YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni lider adayının rakip olabilmesi Baykal'a bağl
Yeni lider adayının rakip olabilmesi Baykal'a bağl
Yeni lider adayının rakip olabilmesi Baykal'a bağl
21 Mart 2008 / 08:32 Güncelleme: 21 Mart 2008 / 00:00

Kurultay takviminin bugün resmen başladığı CHP'de, ilginç bir olay yaşanıyor. Yerel seçim sonrası kurultayda genel başkan adaylığı için adı geçen Prof. Dr. Süheyl Batum'un beklemeyeceği, 26 - 27 Nisan'da yapılacak kurultayda aday olacağı iddia ediliyor. Ancak ilginçlik bu noktada başlıyor çünkü Batum, parti üyesi değil. Batum'un genel başkan adayı olabilmesi için öncelikle parti üyesi olması gerekiyor.


BAYKAL ONAYLAR MI?


Batum'un İstanbul örgütünden üyelik başvurusuna hazırlandığı ifade edilirken, üyelik kabulüne CHP Genel Başkanı Deniz Baykal başkanlığındaki Merkez Yönetim Kurulu karar verecek. Baykal yönetiminin nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu olurken, Batum'a destek, bir dönem Baykal'ın sağ kolu olan ancak geçtiğimiz aylarda parti yönetimini eleştirerek istifa eden Eşref Erdem cephesinden geliyor. Parti tabanında ve milletvekilleri arasında nabız yoklaması yapan Erdem'e önerilen isimler arasında Batum adı öne çıkmıştı. Konu Batum'a da iletilmiş ancak düşünmek ve ailesi ile konuyu görüşmek için süre istemişti. Genel merkez kulislerinde Batum'un ikna edildiği iddiaları konuşulmaya başlandı.


İMZA BULABİLECEKLER Mİ?


CHP'nin 32. kurultayı, 26 - 27 Nisan tarihlerinde Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleşecek. İlk gün genel başkanlık seçimi, ikinci gün ise parti yönetimi seçimi yapılacak. Kurultay, 70 yaşındaki Baykal'ın sadece CHP'deki 10. sınavı olacak. Bugüne kadar Baykal'ın en ciddi rakibi, Haluk Koç görünüyordu. Ancak Batum'un aday olması, kurultay öncesi sessiz tabloyu değiştirebilir. Koç ve Batum'un aday olabilmesi için delegelerin 5'te birinin imzası (en az 255 imza) gerekiyor. Bu sayıya ulaşmamaları durumunda ise Baykal yine tek aday olarak genel başkanlık yarışına girecek. Gençleşme ve yeniden yapılanma taleplerine karşın Baykal, bu kurultayda da seçilirse, 10. kez CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturmuş olacak.


ÜYELiK BAŞVURUSU YAPACAK


Kurultaya bir ay kala Anayasa Hukuku Profesörü Süheyl Batum'un aday olmaya ikna edildiği iddiası CHP kulislerinde heyecan yarattı. Hatta Batum'un önümüzdeki günlerde üye olmak için partinin İstanbul İl örgütüne başvuracağı iddia edildi. Fakat başvurmak yeterli değil. Batum'un üye olup olamayacağına Baykal'ın başkanlığında MYK karar verecek.


Haber: Ezelhan ÜSTÜNKAYA


Bugün

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler