YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım: 'Büyük devlet hamasetle değil hizmetle olur'
Yıldırım: 'Büyük devlet hamasetle değil hizmetle olur'
02 Şubat 2014 20:35
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Büyük devlet hamasetle değil hizmetle olur" dedi.

Yıldırım, 31 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Sağlık-Sen Aydın-İzmir İl Divan Toplantısına telekonferans sistemiyle bağlandı. Selçuk Pamucak sahilindeki bir otelin konferans salonunda düzenlenen toplantıya Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Örnek, İzmir Şube Başkanı Recep Atcı, Başkan Yardımcısı Salim Kaya, Sağlık-Sen Selçuk İlçe Başkanı Erkan Büyüktürk, Sağlık-Sen çevre il ve ilçe başkanları katıldı. Sağlık ve sendikal sorunların konuşulduğu toplantıya telekonferans sistemi ile bağlanan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı ve Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, tüm katılımcılar tarafından alkışlarla karşılandı.

Bağlantı sırasında Yıldırım’a seslenen ve sağlıkta dönüşüm ve hasta memnuniyeti hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Sağlık çalışanları Ak Parti iktidarının göreve gelmesiyle beraber, sağlıkta dönüşüm hamlesini başlatmasıyla beraber sağlıkta dönüşümün gerçek sahipleri, gerçek mimarlarıdır. Bu anlamda hasta memnuniyetinin yüzde 39’lardan yüzde 76’lara çıktığı dönemi yaşıyoruz. Ben, Türkiye Cumhuriyetinin bugüne kadar gelmiş geçmiş en başarılı bakanı olarak sizlere bakanlığınız döneminde yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı tüm teşkilatım adına teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Seçimlerin sonuçlanmasıyla birlikte özel talepleri olduğunu açıklayan Memiş, Yıldırım’dan şunları istedi: "Toplu taşımada sağlık çalışanlarına indirim, düşük fiyatla ev sahibi yapılması, çocuklar için yetersiz olan kreşin artırılması, ayrıca İzmir’de sosyal tesis." Hizmet ekibini iş başına getireceklerini söyleyen Yıldırım, bu isteklere şu cevabı verdi: "Sayın Memiş kardeşim bütün siparişleri arka arkaya sıraladı. Her şeyi biz yapacağız, başkanlığı da kendisi yapacak her halde"

Yıldırım, 11 yılda AK Parti hükümetinin konuşulan en önemli iki konusu olduğunu, bunlardan birinin sağlık sektörü, ikincisinin ulaşım olduğunu ifade etti. Yıldırım, 2002’de sağlık harcamalarının 13 milyardan bugünkü rakama göre 70 milyara ulaştığını söyledi. 11 yılda sağlık sektöründe yapılan hizmetleri anlatan Yıldırım, buna göre ambulans 600’den 3 bin 400’e, acil müdahale 480’den 2100’e çıktı, doğu ve kış bölgelerinde kullanılan ambulansın 300 olduğunu belirtti. Bu uygulamayı kendi dönemlerinde başlattıklarını hatırlatan Yıldırım, şöyle konuştu: "Daha önce yabancı ülkelerde yapılan sağlık uygulamalarına gıpta ederdik, bugün dünyanın neresinde olursa olsun bir vatandaşın başına bir iş gelirse onu alıp tedavisini görüyoruz. İşte büyük devlet böyle olur. Sağlık olsun demekle sağlık olmuyor."

İzmir’in en büyük hastanesi olacak olan Bayraklı şehir hastanesinin ihalesinin yapıldığını hatırlatan ve ayrıca İzmir Tepecik’te yapılacak 1600 yatak kapasiteli hastane için bilgi veren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir sağlığın başkenti haline gelecek. İzmir’in gelişmesi, Ege’nin kalkınması demektir. Türkiye’nin 2023 hedeflerine daha kararlı, daha kolay gelmesi demektir. Biz bunu hizmet ordusuyla başardık."

Yıldırım, salonda bulunan ve "İzmir’e Binali Yıldırım yakışır, Selçuk seninle gurur duyuyor" şeklinde slogan atan Selçuklu gençlere şöyle seslendi: "Selçuk adayı Dahi Zeynel Bakıcı’yı size emanet ediyorum."

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler