YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeniçeri: Başörtüsü oy deposu olmamalı
Yeniçeri: Başörtüsü oy deposu olmamalı
23 Eylül 2014 14:58
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, 'Başörtüsü, AKP'nin kullana kullana tüketemediği olguya dönüştü. Başörtüsü AKP'nin oy deposunun akaryakıtı olmaktan çıkarmak gerekir.' dedi.

Musul Başkonsolosluğu'na yapılan baskınla Türkiye'nin dış politikasının da 101 günden beri rehin alındığını savunan Yeniçeri, "Umarız Türk dış politikası da IŞİD'in rehini olmaktan çıkar.

Rehin alma olayındaki vahim hatalar ve yaşananlardan çıkarılacak dersler vardır. Ama IŞİD ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin görülecek hesabı vardır. Türkiye Cumhuriyeti, onlara pabuç bırakmamalı ve bunun hesabını sormaktan kaçınmamalı. Çünkü bunun hesabını sormazsa, başka terör unsurları da benzer faaliyetlere girer" diye konuştu.

Diplomatlar için takas yapıldığı iddialarının sorulması üzerine Yeniçeri, "İktidarın Özgür Suriye Ordusu bağlamında ilişki kurduğu bazı fraksiyonların elinde bulunan bir takım IŞİD mensuplarını ve liderlerinin eşlerini serbest bırakıldığı konusunda gelen bilgiler var. Takas için Niğde'de üç Türk vatandaşını katleden teröristlerin takasa konu olup olmadığı da meçhul. Konuyla ilgili soru önergesi verdim. Ne olursa olsun 49 kişinin gelmesi bir çok şeye değer. 49 kişiyi rehin eden politikaları da şiddetle reddediyoruz. Rehin alma olayı gerçekleştiğinde Davutoğlu'nun istifa etmesi gerekirdi" görüşünü savundu.

"AKP'nin oy deposu olmaktan çıkarılmalı"

Bakanlar Kurulu tarafından yönetmelik değişikliğiyle ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakıldığını belirten Yeniçeri, "Başörtüsü, AKP'nin kullana kullana tüketemediği olguya dönüştü. Başörtüsü AKP'nin oy deposunun akaryakıtı olmaktan çıkarmak gerekir. Dini simgelerin siyasi araç olarak kullanılmasından vazgeçilmeli. Kılık kıyafet, eğitimin önünde engel olmamalı. Kişinin istediği kıyafetle derslere girmesi laik demokratik sistemi imha etmez, aksine demokrasi ve özgürlükleri inşa eder" dedi.

Yeniçeri, "Bu değişiklik ilkokulu da kapsar mı?" sorusuna, "Benim söylediklerim ana karnını da kapsıyor. Başörtüsünü baştan sona bir mücadele alanı olmaktan çıkarıp, insanımızın karnını daha fazla nasıl duyururuz, üretimi nasıl artırırız üzerinde yoğunlaşmalıyız. AKP kasıtlı olarak bunu ortaya atmıştır.

Yoksa süreç içinde konuşulup çözümlenecek bir konudur. Niye Bakanlar Kurulu kararıyla devreye sokulduğunun da üzerinde durulmalı. Bakanlar Kurulu ne zamandan beri yönetmelik çıkarıyor? Yönetmeliği bakanlık çıkarır. Bakanlar Kurulu niye yapıyor? Konuyu siyasi malzeme yaptıkları için...Türk siyaseti başörtüsü, laiklik ve dini simgelerden soyutlanmalı, kurtulmalıdır. Türk halkının sağduyusunu devreye sokmak lazım. O sağduyu göreceksiniz hakim olacak, değişen bir şey olmayacaktır. Ama bunu ilkokula kadar indirmek doğru değil" diye konuştu.

Sınırda yaşanan olaylarla ilgili sorulara Yeniçeri, "Kürt sorunu eşittir bağımsız birleşik büyük Kürdistan sorunudur. Türkiye'nin gittiği yer, bağımsız birleşik Kürdistan'dır. Süreç artık ayrışmaya, farklılaşma ve ötekileştirmeye gidiyor. Bu süreç, Kürt ile Türkü birbirinden ayırmaya iten süreçtir. IŞİD belki Suriye'yi bölemeyecek ama Türkiye'nin başına büyük belalar açacak" karşılığını verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler