyoruz, otomobiller geçecek' diyoruz, onlar 'hayal' diyor. Başlandı gidiyor, 2015'te açacağız. İnşallah önümüzdeki 29 Ekim'de Marmaray'ı açacağız. Bunu söyleyen bu CHP zihniyeti, acaba buralardan nasıl gelip geçecek  Hiç sıkılmayacak mı  Bakıyorum, gazetecilerle bir araya geliyor; 'İçi boş, yaptıkları bir şey yok, 10 sene boşa geçti...' İkisi de aynı şeyleri söylüyor. Elinize dizinize dursun ya, 10 yılda eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, enerjide, adalette, emniyette, tarımda... Bu yıl kurbanda dışarıdan kurban almıyoruz, çünkü artık fazlamız var. Hayvancılıkta attığımız adımlar var. İnşallah biraz daha devam ederek ihracata da başlayacağız. Önümüzde güzel günler var.

AK Parti kendisiyle, kendi hedefleriyle, rekorlarıyla yarışıyor. Bazı köşe yazarları 'kongreden hiç bir şey çıkmadı' diyor. Merkez Karar Yönetim Kurulu'na bakıyorsunuz, bütün başarılarına rağmen yüzde 30'a yakın hücre değişimi oldu. 'Omurgası korunacak ama hücreler değişecek' demiştik. Aynı şekilde Disiplin Kurulu'nda, Hakem Kurulu'nda, Merkez Yürütme Kurulu'nda... Bütün bunlarla beraber daha güçlü, daha heyecanlı...  Yeni bir heyecanla önümüzdeki 3 yılı yoğun bir şekilde harmanlayan bir yönetim...

'Bir siyasi partinin kongresi' desen anlamaz bunlar, onların anladığı çok şeyler var ama onları da ben anlamam. Biz işimize bakalım, biz diyoruz ki 'bu işi en iyi takdir eden millettir. Millet 'al sana yüzde 50' diyor. Demokrasi bu değil mi  Milletin iradesini ortaya koyması değil mi  Bu iradeye de herkesin saygı göstermesi değil mi  Ama bunlar başkalarını, başta şahsım olmak üzere, otoriter olarak değerlendirirken, asıl otoriter olanlar onlar. Onlar çoğunluğun azınlığa tahakkümü diye bizim dönemimizi değerlendirirken, öbür taraftan azınlığın çoğunluğa tahakkümünü meşru görüyorlar. Biz kimseye tahakküm etmiş değiliz. Anayasa çalışmalarında dünyanın neresine giderseniz gidin, herkes oyu oranında temsil alır. 326 milletvekiliyle 3 kişiyle temsil ediliyoruz, CHP, yarımız kadar milletvekili var o da 3 kişiyle temsil ediliyor. MHP'nin 50 milletvekili var o da 3 kişiyle temsil ediliyor. Diğerinin 36-37 milletvekili o da 3 milletvekili. Biz 326 ile bir samimiyeti ortaya koyuyoruz, 'gelin bu çalışmayı yapalım' diyoruz. 326 milletvekiline karşı 36 milletvekili ile kabadayı kesiliyor, 'şöyle olacak' diyor. Adama demezler mi ya, 'insaf et, biz bu kadarla buradayız. Biz milletvekili sayımıza oranla burada temsil edilmiş olsak, hiçbirinizin konuşma yetkiniz kalmayacak. Eller inip kalktığı zaman hepiniz bir tarafta kalacaksınız. Ama biz böyle bir şey istemiyoruz. Biz milletçe hep birlikte yeni bir Anayasa yapalım istiyoruz. TBMM'de bu çalışmayı masadan kalkmadan sonuna kadar yürütme kararlılığındayız. Süre belli artık bu yıl sonuna kadar bu iş oldu oldu, olmadı 'artık bizi daha fazla meşgul etmesin' diyeceğiz ve yolumuza devam edeceğiz.''

Başbakan Erdoğan, Meclis'in tatilde olduğu yazın yaptığı yurtiçi ve yurtdışı temasları hakkında bilgi verdi.


-''Sayın Kılıçdaroğlu, sana da hayırlı yolculuklar''-


Kadıköy-Kartal Metrosu'nun açılışını Ağustos ayı içinde yaptıklarını belirten Erdoğan, ''Sayın Kılıçdaroğlu, Kadıköy ve Kartal'da CHP belediyeleri var. 'CHP belediyeleri var' diye metroyu durdurmadık. Temeli attığımız zamanda da CHP belediyeleri vardı. Bizim derdimiz hangi parti değil, halkımıza ve ülkemize hizmet. Kadıköy'den Kartal'a 27 dakikada ulaşılıyor. Sayın Kılıçdaroğlu, sana da hayırlı yolculuklar temenni ederim. İstifade et. Her zaman İstanbul trafiğine saldırıyorsun, buna saldırmana gerek yok. Hemen Kadıköy'den bin Kartal'da iniver, hiç yorulmazsın'' diye konuştu.

Erdoğan, İstanbul'un son 10-15 yılda ciddi bir değişimi yaşadığını ifade ederek, yeni eğitim-öğretim yılını Denizli'de örnek bir imam-hatip lisesinde açtıklarını anımsattı.

Meclis'in yoğun bir çalışma gündemi olduğunu dile getiren Erdoğan, yeni Anayasa ile ilgili çalışmaların tatilde de sürdüğünü kaydetti. Erdoğan, ''Biz taahhüdümüzde duracağız. Biz verdiğimiz sözden asla geri adım atmayız. Anayasa masasından kalkan taraf asla olmayacağız. O masada tek başımızı kalsak dahi elimizden gelen gayreti göstereceğiz'' dedi.

Meclis'in çalışma gündemi hakkında bilgi veren Erdoğan, mahalli seçimlerin öne alınması ile ilgili Anayasa değişiklik teklifinin komisyonlarda görüşüleceğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, teklifin, gelecek hafta sonuna kadar, diğer partilerin de destek vermesiyle Genel Kurul'dan çıkmasını beklediklerini bildirdi. Erdoğan, çalışma barışının sağlayacak önemli katkı sağlayacak Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı'nın da bu hafta gündeme geleceğini ifade ederek, sınır ötesi operasyon yetki tezkeresi ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ilgili verilen gensorunun görüşmelerinin ise haftaya yapılacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, bu yılki genişletilmiş milletvekilleri toplantısı kampının 2-3-4 Kasım'da yapılacağını belirtti.

Toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da aralarında bulunduğu partililer katıldı. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler