YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK bir haksızlığı giderdi!
Başbakan Erdoğan, YÖK kararını yorumladı, "Karar farklı yönlere çekilmesin" dedi!
YÖK bir haksızlığı giderdi!
22 Temmuz 2009 / 11:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye'ye hareketi öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı...


- HSYK kararları ile ilgili olarak tıkandığı ve krize neden olduğu yönünde haberler var. HSYK'nın yaz kararnamesinin çıkması konusunda bir tarih verebilir misiniz?


Kararnameler Adalet Bakanlığı'nın hazırlığı ile yapılır... Bakanlık bu hazırlığı HSYK'na taktim eder.  HSYK'da belli bir süre içerisinde üzerinde çalışmasını değerlendirmesini yapar sonra görüşerek bu işi karara bağlarlar. Ancak ne yazık ki bu süreç içerinde istenmeyen bazı gelişmeler oldu. Yani Adalet Bakanlığının yapmış olduğu bu çalışma dışındafarklı bir çalışma ortaya çıktı ki bunu şimdi değerlendirecek değilim.


Artık kararın verilmesi beklentisi vardı. Şimdiye kadar  bin 300 kişi civarında hakim- savcı hususunda mutabakata varıldı benim bildiğim karar bu... Temennim o dur ki Adalet Baklanlığının istediği çalışma sonuçlandırılır...


- Kürt sorunun çözümüne ilişkin partiniz milletvekillerinden açıklamalar geldi. Bazı modellerin devletin zirvesinde görüşüldüğüne dair açıklamalardı bunlar. Hükümetin Kürt sorunu ile ilgili çalışmaları yeni adımları var mı?


Kürt açılımyla alakalı olarak gündeme getirilen şeyler bizim iktidarımız süresinde ele aldığımız bir durum. Bizim kurulduğumuz günden beri çok çık ve net 1,5 sayfalık açıklamayı görüceksiniz. Parti tüzüğümüzü de okursanız bunu görüceksiniz. Bununla ilgili ayrıntılı açıklamayı burada yapacak değilim.


Kürt açılımıyla ilgili bir süreci başlattık. Sene 2005'te Diyabakır'da yaptığım konuşmada dile getiridiğim şeyler vardı. Bu konuşmamda bugün tartışılan pek çok şeyi orada söylemiştim. Bunlar bugün herkes tarafından konuşuyor.


Biz siyasetçi olarak nerede ne yaptığımız açıklamak durmunda değiliz. Biz sadece neticeyi konuşuruz. Ortada eserlerimiz var bizim. Neyi başardık ona bakarız. TRT Şeş'i gerçekleştirdik. Daha sonra radyo devreye girmiştir. Aynı şekilde üniversiteler de çalışmalar başladı. Kürtçeyi öğrenmek isteyenler artık üniversitelerde eğitimini alabilecek. Bunlar kendiliğinden olmadı. Bunlar bizim iktidarımız döneminde oldu.


Bunlar her geçen gün üzerine ilave edilerek geliyor... Biz bunu bir birlik ev beraberlik içerisinde yapmaya çalışıyoruz. Evet bir çalışma başladı üzerine çalışmalarımızı yapıp en son çıkıp açıklayacağız.


Dün YÖK Genel Kurlu'nda meslek liselerine uygulanan katsayının sıfırlanması kararına vardı. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?


YÖK bir haksızlığı giderdi. Ben geciken bu karara vardıkları için kendim ve şahsım adına minnettarım. Bunu farklı yerlere çekmek isteyenler var. Farklı bir yere çekilmeye çalışılmasın. Tüm meslek liselerinin mağduriyeti bu kararla giderilmiştir...


Kanalahaber.com

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler