YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım: Müttefikliğe uygun değil!
Başbakan Binali Yıldırım, Mardin'in Nusaybin ilçesinde ABD-İsveç ortak yapımı antitank roketi ele geçirilmesi konusuna değinerek, bunun müttefikliğe uygun olmadığını dile getirdi.
Yıldırım: Müttefikliğe uygun değil!
01 Haziran 2016 / 15:50 Güncelleme: 01 Haziran 2016 / 16:43

Başbakan Binali Yıldırım, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile basın toplantısı düzenledi.

İşte Binali Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları:

MÜTTEFİKLİĞE UYGUN DEĞİL!

Şüphesiz müttefikliğe uygun değil. Müttefik demek, stratejik ortak demek, karşılıklı hak ve hukuka saygı göstermek demek. Türkiye'nin terörle mücadelesinde bütün dostlarımızın yanımızda olmasını bekliyoruz.

fuzesi.jpg

DİĞER PARTİLERDEN DESTEK İSTEYECEĞİZ

Türkiye'de uzun süreden beri bütün partilerin vaatleri arasında yeni anayasa var. Yeni anayasanın yönetim sistemini de kapsadığı bir gerçek. Başkanlık dahil olmak üzere diğer seçenekler de gündemimizde. 

Çalışmalarımız sürdürülüyor, herhangi bir sorun yok. Hazırlıklarımızı tamamlar tamamlamaz, diğer partilerden de destek isteyeceğiz. 

TBMM'de anayasanın yapılması için gayret göstereceğiz. Nihai kararı verecek olan milletimizdir. Bu olmazsa başka formüllerimiz, hazırlıklarımız var. 

TÜRKİYE'DE NE VARSA KKTC'DE DE O OLACAK

Garantör ülke olarak Türkiye bu güzel adanın ortak sahibi olan iki halkın kurucu iradesini esas alan müzekere edilmiş siyasi çözüme önümüzdeki 1 yıl için ulaşılabileceğini beklemektedir. Refah, işbirliğine de katkı sağlayacaktır. Çözüm ardından adanın gerçek potansiyeli de ortaya çıkacaktır.

Türkiye'nin bugüne kadar KKTC ile ilişkilerinde özellikle bizim benimsediğimiz bir prensip var. Türkiye'de ne varsa KKTC'de de o olacak. 

Altyapı, üstyapı ve diğer bütün alanlarda Türkiye'nin imkan ve kabiliyetlerinin aynı şekilde KKTC'de var olması için çalışmaları yaptık, yapmaya devam edeceğiz. 

Yarım asırı aşan bu sorun, BM'nin iyi niyet çalışmaları çerçevesinde devam etmekte. Türkiye'nin de tarafların daha fazla oyalanmaması beklentileri vardır. 

TÜRKİYE HER ŞARTTA KIBRIS TÜRKÜ'NÜN YANINDA

Türkiye her şart altında Kıbrıs Türkü'nün yanında olacak. Güvenlik ve kalkınma konularında kararlılıkla desteğimiz devam edecek. 

Adada huzur, istikrarın yerleşmesi, refahın artması yönünde çalışmalarımıza hız vereceğiz. Türkiye'deki kardeşlerimizin, Kıbrıs Türk halkının hakkının, hukukunun ve selametinin sağlanması yönünde sorumluluklarını devam edeceğini ifade ediyorum

KKTC İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİLER MENFAAT İLİŞKİSİ DEĞİLDİR

Kuzey Kıbrıs ile Türkiye arasındaki ilişkiler menfaat ilişkisi değildir. Bu ilişkiler, Kuzey Kıbrıs'ın geleceğe olan yolculuğunda ekonomik olarak, siyasi olarak güçlü bir şekilde hazır olması, olası çözümde iki tarafın eşit, adil temsil edildiği bir federatif yapıya yönelik hazırlıklarını tamamen ikmal etmesidir. Bu bağlamda biz her alanda bir dayanışma içindeyiz, tecrübe paylaşımımız var.

EKONOMİK VE MALİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ DEVREYE GİRDİ

Bölgemizde yaşanan karışıklar ve savaş nedeniyle göç yollarında hayatını kaybeden, yerinden yurdundan edinmiş milyonlarca insana yüreğini açan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Biz anlamsız bu savaşa dünyanın daha fazla duyarlı olmasını istiyoruz.

KKTC ile ülkemiz arasında yakın zamanda imzalanan ekonomik ve mali işbirliği protokolü yürürlüğe girdi. Bu da elektrik meselesi de dahil. 

KIBRIS MÜZAKERELERİ KONUSU

Kimin nerede, kiminle görüştüğü gibi konularla, biçimsel konularla uğraşmaya kalkarsak kalıcı ve adil bir çözümü tabiatıyla elde etmemiz kolay olmaz. Benim tercihim, icabında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşebilir, bizimle görüşebilir. Sayın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Sayın Çipras'la görüşebilir. Bunlar da bu konudaki tarafların samimiyeti açısından dünyaya ve iki topluma güzel bir mesaj olur diye düşünüyorum.

MUSTAFA AKINCI: KIBRIS'TA YARIM ASIRLIK SORUNU BİR YERE BAĞLAYACAĞIZ

Türkiye'nin imkan ve kabiliyetlerinden KKTC'nin de yararlanması gerektiğinin teminatını verdi Sayın Başbakan. Her zaman, sıklıkla, uzun yıllardan beri, biz Kıbrıs'ta elbette, yarım asırlık sorunu bir yere bağlamak için uğraşacağız.

Hedefimiz ve temennimiz yıl sonuna kadar bir çözüme ulaşma hedefiyle çalışacağız. Kendi evimizin içini düzene sokma uğraşlarını da ihmal etmeyeceğiz. Biz toplumsal ve kurumsal gelişmelerimizi erteleme lüksüne sahip değiliz.

Kıbrıs'taki Türk kurumlarının da sağlam, kendi kendini yönetme becerisine sahip bir yapıya sahip olması lazım.

ABD REİSİ SİLDİ................
 // KASTAMONULU
ELİNDEN GELENİ ARDINA KOYMUYOR KİTAPSIZLAR....
01 Haziran 2016 Çarşamba 18:09
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler