YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım: Gerçek dostlarımızı 15 Temmuz'dan sonra gördük
Başbakan Binali Yıldırım, "15 Temmuz'da Türkiye olarak yaşadığımız bu alçak saldırı karşısında desteklerini kayıtsız şartsız derhal ortaya koyan dostlarımız oldu ancak dost bildiğimiz ve çok güvendiğimiz birçok ülke maalesef sessiz kalmayı tercih etti" de
Yıldırım: Gerçek dostlarımızı 15 Temmuz'dan sonra gördük
01 Eylül 2016 / 13:49 Güncelleme: 01 Eylül 2016 / 14:42

Başbakan Binali Yıldırım, Asamble Başkanları onuruna verilen yemekte konuştu.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar:

İKTİDAR MUHALEFET BİRLİKTE MÜCADELE BAŞLATTIK

Siyaset olarak biz mesajın gereğini yerine getiriyoruz. Türkiye iktidar muhalefet hep birlikte bu alçak örgüte karşı mücadele başlattık. 

Ülke söz konusu olunca, bayrak söz konusu olunca bu millet bütün farklılıkları aynı hedef uğrunda bir olmayı, beraber olmayı ve her türlü darbe girişimine karşı birlikte karşı koymayı başarmıştır. Bundan sonra da başaracaktır. 

Vatandaşlarımız bombalara, mermilere dur diyerek darbeye meydan okumuştur. Darbe yapmak isteyenler, darbe yemiştir. İnsanlarımız demokrasi mitinglerinde tek ses oldu. Biz birlikte Türkiye'yiz diye bütün dünyaya haykırdık. 

BU ALÇAK GİRİŞİMLERE KARŞI SAVUNMA HAKKI MEŞRUDUR

Bu tür alçak girişimlerde savunma hakkı meşrudur. Bizim bu doğal olarak hakkımızdır. Hiçbir demokraside devlet vatandaşlarının beklenti ve çağrısına sessiz olamaz. Biz de bu çağrıya kulak verdik. Bir daha böylesine alçakça girişimle karşılaşmamak için gerekli adımları attık ve atmaya devam ediyoruz. 

GERÇEK DOSTLARIMIZI HEMEN GÖRDÜK

Bu darbe girişimi bir anlamda bir sınavdır. Demokrasiden yana olanlarla demokrasi karşıtı olanlar arasında bir tercihti. Gerçek dostlarımızı biz orada hemen gördük. Ama bazı dost bildiklerimiz tepkilerini göstermekte gerekli cesareti gösteremediler. Günler sonra gerçeklerin daha iyi anlaşılmasıyla birlikte bu durumun olumluya dönmesi de bir kazanımdır.

ÇOK GÜVENDİĞİMİZ BİR ÇOK ÜLKE SESİZ KALDI

Bizde bir söz vardır; 'Dost kara günde belli olur'. Soğuk savaş döneminde bile demokratik ilkeleri savunanların ön safında yer aldık. Soğuk savaş sonrasında ortak düşmanımız teröre karşı, her yerde bu değerleri savunduk. Terör saldırısına uğrayan tüm dost ve kardeş ülkelerle dayanışma içerisinde olduk.

Üzülerek ifade etmek isterim ki 15 Temmuz'da Türkiye olarak yaşadığımız bu alçak saldırı karşısında desteklerini kayıtsız şartsız derhal ortaya koyan dostlarımız oldu ancak dost bildiğimiz ve çok güvendiğimiz birçok ülke maalesef sessiz kalmayı tercih etti. Halbuki yapılan saldırı, demokrasiye karşı, milletin iradesine karşı, doğrudan millete yapılan bir saldırıydı

BAZILARI TEPKİLERİNİ GÖSTERMEYE CESARET EDEMEDİ

Türkiye bu kötü tecrübeyi yaşadı. İsteriz ki hiçbir dostumuz böyle bir durum yaşamasın. Bu darbe girişimi bir yandan bir sınav. Demokrasi tarafında ve darbe girişimi içinde olanlar artasında bir sınavdı. Bazıları tepkilerini göstermekte gerekli cesareti gösteremedi. 

Bu durumun olumluya dönmesi demokrasi, gelecek ve millet iradesi için bir kazanımdır. En ufak bir olayda her türlü eleştiriyi yapan bazı ülkelerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı ülkeler demokrasi savunmakta aciz kalmışlar, susmak suretiyle darbeden yana tavır sergilemişlerdir. 

ÇİFTE STANDARDI ASLA KABUL ETMİYORUZ

Bu dünyanın geleceği için endişe vericidir. Çifte standardı asla kabul etmiyoruz. Aksine bir davranış sadakatimizle de asla bağdaşmaz. Bu zor günlerde bizimle dayanışmanımızın göstergesi olarak bugün buradasınız. Bu bizim için çok değerlidir. 

Sizlerden beklentimiz Türk insanının nasıl demokrasisine sahip çıktığını bütün cümle aleme anlatmanızdır. Bunu kendi ülkelerinizde de anlatmalısınız. Bir kez daha teşekkür ediyor ve bir kez daha hepinize Başbakanlık Konutu'na hoşgeldiniz diyorum, hepinize saygılar sunuyorum. 

ay aman demokraaasiii.kime.. krallıkla idare edilenlere..
 // hursit dilaver
bu batılılara o kadar demokrai sever olduğumuzu gösteriyoruz ama inanmıyorlar mı yoksa umurlarında mı değil..ne o,DEMOKRASİ,İNSAN HAKLARI,MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜ,DÜŞÜNCE HURRİYETİ...Sürüsüne bereket ne kadar çok kullanıyoruz bunu.AVRUPAYA YARANMAK İÇİN Mİ..yaranamazsınız.bakın onlar krallık.bizdeki demokrasinin zerresi yok.onlarda OHAL aylarca sürer,tık yok.ONLAR YERDEKİ YARALI TERÖRİSTİ CADDE ÜSTÜNDE KAMERALAR ÖNÜNDE VURUP YOLUNA DEVAM EDİYORDU FRANSADA..yahu bu kadar demokrasi aşığı olup güldürmeyin....
01 Eylül 2016 Perşembe 14:36
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler