YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldız: ‘Siyasi tarihlerine işlenebilecek önemli bir hareket’
Yıldız: ‘Siyasi tarihlerine işlenebilecek önemli bir hareket’
04 Mayıs 2014 18:37
AK Parti İzmir İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “17 Aralık tehditti ama hamdolsun fırsata dönüştü” dedi.

AK Parti İzmir İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 17 Aralık’ın bütün ülkelerin siyasi tarihlerine işlenebilecek önemli bir hareket olduğunu belirterek, “Orada Türkiye’nin idaresine konan iradenin ne kadar keskin, ne kadar güçlü ve ne kadar ileriye dönük olduğu bir kez daha görüldü. Bu bizim için bir tehditti ama hamdolsun fırsata dönüştü. Bunu biz istemedik ama sevinen taraf biz olduk. Onlar üzülmemizin daha ötesinde yıkılmamızı istediler ama şükürler olsun biz dimdik ayaktayız” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti İzmir İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı. Toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Taner Yıldız, 17 Aralık’ın bütün ülkelerin siyasi tarihlerine işlenebilecek önemli bir hareket olduğunu belirterek, “2002 yılından bu yana her 6 ayda bir AK Parti hükümetimize ömürler biçildi. Siz bunları aşamazsınız dendi. 1 Mart 2003 yılında Irak tezkeresi oylanırken, ‘Siz ikiye bölündünüz, bu sizin için bir krizdir’ dendi. Daha sonra hamdolsun onu aştık. AK Partimizin önünün, icraatlarımızın sürekli kesilmeye çalışıldığını biliyoruz. 27 Nisanlar, parti kapatma davaları yetmedi, 17 Aralık’ta önlerimiz kesilmeye çalışıldı. Bu seçimde ilk defa iktidarda koalisyon değil muhalefette koalisyon gerçekleştirildi.

Çok güçlü bir koalisyon gerçekleştirildi ama bunun karşısında çok güçlü bir yapı, AK Parti ile karşılaştılar. Şükürler olsun, hesap edemedikleri çok daha önemli bir nokta vardı. Türkiye ekonomisiyle yalnızca siyasetiyle, yalnızca idaresiyle büyümedi. Türkiye bütün insanımızla, beyniyle, kalbiyle, vicdanıyla, aklıyla, sezgileriyle, basireti ve feraseti ile beraber büyüdü. Zaman zaman küçümsedikleri, tabirimi mazur görün bir kısım kelimelerle vatandaşımızı itham etmeye çalıştıkları yerlere gidip oy istediler.

17 Aralık aslında bütün ülkelerin siyasi tarihlerine işlenebilecek önemli bir hareket olarak geçti. Orada Türkiye’nin idaresine konan iradenin ne kadar keskin, ne kadar güçlü ve ne kadar ileriye dönük olduğu bir kez daha görüldü. Bu bizim için bir tehditti ama hamdolsun fırsata dönüştü. Bunu biz istemedik ama sevinen taraf biz olduk. Onlar üzülmemizin daha ötesinde yıkılmamızı istediler ama şükürler olsun biz dimdik ayaktayız” diye konuştu.

AK Parti’nin her zaman şeffaflığı önerdiğini kaydeden Yıldız, 17 Aralık’ın ardından 2 hafta aldanmışlık duygusu yaşadıklarını söyledi. Bu duygunun kendilerini sarstığını kaydeden Yıldız şu ifadeleri kullandı: “Aldanmışlık duygusu, çok kötü bir duygudur. 'Yüzde 28’den fazla oy alamazsınız' diye uzaklardan seslenen yapı, yalnız bir inanmaya değil o arkadaşlar arasında imana dönüşmüştü. Şimdi ben hesabının sorulmasını istiyorum; 'Niçin yüzde 28’den daha fazla oy alamaz diye iman ettiler, niçin bugün hiçbir şey olmamış gibi davranıyorlar. Olmaz böyle bir şey. Bunların tartışması, muhasebesi yapılacak. Biz hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Zannetmesinler o iftiralar karşılıksız kalacak.”

17 Aralık'ın 17 sebebi varsa, üç tanesinin enerji sektörü, bir tanesinin de Kuzey Irak’la alakalı olduğunu savunan Yıldız, “2,5 yıldan bu yana resmi olarak dinlendi bu kardeşiniz, Enerji Bakanlığı. Bir terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle. Irak’da ne oluyor biliyor musunuz, 2 milyon varil geçti, son tanka geldik. Yaptığımız sözleşmeler şunu söylüyor; Türkiye siyasi sınırları sabit kalmak kaydıyla ekonomi ve enerji sınırlarını genişletmiştir. Önümüzdeki süreçte Allah’ın izniyle Türkiye’nin yerli üretimini, 3’e 5’e katlayacak tarzda bir yapıdır bu” açıklamasında bulundu.

Konuşmasında Türkiye’ye komşu ülkelerin durumunu da değerlendiren Yıldız, “Böyle bir bölgede 17 Aralık sonrasında Türkiye gösterdiği iradeyi kaybetseydi, yangın yerine dönerdi” dedi.

AK Parti’nin İzmir’deki durumunu da değerlendiren Yıldız, yılmadan, usanmadan, gayretle çalışacaklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hatırlayın; 3 Kasım 2002 seçimlerinde her üç seçmenimizden birinin oyunu almıştık, daha sonra her iki seçmenimizden bir tanesinin oyunu aldık. Demek ki bunlar yapılabiliyor. Ramazan ayında referandumda ilçesini söylemeyeyim, esnafları dolaşıyoruz. Bir bayan esnafımızın bulunduğu mekana girdik, ‘Merhaba’ dedik, cevap; ‘Biz sizi sevmiyoruz’ oldu ama biz o ilçelerde başarı elde ettik. Tek tek uğraştık. Bütün insanımızla uğraştık.”

Toplantıda konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ise bundan sonra İzmir’de cumhurbaşkanlığı seçimi için karış karış gezeceklerinin sinyalini verdi. Yıldırım şöyle konuştu: “AK Parti hizmet belediyeciliğine, buyurun siz İzmir’e hizmet edin diyecek. 1 milyona yakın insan bize oy vermiş. Bunu yok sayamayız. 200 bine daha ihtiyacımız var. Bu partinin üye sayısı 400 binin üzerinde. Üye sayısının yarısı kadar daha İzmirlinin desteğine ihtiyacımız var sonuç almak için. Hatta yarısından az. 170 bin oya ihtiyacımız var. Olur mu olur. Çoğu gitti azı kaldı. Zoru başardık bundan sonrası bu gayretlerin devamı ile ilgilidir. Hiç moral bozmaya lüzum yok. Biz de İzmirli de gerekeni yaptı. Bu kadar kafa karışıklığına, bu kadar iftiraya, bu kadar tacize rağmen. Hiç küçümsemeyin. 600 binden 900 bine oyumuz çıktı bu az iş değildir. Hiç kimse bir takım tezgahlarla milli iradeyi alt edemez, bu ülkenin bu milletin bileğini bükemez. 17 Aralık bunu bir kez daha gösterdi. İzmir’in her tarafında gideceğiz, ‘Tekrar geldik’ diyeceğiz. Bu sefer milli iradeyi en yukarıya taşıyacak taleple gideceğiz, milletin, cumhurun başkanı için gideceğiz. Onun için destek isteyeceğiz. Hazır mıyız?”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler