YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni hükümetin diplomasi ajandası yoğun olacak
Türkiye, seçimlerin ardından yeniden yoğun bir diplomasi trafiğine sahne olacak.
Yeni hükümetin diplomasi ajandası yoğun olacak
07 Haziran 2015 / 08:48 Güncelleme: 07 Haziran 2015 / 08:49

Seçim sebebiyle yoğun diplomasi gündemine bir süreliğine ara veren Türkiye, yeni hükümetin kurulmasının ardından bu gündemine geri dönecek. Türkiye'nin 64'üncü Hükümetinin önünde ekonomi, anayasa çalışmaları, işsizlik gibi konular öncelikli olacak. Ancak diplomasi de öncelikli konular arasında yer alacak. Seçim mitingleri nedeniyle duran ziyaretçi trafiği de 8 Haziran'dan hızlanacak. İşte yeni hükümeti bekleyen diplomasi gündemi:

KOMŞULARLA YENİ DÖNEM 

Yeni hükümetin önündeki en önemli gündem komşularla ilişkiler olacak. Mevcut yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi toplantılarına ağırlık verilecek. Irak'la ilişkilerdeki mevcut seviye daha da yükseltilecek. Uluslararası toplumla müzakerelerde önemli yol olan İran'la yeni bir çerçeve geliştirilecek. Suriye'deki durum ve uygulamasında sıkıntıların yaşandığı eğit-donat programı değerlendirilecek.

KIBRIS'TA ÇÖZÜME  TAM DESTEK  

Kurulacak hükümetin en önemli başlıklarından biri de Kıbrıs'taki çözüm görüşmeleri olacak. KKTC'de Mustafa Akıncı'nın seçilmesi ile birlikte hız kazanan çözüm müzakerelerine destek sürdürülecek. Görüşmelerin seyrine göre garantör ülkelerin katılımı ile 5'li görüşmeler de gündeme gelebilecek.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Dış politikada en önemli başlıklardan biri de Türkiye-AB ilişkileri olacak. Uzun zamandır faslın açılmadığı müzakerelerdeki son durum yeni hükümet tarafından gözden geçirilecek.  Türkiye en son iki yıl önce “Bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu” faslını müzakerelere açmıştı. Söz konusu fasılla Haziran 2010'dan bu yana ilk kez ilerleme sağlanmıştı.

ABD VE RUSYA İLE İLİŞKİLER  

Yeni hükümet yine seçimler nedeniyle alt düzeyle yürütülen ABD ve Rusya ile ilişkilere de ivme kazandıracak. Her iki ülke ile de üst düzey resmi ziyaretlerin gerçekleştirilmesi için düğmeye basılacak. Türkiye G20 Zirvesi dolayısıyla her iki ülkenin devlet başkanını da Antalya'da ağırlama fırsatı bulacak. 

 

TÜRKİYE GAZETESİ

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler