YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Sisi'den Türkiye'ye ahlaksız suçlama
Yeni Sisi'den Türkiye'ye ahlaksız suçlama
28 Şubat 2015 11:13
Libya'da darbe yanlısı Hafter ve Mısır'daki Sisi yönetiminin desteklediği Tobruk hükümeti Türkiye'yi 'ülkeye silah sokmak'la suçladı.

Libya’da darbe girişiminde bulunan eski General Hafter’i destekleyen Tobruk’taki hükümet başkanı Abdullah Sini, Mısır'ın CBC televizyonuna verdiği mülakatta, “Türkiye, ülkemize birbirimizi öldürmek için bazı silahlı gruplara silah gönderen bir devlet” dedi.

Türkiye'nin samimi olmadığını iddia eden Sini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Arap dünyasında "Müslümanların Halifesi ve İslam’ın lideri" rolünü üstlenmeye çalıştığını  öne sürdü.
Sini, “Biz Libya halkı bir gün tekrar birlik içinde olacağız. Fakat ülkemizi karıştırmaya çalışan ülkeler lanetli olacak, utanç içinde kalacak” dedi.

“Türkiye’den hiç olmazsa tarafsız bakmasını istiyoruz” diyen Sini, “Onlar ülkemizi karıştıracak her şeyi yapıyorlar. Silah, mühimmat, para göndermenin yanında insanları satın alıyorlar, insanlarımızı birbiriyle savaştırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Türk şirketlerini Libya’dan çıkartma kararına da değinen Sini, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin buradaki çıkarları her şekilde hedefte olacak. Türk şirketleri ve ticari sözleşmelerine bakacağız ve gerektiği gibi sonlandıracağız. Türklerin geri kalan hakları da varsa onlara vereceğiz. Söz konusu anlaşmalarda ayrıcalıklar varsa çekeceğiz ve bu ayrıcalıkları bizim yanımızda duran ülkelerin şirketlerine vereceğiz. Çünkü zor zamanlarda yanımızda duran ülkeler burada en büyük çıkarı hak ediyor. Biz Türkiye’ye düşmanlık sergilemeyecegiz fakat tüm ilişkilerimizi keseceğiz. Sonuçta biz meşru  bir devletiz ve kimse bizim verebileceğimiz bir karara karışamaz.”
Tobruk hükümeti Mısır'daki Sisi yönetimi tarafindan da destekleniyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler