YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeniçeri'den iktidara eleştiri
Yeniçeri'den iktidara eleştiri
05 Haziran 2013 13:00
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarda, iİktidarın göstericilere uyguladığı muamelenin, halkın korku duvarını aşmasına neden olduğunu söyledi.

Yeniçeri, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Gezi Parkı'nda sökülen ağaçların, toplumun iktidara karşı kendisini ötekileştirilmiş hisseden kesiminde biriken öfkeyi açığa çıkardığını ileri sürdü.

Olayların ülkenin her yanına sıçramış olmasının, sorunun toplumsal karşılığının bulunduğunun delili olduğunu savunan Yeniçeri, ''Halkın geniş bir kesiminin AKP iktidarı boyunca biriktirdiği öfke, Gezi Parkı'nda göstericilerin gördüğü muamele sonucu açığa çıkmıştır. Gezi Parkı olgusu, bir çeşit sivil itaatsizlik eylemidir. Kentli ve orta sınıf hareketidir. Katılımcı değil dayatmacı olan iktidar uygulamalarına yöneliktir'' dedi.

İktidarın siyasi değil sosyal bir muhalefetle karşı karşıya olduğunu öne süren Yeniçeri, "Tepki, otoriter iktidar uygulamalarına yöneliktir. Bu hareketi siyasileştirip dar alanda değerlendirenler, olguyu anlamayanlardır. Güvenlik birimlerinin ölçüsüz şidet kullanması, durumu vahim hale getirmiştir. İletişim çağında, halkı şiddetle baskı altında tutmak ve korkutmak mümkün değildir. İktidarın göstericilere uyguladığı muamele, halkın korku duvarını aşmasına neden olmuştur. Korku duvarını aşan halkı durduracak hiçbir silah hiçbir iktidar tarafından keşfedilmeiştir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, söz konusu olaylara ilişkin açıklamalarını önemli bulduğunu belirten Yeniçeri, ''Umuyoruz, Arınç bu sözlerinden dolayı, Başbakan geziden döndükten sonra pişman olduğunu açıklamaz ve bu sözlerinin gereğini yerine getirir'' dedi.

Özcan Yeniçeri, bu toplumsal hareketin siyasi gruplara mal edilmemesi gerektiğini, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'i bu olgunun muhataplığına çekenlerin, bilerek bu sosyal hareketi itibarsızlıştırmaya çalıştığını ileri sürdü.

 

İHA

Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler