YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Meclis'te 21 başörtülü vekil var
Meclis ilk kez başörtüsüyle seçimlere girerek milletvekili olan 21 kadına ev sahipliği yapıyor.
Yeni Meclis'te 21 başörtülü vekil var
23 Haziran 2015 / 21:28 Güncelleme: 23 Haziran 2015 / 22:05

25. dönem milletvekilleri 23 Haziran saat 15.00'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ilk olarak yemin töreni için bir araya gelecek. Meclis'in en yaşlı üyesi sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın geçici Meclis Başkanlığı'nı üstleneceği yemin töreninde, en genç altı milletvekili de dönüşümlü olarak kâtip üyelik yapacak.

Meclis'te başörtülü olarak bulunma hakkını ancak geçen dönemin sonuna doğru yapılan değişiklikle elde eden kadınlar ilk kez Meclis'e başörtüleri ile seçilerek girdi.

AK Parti'den 18, HDP'den ise 3 olmak üzere 21 başörtülü kadın bu dönemde Meclis'te olacak. Bu isimlerden bazıları ise başörtüsü konusunda “sembol”.

28 Şubat sürecinde öğrenim gördüğü sırada üniversiteden başörtüsü nedeniyle atılan ve bu nedenle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AHİM) dava açan Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekili. Ablası 1999 yılında Meclis'e başörtüsüyle geldiği için yuhalanan ve kovulan Merve Kavakçı'nın kardeşi Ravza Kavakçı da AK Parti'nin İstanbul Milletvekili.

MERVE KAVAKÇI'YI KOVMUŞLARDI

TBMM Genel Kurulu'nu başörtüsüyle giren ilk milletvekili 1999 seçimlerinde Merve Kavakçı olmuştu. Kavakçı'nın girişimi başta DSP olmak üzere bazı partilerin engellemesiyle karşılanmıştı. Kavakçı'nın Meclis Genel Kurulu'ndan çıkarılmasını isteyen dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in "Bu kadına haddini bildirin" şeklindeki ifadeleri hala hafızalardaki yerini koruyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler