YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeniçeri'den Ak Parti'ye sert eleştiri
Yeniçeri'den Ak Parti'ye sert eleştiri
25 Mart 2013 12:33
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yençeri, ''PKK'nın taleplerini yerine getirmenin adı, AKP sözlüğünde barıştır'' iddiasında bulundu.

Yeniçeri, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, terör örgütünün neden silahları bırakıp teslim olmadığını ve sınırın ötesine çekilmekten bahsettiğini sordu.

''Demokratik hukuk devletinde ya da anayasal sistemde suç işlemek için dağa çıkarak kan dökmüş olan bir örgütün elini kolunu sallayarak çıkıp gitmesi için izin verilebilir mi '' diyen Yeniçeri, sınırları açarak, suç işleyenlerin sırtlarındaki silahlarıyla ellerini kollarını sallayarak gitmesine izin verenlerin suç işlemiş olacaklarını savundu.

Sınırın öte yanına gitmenin yeni şartlar uygun strateji geliştirmeye yönelik olduğunu iddia eden Yeniçeri, ''Zira sınırı öte yanında Barzani'nin peşmergeleri Irak'ta merkezi hükümete karşı elleri tetikte bekliyor. Öcalan onlara adeta 'peşmergelerin arasına karışınız, enerjik ve aktif halde bekleyiniz' demiş oluyor'' ifadesini kullandı.

Öcalan'ın, Misak-ı Milli kavramını da kullanarak yeni bir Ortadoğu hayal ettiğini öne süren Yeniçeri, ''Demokratik toplumcu Ortadoğu konfederasyonunu teklif ediyor. Özünde kitle katliamcısı Öcalan'ın görüşlerinde ve hedeflerinde yeni ve değişen bir şey yok'' dedi.

Öcalan'ın ''hidayete erdiği, yeni şeyler söylediği'' yolundaki görüşlerin doğru olmadığını dile getiren Yeniçeri, akil adamlar tartışmasının gündeme girmek üzere olduğunu söyledi. Yeniçeri, ''PKK'nın taleplerini yerine getirmenin adı, AKP sözlüğünde barıştır'' diye konuştu.

Yeniçeri, akil adamlar komisyonuna adı geçenlerle ilgili bir soru üzerine ''Ne kadar olmaması gereken isim varsa orada mevcut'' dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler