YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine iptal: AK Parti adayı 33 oy farkla kazanmıştı
Seçim iptallerine bir yenisi daha eklendi
Yine iptal: AK Parti adayı 33 oy farkla kazanmıştı
04 Nisan 2009 / 14:23 Güncelleme: 04 Nisan 2009 / 00:00

Sakarya'nın Taraklı ilçesinde AK Parti adayının 33 oy farkla kazandığı seçimler, Demokrat Parti(DP) adayı Mehmet Aydın itirazı sonucu iptal edildi.


İtirazı değerlendiren İl Seçim Kurulu yaptığı incelemede 1001 numaralı sandıkta 85 belediye başkanlığı bileşik oy pusulasının kayıp olduğu belirlendi. 107 numaralı sandıktada sandık kurulu başkan ve memurların seçmenin özgür iradesini etkileyecek şekilde telkin ve tavsiyelerde bulunduğu ortaya çıktı. İl Seçim Kurulu, 1001 ve 1007 numaralı sandıklarda 'Taraklı Belediye Başkanlığı seçim sonucunu belirleyen tutanakların iptaline, bu usulsüzlüklerin seçim sonucunu doğrudan etkileyeceği" gerekçesiyle seçimi iptal etti.


Demokrat Parti (DP) Sakarya İl Başkanı Mehmet Mangıroğlu, 1001 nolu sandıktaki 85 oy pusulası kayıp olduğunu belirlediklerini ifade ederek şöyle konuştu: "AK Parti adayı ile bizim adayımız arasında seçim sonuçlarına göre 33 oy fark var. 85 oyun kayıp olması seçimleri doğrudan etkileyecektir. Bir sandıkta 85 oyun kayıp olduğu gerekçesiyle Sakarya İl Seçim Kuruluna itirazda bulunduk. AK Parti'nin iptal kararına karşı Yüksek Seçim Kurulu'na başvurma hakkı bulunuyor.'' dedi.


İtirazlarında ikinci bir husus da bulunduğu kaydeden Mangıroğlu, ''1007 nolu sandıktaki sandık başkanının oy kullanmaya gelen ve okuma yazma bilmeyen Roman vatandaşlara çabuk oy kullanmaları yönünde baskı yaptığını öğrendik. Bunu Roman vatandaşlardan da dinledim. 35 kişiden oy kullanırken hür iradelerinin saptırıldığı yönünde imza aldık. Seçimlerde hiçbir şekilde baskı yapılamaz, insanlar hür iradeleri ile oylarını kullanır.'' diye konuştu.


Taraklı ilçesindeki seçimlerde 8 sandıkta 2 bin 84 kişi oy kullanmış, AK Parti adayı Tacettin Özkaraman 979, Demokrat Parti (DP) adayı Mehmet Aydın ise 946 oy almıştı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler