YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yılmaz: Erbakan ve Özal bir arada olsaydı 28 Şubat olmazdı
28 Şubat'ın önemli isimlerinden Şevki Yılmaz, "Eğer rahmetli Özal ile Erbakan bir arada olsaydı 28 Şubat olmazdı. Özal'ın zehirlenmesinin sebeplerinden biri, Erbakan hoca ile aynı anda Cumhurbaşkanı yapılmasını önlemekti'' dedi.
Yılmaz: Erbakan ve Özal bir arada olsaydı 28 Şubat olmazdı
24 Şubat 2016 / 23:30 Güncelleme: 25 Şubat 2016 / 16:32

Kanal A'da A Politik programına konuk olan 28 Şubat'ın simge isimlerinden Şevki Yılmaz, 28 Şubat sürecine ve olayların perde arkasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Şevki Yılmaz'ın konuşmasından satırbaşları:

''ÖZAL'IN TÜRKİ CUMHURİYETLERLE İLİŞKİSİ DIŞ GÜÇLERİ RAHATSIZ ETTİ''

"Eğer rahmetli Özal ile Erbakan bir arada olsaydı 28 Şubat olmazdı. Özal'ın zehirlenmesinin sebeplerinden biri, Erbakan hoca ile aynı anda Cumhurbaşkanı yapılmasını önlemekti. 'Erbakan Başbakan, Özal Cumhurbaşkanı olmasın' diye Özal'ı ortadan kaldırdılar. Sakarya mitinginde özal'ın öldürüleceğini söyledik. Bunu 2 sebepten tahmin ettik. Özal'ın Türki cumhuriyetlerdeki ekonomik kültürel birliğe gayret göstermesi birtakım çevreleri tedirgin etti. O zamana kadar cumhurbaşkanı Özal'ı ararken artık Demirel'i aramaya başladılar. Özal dış güçleri tedirgin etti'' şeklinde konuştu.

''YA ÖZAL, YA ERBAKAN TASFİYE EDİLECEKTİ''

Yılmaz 1995'te Erbakan başbakan olunca, Özal'lı ve Erbakan'lı bir Türkiye'nin dış dünyayı rahatsız ettiğini belirterek, ''28 Şubat'ta siyasi aktörlerin başında Demirel geliyordu. Kuvvet komutanları köşkten cesaret almadıkça hiçbir dönemde ihtilale cesaret edemezler. Örneğin 27 Mayıs ihtilali genelkurmay başkanı içeri alınarak yapıldı. Çünkü kuvvet komutanları izin vermedi. 

İhtilal yapabilmek için 7000 e yakın subay emekli edildi. Dış güçler 1960 ihtilalini kuvvet komutanlarına yaptıramayacağını anlayınca orduyu içerden böldüler. Önce askeri darbe yaptılar, sonra başbakanı astılar. Türkiye'de Hem Özal ın hem Erbakan'in ortak düşüncede olması rahatsızlık verdi. Ya Özal, Ya Erbakan tasfiye edilecekti. Türkiye'de Özal ile Erbakan Hoca olsaydı 28 Şubat'ı asla yapamazlardı'' şeklinde konuştu.

Özal'ın zehirlenmesine dair tıbbi raporların da yetersizliğine değinen Yılmaz, ''Ortada bir gerçek var. Adli tıbbın raporu zehir var ama zehirlendiğine dair delil yok. Bunlar da bir muamma oluşturuyor'' dedi.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 // köylü
Sanırım Şevki Yılmaz hocam ekranda reytingi yüksek 5 kişi varsa onlardan biri de o dur.Dün akşam KanalA da izledim yakın tarih hakkında çok şeyler öğrendik allah onun gibi insanların het daim yar ve yardımcısı olsun...
25 Şubat 2016 10:33
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler