YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım: ABD'nin bunu yapacağına inanmıyoruz
Başbakan Yıldırım, Türkiye ile ABD ilişkilerinin çok uzun geçmişe dayandığını belirterek, "bu terör örgütünün liderinin yanında duracaklarına inanmıyoruz" dedi.
Yıldırım: ABD'nin bunu yapacağına inanmıyoruz
26 Temmuz 2016 / 19:02 Güncelleme: 26 Temmuz 2016 / 19:04

Başbakan Binali Yıldırım, İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD'nin çok uzun geçmişi olan bir dostluk ve ittifak ilişkisi olduğunu belirterek, ABD'nin, terör örgütünün lideri Fettullah Gülen'in yanında yer alacağına inanmadığını söyledi.

MİLLET KENDİ GELECEĞİNE SAHİP ÇIKTI

The Guardian'ın internet sayfasında yayımlanan röportajda Yıldırım, darbe girişiminin gerçekleştiği geceyle ilgili olarak, "Bunun millete karşı bir darbe girişimi olduğu sonucuna vardık ve milleti kendi geleceğine ve ülkenin geleceğine sahip sahip çıkmaya çağırdık." dedi.

“Bu saldırıyı püskürttükten sonra gözaltına alınan, asker üniforması giymiş insanlar oldu. Bunlar derhal konuşmaya başladılar ve olup biteni itiraf ettiler. Türkçe’de dediğimiz gibi, bülbül gibi öttüler." ifadelerini kullanan Yıldırım, şunları kaydetti:

UZUN ZAMANDIR PLANLADIKLARI BİR GİRİŞİMDİ

"İlk ifadelerden anladığımıza göre bu çok uzun zamandır planladıkları bir darbe girişimiydi ve ilgili önlemleri alarak adım adım alıyorlardı. 

Genelkurmay Başkanını kaçırıp rehin aldıkları zaman ona bu terör örgütünün liderini, Fetullah Gülen’i arayabileceklerini ve onunla telefonda görüşmesini ayarlayabileceklerini, böylece kendisinin de bu harekete katılabileceğini söylemişler.”

"Türkiye ve ABD çok uzun geçmişe dayanan dostça ilişkilere sahip"

Gülen'in ABD’de ikamet etmesinden dolayı halkın kafasında "Acaba bu işte ABD’nin dahli veya desteği var mı?" şeklinde bazı soru işaretleri olduğunu anlatan Yıldırım, 

"Türkiye ve ABD çok uzun geçmişe dayanan dostça ilişkilere sahiptir, müttefik ve stratejik ortak olmuştur, bu terör örgütünün liderinin yanında duracaklarına inanmıyoruz." diye konuştu.

Gülen'in darbe girişimindeki dahliyle ilgili dosyanın henüz ABD'ye gönderilmediğini belirten Yıldırım, "Gönderilecek ve buna dahilleri konusunda hiçbir şüpheye yer bırakmayacak." dedi.

Yıldırım, "ABD bu noktadan sonra kendisi için bölgede ve dünyada stratejik bir müttefik olan Türkiye ile nasıl işbirliği yapacağını düşünmeli." değerlendirmesini yaptı.

"Ülkemizi eleştirenler bizim ne yapmamızı bekliyor?"

Kendilerine üniforma ve rütbe verilen kişilerin darbe girişimi sırasında terörist gibi hareket ettiğini anlatan Yıldırım, "Vatandaşlara karşı hareket ediyorlar, öldürüyorlar, parlamento, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı gibi kritik binaları bombalıyorlar. 

Bunlara ne yapmamız lazım? ‘Tamam, evet, iyi yapıyorsunuz, hoş geldiniz’ mi diyelim? Bunlara sadece ‘Bunu yapmamalısınız’ mı diyelim? Tavır bu mu olmalı? Ülkemizi eleştirenler bizim ne yapmamızı bekliyor?" şeklinde konuştu.


AA

All Darbe-Made in USA-3
 // Rasim DUMAN
TÜRKİYE, onların bu yeni hamlelerini cevapsız bırakmadı ve bırakmayacak. Başta Kahraman Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Hükûmetimizin cesâret ve azmi, onları hem yıldırdı, hem de korkuttu. Bilhassa Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da, eskisi kadar "rahat" değiller. Zaman geçtikçe de, altlarındaki zeminin daha fazla kaydığının da farkındalar. Şu anda Türkiye'ye karşı, ellerindeki "son cephâneleri" kullanıyorlar. TÜRKİYE'nin ufku aydınlık inşallah, herkes müsterih olsun....
26 Temmuz 2016 Salı 23:42
All Darbe-Made in USA-2
 // Rasim DUMAN
Bu menfur darbeyi, içimizdeki hainler ile kotaran ABD-İNGİLTERE "Şer Cephesi"ne karşı hiçbirşey yapılmadığını/yapılamadığını da kimse zânnetmesin. Esâsen bu iki ülkeye karşı TÜRKİYE, uzun zamandır "çok etkili" ve "çok can yakıcı" hamleleri, ummadıkları yerlerde ve ummadıkları şiddette yapıyor. Bu darbe işi, aslında bu iki ülkenin, TÜRKİYE'ye karşı bir "intikam hücûmu"dur. Muvaffak olabilselerdi, ülkemizi bir "iç savaş"a sürükleyecekler ve ekarte edeceklerdi....
26 Temmuz 2016 Salı 23:33
All Darbe-Made in USA
 // Rasim DUMAN
Türkiye'de, bütün darbelerin İNGİLTERE-ABD'nin "ortak yapımı" olduğunu bilmeyen ve inanmayan bir tek "ferd-i vâhid" yoktur, bulamazsınız. İnsanlarımızın, kendileri hakkındaki kanaatlerini de gayet iyi biliyorlar. FETO'ya sahip çıkmaları bile, darbenin "tam merkezinde" olduklarını, tek başına isbâta yeter. Muhterem Başbakanımız, "maslahat icâbı" öyle konuşuyor, kimse kızmasın, gücenmesin. ...
26 Temmuz 2016 Salı 23:25
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler