YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıllardır sandıkta umduğunu bulamayan sol partiler
Yıllardır sandıkta umduğunu bulamayan sol partiler
Yıllardır sandıkta umduğunu bulamayan sol partiler
26 Ağustos 2008 / 09:05 Güncelleme: 26 Ağustos 2008 / 00:00

Yıllardır sandıkta umduğunu bulamayan sol partiler, yerel seçim hazırlıklarını bu kez erken başlattı. CHP bu konuda Merkez Yönetim Kurulu (MYK)'nda bir görevlendirme yaptı ve tüm parti örgütlerine çalışmaların başlaması yönünde genelge gönderdi.


Elinde bulundurduğu 2 büyükşehir ve 6 il belediyesini AK Parti'ye kaptırmak istemeyen CHP, özellikle Ankara'nın Çankaya ilçesine asılacak. SHP, yerel seçimlere yönelik ilk ciddi vaatte bulunan parti oldu. SHP lideri Murat Karayalçın, partisinin belediyeyi kazandığı illerde 4 kişilik aileye 600 YTL'lik hemşerilik aylığı vereceklerini açıkladı. Eskişehir'in DSP'li belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen ise AK Parti dışındaki partilere yerel seçimlerde 'işbirliği' yapma çağrısında bulundu.


CHP üç büyük ilde farklı strateji izleyecek


Çok partili dönemde tek başına iktidar olamayan sol partiler, son yıllarda solun toplam oy potansiyelini yüzde 20'ye kadar geriletti. Önümüzdeki mart ayında yapılacak seçimde sıçrama yapmayı planlayan Türkiye'nin üç önemli sol partisi CHP, DSP ve SHP, yerel seçim çalışmalarını 7 ay öncesinden başlattı. AK Parti'ye kaptırdığı eski belediyelerini yeniden kazanmak isteyen CHP, bu konuda işi en sıkı tutan parti. Anamuhalefet partisi olmasına karşın 16 büyükşehirden 2'sini, 65 il belediyesinden ise sadece 6'sını elinde bulunduran CHP, yerel seçimlerde bu sayının üzerine çıkmayı hedefliyor. Geçen hafta CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), yerel seçimlere ilişkin bir dizi planı devreye soktu. Oluşturulan 4 ayrı komisyonun çalışmaları çerçevesinde seçimlere hazırlanacak olan CHP'de her MYK üyesi 4 ildeki çalışmaları organize etmekle görevlendirildi. Her üyenin, görevli olduğu bölgedeki yerel seçim sonuçlarından sorumlu olması kararlaştırıldı. Ankara, İstanbul ve İzmir için ise farklı bir çalışma yürütülmesi karara bağlandı.


İttifak konusundaki ilk girişim ise DSP'li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'den geldi. Büyükerşen, yerel seçimlerde tüm partilerin AK Parti'ye karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini savundu. AK Parti'nin bugün yerel yönetimlerdeki hakimiyetini azaltmak ve daha demokratik yerel yönetimler oluşturmak gerektiğini kaydeden Büyükerşen, Türkiye genelinde 3 binden fazla belediye başkanı seçileceğini hatırlatarak şöyle konuştu: "İktidar partisi dışındaki partiler aralarında anlaşarak belli bir paylaşım ölçüsüyle adaylıklar konusunda işbirliği yapabilirler. Aslında yerel yönetimlerde futbol takımı tutkusu gibi particilik tutkusu yerine vatandaşa hizmet verecek kişilerin seçilmesi doğru bir davranış olur. Pek çok yerde vatandaşlarımız bu ölçüyü kullanmaktadırlar. Dolayısıyla partiler isabetli işbirlikleri sağlayabilirler."


DSP lideri Zeki Sezer ise yerel seçimler öncesi herhangi bir partiyle işbirliği konusunda net bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirtti. Bütün partiler bir tarafa AK Parti bir tarafa mantığını doğru bulmadığını belirten Sezer, "Solu ömür boyu muhalefete mahkum etmeye hiçbirimizin hakkı yok. 1950'den bu yana sol sadece Ecevit ile iktidar olmuşsa bunu iyi düşünmeliyiz. CHP ile benzer hassasiyetleri olan iki ayrı partiyiz. Birleşmede herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Bu birleşme ne kadar başarılı oldu onu sorgulamalıyız." diye konuştu.


SHP'den '600 YTL gelir' vaadi


Yerel seçimlerle ilgili ilk vaatler ise yıllardır seçimlerde umduğunu bulamayan SHP lideri Murat Karayalçın'dan geldi. Önceki seçimlerin aksine bu kez hiçbir partiyle ittifak yapmayı düşünmediklerini belirten Karayalçın, belediyeyi kazandıkları illerde 4 kişilik her aileye ortalama 600 YTL'lik hemşehri geliri sunulacağını ilan etti. 'Yerel Yaşam' adı verilen partisinin 2009 yerel seçim programını açıklayan Karayalçın, hemşehrilik gelirini şöyle açıkladı: "Bu, dört kişilik aileye belediye saymanının nakit olarak para dağıtması anlamında düşünülmemeli, hizmet toplamı olarak düşünülmelidir. Dikili Belediye Başkanımız Osman Özgüven, ilçede 10 metreküp kadar su kullanımından ücret almıyor. İstihdam projelerimiz de var. Dört kişilik bir aileden bir kişinin istihdam edilmesi yine 600 YTL'lik kapsam içinde düşünülmelidir." ZAMAN


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler