YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeniçeri: "Kürt vatandaşlar artık onlardan nefret ediyor"
MHP Ankara Milletveki Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, halkın terör örgütüne artık destek vermediğini belirterek, "Halkın, Sur'da yaşanan olayları gördükten sonra terör örgütünün insanlık dışı bir örgüt olduğunu anlamış durumdadır" dedi.
Yeniçeri: "Kürt vatandaşlar artık onlardan nefret ediyor"
31 Mart 2016 / 02:40 Güncelleme: 31 Mart 2016 / 11:06

Kanal A'da yayınlanan Mehmet Toprağın sunduğu, Milat Gazetesi Ankara Temsilcisi Bayram Zilan'ın daimi konuk olduğu 'A Politik' programına konuk olan Ak Parti Milletvekili Burhan Kayatürk ve MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri terör operasyonları sonrası devletin faaliyetleri, olayların öncesi ve sonrası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çözüm süreci halkın desteğini de beraberinde getirdi

Çözüm sürecinin halkın desteğinin sağlanmasında önemli bir rolü olduğuna vurgu yapan Yeniçeri, "Tıpkı Ankara saldırısı olduğunda oluşturulmaya çalışılan yanlış algı gibi Diyarbakır'da da aynısı yapılmaya çalışılıyor. Diyarbakır'da çatışmanın olduğu yerler yani Sur içi ve Bağlar'ın dışında çok büyük bir Diyarbakır ve normal hayatına devam ediyor.

Ayrıca Diyarbakır halkı son derece sağduyulu, devletine ve milletine bağlı bir yapıda olduğunu görebiliriz. HDP'nin aldığı oylarla halkın tutumu arasında bir paralellik görüldüğü sanılırken, bölgede yaptığımız görüşmeler bu durumun böyle olmadığını kanıtladı. Halkın devletin yanında olması ve HDP'ye destek vermemesi çözüm süreci ve sonrasında yaşanan olumlu gelişmelerden dolayı yaşanmıştır" şeklinde konuştu.

"Halk, terör örgütünün insanlık dışı bir örgüt olduğunu anlamıştır"

Yeniçeri, Diyarbakır'da halkın artık terör örgütünü desteklemediğini ve devletin yanında yer aldığını söyleyerek, "Halkın, Sur'da yaşanan olayları gördükten sonra terör örgütüne duyduğu nefret artmıştır ve terör örgütünün Kürt'lerle bir ilgisinin olmadığını ve insanlık dışı bir örgüt olduğunu anlamış durumdadır.

Vali ve Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya da bakarsak, terör örgütü olayları başlattığı an bir sürü insan, 155'i arayarak bu durumdan rahatsız olduklarını ve devletten yardım istediklerini açıkladılar. Bu yüzden halkın desteğiyle kısa sürede buralar terör örgütünden temizlendi" dedi.

"Olağanüstü hali kaldır, başka bir isteğimiz yok"

Kayatürk, bugün Kürt meselesiyle ilgili gelinen noktada birçok hakkın tanındığını ifade ederek,  "6-7 Ekim olaylarında Kobani meselesinde Kürtlerin milli destanı, mücadelesiymiş gibi bir algı oluşturulmak istendi. Türkiye'nin iyi bir noktaya gelmesini istemeyen üst akıl ve paralel yapı bu operasyonu yürüttü. Olan ise 52 vatandaşımıza oldu ve büyük bir yıkım meydana geldi. Fakat bu olaylardan hemen sonra tıpkı Diyarbakır'da olduğu gibi devlet yıkımları düzeltti ve normalleşmeyi sağladı. Halk bugün devletin yanında olmayı seçmiştir ve terörü ve teröristi desteklememiştir.

Bugüne kadar özellikle Kürt meselesinde Ak Parti'den daha fazla devrim niteliğinde adım atan parti olmamıştır. Erdoğan iktidara gelmeden önce Van ziyareti sırasında halk, 'Başkanım, olağanüstü hali kaldır başka bir isteğimiz yok' diyordu. İktidara gelince ilk iş olağanüstü hali kaldırmakla birlikte sayısız adım adıldı. Devlet desteğiyle 24 saat Kürtçe yayın yapan kanal açıldı. Kürtlerin hakları teslim edildi. Bu kadar önemi olan adımlar atılmıştır" ifadelerini kullandı. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler