YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım: Darbecileri desteklemek vatanseverlik değildir!
Yıldırım: Darbecileri desteklemek vatanseverlik değildir!
14 Ekim 2016 10:41
Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ soruşturmalarına yönelik "mağduriyet" eleştirilerine tepki göstererek, "Darbecileri desteklemek vatanseverlik değildir.Darbecilere cesaret vermek, yeni bir darbe arayışına sokmak bu ülkeye hizmet değil" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, 9 Eylül Üniversitesi'nde akademik yıl açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları:

MİLLİ EĞİTİM BÜTÇESİ LİSTENİN BAŞINDA YER ALIYOR

Eğitim bütçesini geçtiğimiz 14 yıl içinde 10 kat artırdık. 2003'te milli savunma liste başında yer alıyordu şimdi milli eğitim bütçesi listenin başında yer alıyor. Bu demektir ki geleceğe yatırım tanka, topa, tüfeğe yatırımdan çok daha öncelikli, çok daha önemli.

Taşa, toprağa yapılan yatırımdan çok daha önemli. Çünkü inşaat yaparsınız, bina yaparsınız, fabrika yaparsınız bunların bir ömrü var, 50 sene bilemedin 100 sene. Ama eğitime yapılacak yatırım nesilden nesle devam edecek.

Eğitim olmayınca hiçbir şey olmaz. Kavgalar, gürültüler, terör, huzursuzlukların kaynağında eğitim yetersizliği var. İnsanların zehirli fikirlerle maalesef yönlendirilmesi var. 15 Temmuz'da yaşadığımız FETÖ küresel terör tehdidi, alçak darbe girişiminin arkasında da bu var.

İNSANLARIN YARDIMSEVERLİK DUYGUSUNU SÖMÜRDÜLER

(FETÖ) Maalesef insanların duygularını, düşüncelerini, kutsallarını istismar ederek, kullanarak, sömürerek, insanlığın başına bela olacak bir terör örgütü olmuştur. Yıllar sürdü bu, birden bire olmadı. Peki nasıl bu hale geldi? 

Çünkü ortak değerlerimizi kullandılar. Ne var, 'işte iyilik yapıyoruz, yoksullara yardım ediyoruz himmet topluyoruz. Afrika'da orada, burada, memleketin değişik köşelerinde ihtiyaç sahiplerine yardım ediyoruz' diye insanların hassas olduğu bu yardımseverlik duygularını sömürerek maalesef işin sonunda amacın bu olmadığını, amacın hak etmeden, ter dökmeden, milletten destek istemeden, milletin silahıyla, uçağıyla, topuyla, tankıyla, helikopteriyle yine milletin evlatlarının üzerine kurşun yağdırarak devleti ele geçirmeye çalıştılar. Bunu yaşadık.

11 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN MUHAKEMESİ YOK

(FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin) 11 yaşındaki bir çocuğun muhakemesi maalesef bu alçak terör örgütünün asker üniforması giymiş o alçaklarda bile yok.

Bu vatandaşın, bu milletin, varını yoğunu vererek, 'ülkemiz dosta düşmana karşı güçlü olsun, tehditlere karşı hazır olsun' diye aldığı silahı, uçağı siz onursuz şekilde kalkıp bu milletin üzerine acımasızca sürerseniz, bu millet gereğini yapar. 15 Temmuz'da da bu millet kalbindeki, gönlündeki, düşüncesini, fikrini, siyasetini, görüşünü bir kenara bırakarak ay-yıldızlı bayrağı alarak sokağa düştü, meydanlara toplandı.

Çünkü mesele memleket meselesidir, siyasetin önemi yok. Memleket meselesi konu olunca her şey teferruat olur. Bir kez daha bu büyük millet, Türk milleti ne kadar asil olduğunu, ne kadar bağımsızlığına düşkün olduğunu, büyük Atatürk'ün, 'Bağımsızlık benim karekterim' dediği bu millet kendine yakışanı yaptı, bu alçaklara unutamayacakları bir ders verdi.

BUNLARIN AKLI KENDİ AKLI DEĞİL, BİR BAŞKA AKIL VAR

Biliyorsunuz 1980'li yıllardan beri mücadele ettiğimiz bir bölücü terör örgütü. Onlar erken zamanda silahı eline aldılar, meydana çıktılar.

Bu ülkenin enerjisini tüketiyorlar ama FETÖ terör örgütü birikimini yaptı yaptı yaptı sinsice, kendini gizleyerek, 40 yıl çalıştı bekledi ve bir gün ansınız çıktı. Bölücü terör örgütleri ve ülkemizin başını ağrıtan tüm şer odaklarıyla mücadeleye devam edeceğiz ama biliyoruz ki bunların aklı kendi aklı değil bir başka akıl var. O akıl karşımıza çıkmıyor.

O akıl arka planda Hacivat ve Karagöz gibi bunları oynatıyor. Bölücü terör örgütüyle, FETÖ terör örgütü 15 Temmuz'dan önce bir araya geldi. Ve bu darbeyi planladılar, görev bölümü yaptılar. Darbenin başarıyla sonuçlanacağı konusunda zerre tereddütleri yoktu, kaleyi içeriden fethettiklerini düşünüyorlardı ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

PKK İLE FETÖ 15 TEMMIUZ'DAN ÖNCE GÖRÜŞTÜ

Biliyoruz ki bunların kendi aklı değil. Bu üst akıl karşımıza çıkmıyor. Sadece bunları oynatıyor. Bakın bölücü terör örgütü ile FETÖ 15 temmuz'dan önce buluşup darbeyi planladı, görev paylaşımı yaptı. Kaleyi içeriden fethettiklerini düşünüyorlardı ama hesaplayamadıkları bir şey vardı. Halk. Böyle bir millet dünyanın hiç bir yerinde yok.Cuntacılar, contayı yakmıştır. Millet bir kez daha ecdadından aldığı bu bayrağı daha da yükseklere çıkararak dalgalandırmıştır. Böyle bir millet dünyanın hiçbir yerinde yok.  

BU NASIL İŞ, ŞİMDİ ZAMANI MI?

Terörle mücadelemiz büyük bir kararlılıkla sürecek. Bugünlerde bir mağdur edebiyatı tutturdular. Peki bu darbeyi yapanlar mağdur da, geleceği karartılmaya çalışan millet mağdur değil mi? Bu nasıl iştir? Milletin piskolojisi bozuldu. Bunların hesabı sorulmayacak mıydı? Şimdi bunların avukatlığının yapılmasının zamanı mı? Darbecileri desteklemek vatanseverlik değildir.Darbecilere cesaret vermek, yeni bir darbe arayışına sokmak bu ülkeye hizmet değil.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler