YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıllarca halkımızı kısırlaştırdılar!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu ülkede yıllarca doğum kontrolü mekanizmalarını çalıştılar. Adeta bizim vatandaşlarımızı, halkımızı kısırlaştırdılar. Sezaryen ve kürtaj denilen olay budur. Bunları yaparken de adeta cinayet işlediler" dedi.
Yıllarca halkımızı kısırlaştırdılar!
18 Haziran 2013 / 16:07 Güncelleme: 18 Haziran 2013 / 18:21

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Rixos Otel'de düzenlenen 'Aile Olmak Projesi'nin tanıtım töreninde konuşan Erdoğan, kadın ve erkeğin birlikteliğinin insan soyunun devamı için de elzem olduğunu vurguladı.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bunu özellikle tabii bekarlara söylüyorum. Burada hassasiyetimiz çok önemli. Nitekim Peygamberimiz, 'Evlenin ve çoğalın, Ben sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim' diyor. Yine Peygamberimiz, ümmetine 'evlenmekten korkmayınız' tavsiyesinde bulunuyor. Tabii aile kavramının bizim medeniyetimizde, bizim kültürümüzde çok daha geniş, çok daha kapsamlı bir anlamı var. Bizim kültürümüzde hem anne hem baba tarafından aile büyüklerinin tamamı aynı şekilde buradan başlayıp aşağıya doğru genişleyen, halkanın tamamıyla aile kavramının içindedir. Bunun yanında komşularımızı, arkadaşlarımızı, ahbaplarımızı da bu halkaya dahil edebiliriz. Ahbap, yani sevgililer bunu da buraya dahil edebiliriz. Diğer taraftan aynı inançları, aynı idealleri, aynı duyguları paylaştığımız insanlar da bizim kardeşlerimiz statüsündedir. Dolayısıyla bunlar da o geniş ailemizin bir parçasıdır."

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Onun için Beypazarlı amcayı unutmuyoruz. 'Bir olur garip olur, iki olur rakip olur, üç olur denge olur, dört olur bereket olur gerisi Allah kerim' diyeceğiz, yola devam edeceğiz. Bazı komşu ülkelerimizde olduğu gibi nüfusu azaltmak suretiyle kalkınma olmaz. Bakın biz şu 10 yılda her yıl ortalama nüfusumuz 1 milyon arttı ama bu artarken de milli gelirimiz bire üç katlandı. Gelen unutmayın rızkıyla geliyor, kimse 'maharet bende' diye havaya girmesin. Hepsi rızkıyla geliyor, bunu böyle bilin."

Modern çağın, insanlığın pek çok değeri gibi aile kurumu üzerinde de ciddi tahribatlara yol açtığını ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülkede yıllarca doğum kontrolü mekanizmalarını çalıştırdılar. Adeta bizim vatandaşlarımızı, halkımızı kısırlaştırdılar. Bununla ilgili tıbbi müdahalelere varıncaya kadar her şeyi yaptılar. 'Sezaryen' denilen olay budur, 'kürtaj' denilen olay budur. Hep bunları yaptılar. Bunları yaparken de adeta cinayet işlediler, adeta aldattılar. 'Ölüyorsun, seni ölümden kurtaracağız' dediler 'onun için sezaryen' dediler. Halbuki dert başkaydı. Dert hem fazla para kazanmak hem de maalesef öyle kampanyalar başlattılar ki 'sezaryenle ikiden fazla doğum yapamazsın.' Bunu da aldattılar ve inandırdılar. Birçok anneler, aileler buna inanmak zorunda kaldı, 'Eğer sezaryen olmazsam ne olur diye.' Buna inandılar. İşin aslı bu muydu? Değil. Dert, başkaydı. Dert bu milletin nüfusu azalsın ve bu millet, milletler yarışında geri kalsın. Ama bu oyunu artık bozuyoruz, bozmamız lazım, onun için ailelere bu ülkede çok büyük iş düşüyor."

Özellikle annelere seslenen Başbakan Erdoğan, şunları belirtti: "Ben özellikle annelere sesleniyorum, özellikle kadınımıza sesleniyorum; Bu oyunu birinci derecede bozacak olan sizsiniz, burada tavrınızı koymak durumundasınız. Bir Türk annesi, kadını olarak, bunu birinci derecede bozacak olan sizsiniz. İkinci derecede de babalara sesleniyorum; Bu oyunun bir tarafı olmamalısınız. Sizler de eşlerinizle dayanışma içinde bunu çözmek durumundasınız. Bizim demokratik haklar, temel hak ve insan özgürlükleri konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Biz bu hakların en kuvvetli, en samimi savunucusuyuz. İcraatlarımızda da bunu şüpheye yer vermeyecek şekilde ortaya koyduğumuza inanıyorum. Milletimizin kadim değerlerini hedef alan saldırıların, demokrasiyle, insan haklarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Derdi demokrasi olanla, derdi hak ve özgürlük davası olanla, derdi bu ülkeyi ve milleti var eden, güçlü kılan, ebedi kılan değerleri örselemek olan arasındaki farkı biz çok iyi biliyoruz. Bugüne kadar demokrasi hak ve özgürlük davası peşinde olanlarla beraberdik. Bundan sonra da beraber olmayı sürdüreceğiz. Buna karşılık bu kavramların arkasına sığınarak aile kurumumuzu, milli ve manevi değerlerimizi tahrip etme peşinde olanlara asla taviz vermedik, vermeyeceğiz."

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından Aile ve Sosyal Politikakalar Bakanlığı'nın "Aile Olmak Projesi" kapsamında, bazı bakanlıklar arasında gerçekleştirilen işbirliği protokolü imzalandı. Daha sonra, platformda üzeri perde ile kapalı, "Biz büyük aileyiz" adlı aile albümünün yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Başbakan Erdoğan, sergiye kendisiyle eşi Emine Erdoğan'ın yer aldığı bir fotoğrafı da astı.

Başbakan Erdoğan fotoğrafı astıktan sonra, emeği geçenlere teşekkür ederek, "Gerçekten büyük bir ailenin bireyleri olarak Allah neslimizi ziyade etsin. Genç, dinamik, vatansever, ülkesinin derdiyle dertlenen, gönüller inşa eden yeni bir Türkiye'nin temel taşları olsun." dileğinde bulundu.

Programa; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler