YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yerel seçimlerde kadın aday sıkıntısı aşılamıyor
Yerel seçimlerde kadın aday sıkıntısı aşılamıyor
Yerel seçimlerde kadın aday sıkıntısı aşılamıyor
01 Ocak 2009 / 09:35 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Partiler, milletvekili seçimlerinin aksine, yerel yönetimlerde belediye başkanlığı için yerel siyaseti bilen kadın aday bulmakta zorlanıyorlar.


Bu konu, iktidar partisi AKP’de de sorun oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan, bir süre önce "Kadın aday adayı havuzu oluşturun. Seçilebilecek isimleri belirleyin, seçimler yaklaşırken sıkıntı çekmeyelim" talimatı vermişti. Buna rağmen uygun aday bulmakta zorluk çekiliyor.


Şimdiye kadar AKP’ye bir büyükşehir, beş il, 50 ilçe ve 500 üzerinde belediye meclis üyeliği için kadın aday başvurdu. AKP’den bir yetkili, kadınların başvurularının tüm partilerde az olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Kota konsaydı, tüm partiler kotanın altında kalabilirdi. Başvuruların azlığının nedeni, belediye başkanlığının kadınları korkutması. İhaleler, alım satım işleri, kadınları korkutuyor. ’Mafya-çete bulaşıyor biz baş edemeyiz’ diyorlar. Yereldeki erkeklerin tavırlarının da bunda etkisi var. Akçeli işlerle başa çıkamamaktan çekiniyorlar. Ama aynı kadınlar, milletvekili olma önerisini kabul ediyorlar. Çünkü daha az riskli olduğunu düşünüyorlar." HÜRRİYET

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler