YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni CHP'yi anlattı
CHP liderinin seçim turunun durağı İstanbul'du. Parti otobüsünden halka seslenen Kılıçdaroğlu"Değişimin partisi CHP, statükonun adresi ise AKP'dir"dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca 12 Eylül yasasını değiştirme, YÖK'ü ve yüzde 10 barajını kaldırma sözü verdi.
Yeni CHP'yi anlattı
06 Mayıs 2011 / 18:55 Güncelleme: 06 Mayıs 2011 / 19:13

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Değişimin, dönüşümün, halkın çıkarlarını savunanların adresi Cumhuriyet Halk Partisi'dir, statükonun adresi ise Adalet ve Kalkınma Partisidir'' dedi.

Anadolu yakasında bazı ilçeleri gezen Kılıçdaroğlu, Tuzla'da partisinin ilçe başkanlığının önünde seçim otobüsünün üzerinden halka seslendi.

Kılıçdaroğlu, Tuzla'nın İstanbul'un önemli bir ilçesi olduğunu belirterek, ''Burada bir tersane var. Burada iş kazaları vardı. Yüzlerce işçi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren işçi kardeşlerimi rahmetle anıyorum, yakınlarına da baş sağlığı diliyorum'' diye konuştu.

Yeni CHP anlayışına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, ''Yeni CHP, dünyaya daha aydınlık bakan, çocukların yatağa aç girmemesi için çaba harcayan, demokrasi ve özgürlüğü içine sindiren, değişimden, dönüşümden ve devrimden yana olan, statükoyu reddeden, halkın sorunlarına kilitlenen, halkın sorunlarını çözmek için projeler üreten CHP. Yeni CHP, bütün düşünceleriyle, projeleriyle, kadrolarıyla bir değil, üç Türkiye'yi yönetebilecek kapasitede olan CHP'' şeklinde konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, yoksulluk için ''Aile Sigortası'' projesini geliştirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

''(Bu ülkede hiç kimse yoksul kalmayacak) dedik. (Yolsuzluğun önüne geçeceğiz. Yolsuzluk yapanlardan hesap soracağız. Yasaları değiştireceğiz. Kul hakkı yiyenden mutlaka hesap soracağız) dedik. Daha uygar, özgürlükçü ve çağdaş bir Türkiye'yi birlikte kuracağız.''

Türkiye'nin temel sorunlardan birinin de taşeron işçilik olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, taşeron işçiliği mutlaka bitireceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, ''Madem ki örgütlü bir toplumdan söz ediyoruz, madem ki demokrasiden söz ediyoruz o zaman yapacağımız bir şey var. Yasaları, halkın, çalışanların, alın teri dökenlerin lehine uygulayacağız'' dedi.

''Statükocu olmak zoruna mı gitti gardaş'' yazılı dövize işaret eden Kılıçdaroğlu, ''Recep bey için diyor. Değişimin, dönüşümün, halkın çıkarlarını savunanların adresi Cumhuriyet Halk Partisi'dir, statükonun adresi ise Adalet ve Kalkınma Partisidir. Yani adaletsiz ve kalkınmasız olan partidir orası' diye konuştu.

''HALKIN İKTİDARINDA, HORTUMCU, RANTÇI DÜZENE İZİN VERMEYECEĞİZ''

Kemal Kılıçdaroğlu, bir çocuğun bile yatağa aç girmesini istemediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Dönüp bana diyor ki (Parayı nereden bulacaksın ) Sen bütün köşeyi dönenlere, bütün hortumculara para buluyorsun da sesin çıkmıyor. Vatandaşa, yoksula gelince mi para aklına geliyor. Parayı bulacağız. Halkın iktidarında, hortumcu, rantçı düzene izin vermeyeceğiz. Halkın düzenini kuracağız. Gücüm sizsiniz.''

TOKİ'nin arsaları, evlerini istimlak edeceğini savunan Kılıçdaroğlu, ''Buna izin verecek misiniz  Halkın iktidarında tapusuz ev kalmayacak, tapusuz yer kalmayacak. Herkesin tapusu olacak. Yer mi kalmadı gidip garibanın yerini istimlak ediyorsun '' şeklinde konuştu.

''GÖVDESİNİ BEN SİLKELİYORUM, DALLARINI SİZ SİLKELEYİN''

 Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sinirlerinin bozuk olduğunu ileri sürerek, şöyle devam etti:

''Recep Bey'in sinirleri niye bu kadar bozuk  Çünkü ben onun maskesini indiriyorum, gerçek yüzünü millet görüyor. Adalet ve Kalkınma Partisinin gövdesini ben silkeliyorum, dallarını da siz silkeleyin. Allah rızası için, gerçi şimdi bunu yine kullanacak, varsın kullansın, bir meyve bile yok. Bereketsiz parti çünkü bunlar. Bunlar niye bereketsiz parti  Allah aşkına işsizliğin olduğu yerde bereket olur mu  Çiftçinin hayatından memnun olmadığı bir ülkede bereket olur mu  Bunlar halk için değil, ceplerine çalışıyorlar. Hepsi köşeyi döndü.''

Halka her yerde doğruyu söyleyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Artık yalan söyleyen siyasetçiye son. Doğruyu söyleyeceğiz ki vatandaşın güvenini koruyacağız'' dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kamyoncuların depolarında yağ yaktıklarını bildiklerini de dile getirerek, ''Deposunda yağ yakan kamyoncu, hayatından memnun olur mu  Şimdi kalkmışlar kamyoncu esnafıyla reklam yapacaklar, ya sen önce onun derdini bir dinle bakalım'' ifadesini kullandı.

"YÜZDE 10 BARAJINI VE YÖK'Ü KALDIRACAĞIM"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''12 Eylül ürünü bütün yasaları, yüzde 10 barajı, YÖK gibi ne kadar ucube yasa varsa hepsini, halkın çıkarları için değiştirmeye söz veriyorum'' dedi.

Sancaktepe ilçesinin Sarıgazi Meydanı'nda seçim otobüsü üzerinden halka hitap eden Kılıçdaroğlu, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam edilişinin 39. yıl dönümü olduğunu hatırlattı. Kılıçdaroğlu, ''Bugün, üç fidanımızı yitirdiğimiz tarih. Bugün, faşizmin doruğa çıktığı bir tarih. Bugün, siyasal yargılama sonucunda, bu ülkenin bağımsızlığı için mücadele eden, halkı için mücadele eden, halkın çıkarları için mücadele eden üç fidanımızı yitirdiğimiz gün. Onları rahmetle ve saygıyla anıyoruz'' diye konuştu.

Vatandaşlara bir sözü ve bir ahdi olduğunu aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''12 Eylül ürünü olan AKP'yi alaşağı etmek için gücümü sizden alacağım. 12 Eylül ürünü bütün yasaları, yüzde 10 barajı, YÖK gibi ne kadar ucube yasa varsa hepsini, halkın çıkarları için değiştirmeye söz veriyorum. AKP, aldatanlar ve kandıranlar partisidir. Anayasa değişikliğinde, 12 Eylül darbecilerinden hesap sorulacaktı, soruldu mu  Onun için bunlar halkı aldatıyorlar, kandırıyorlar. Bunların maskesini indirmek için size sözüm var. İndireceğim maskelerini bunların.''

2B PROJESİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 2B projesine değinerek, ''Buraya gelip İstanbul'da konuştu. 2B arazileriyle ilgili olarak, efendim neymiş; 'kimin malını kime vereceksin ' Buradan söylüyorum, milletin malını millete vereceğiz. Şunu kabul etmenizi isterim, arsayı verdiniz de almadı mı, konut yapmak istedi arsa verdiniz almadı mı  Binayı yaptı, emlak vergisini, tapu harcını aldınız, her şeyi aldınız. Şimdi diyorsunuz ki, 'ben bunu sana rayiç bedelle yine satacağım.' Halkın iktidarında buna izin vermeyeceğiz. Herkes kendi konutunun, kendi arsasının tapusunu alacak'' ifadelerini kullandı.

İşsizlik sorununa da işaret eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Afişlerine koymuşlar, 2023. '2023'te işsizliği çözeceğiz' diyorlar. Sen iktidardayken işsizliği çözemezsen 2023'e kadar zaten senin ömrün kalmayacak. İşsizlik sorununu çözmeye kararlıyız. Taşeron işçilikle değil, herkesin örgütlendiği, herkesin sendikal haklara sahip olduğu örgütlü bir toplum için herkese iş, herkese aş, bizim temel amacımız budur. Bu amacı sizin için gerçekleştireceğiz. Biz bunu söylerken başka bir şey daha söylüyoruz. Diyoruz ki, rantın iktidarını yıkacağız, halkın iktidarını kuracağız. Haramileri al aşağıya edeceğiz. Halkın çıkarlarını savunacağız. Amacımız, hedefimiz bu.''

Kılıçdaroğlu, hiçbir çocuğun yatağa aç girmesini istemediklerini belirterek, bu nedenle ''Aile Sigortası'' projesini geliştirdiklerini söyledi.

''Yandaş yaz, Tayyip'e gönder makarna evine gelsin'' dövizine işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Bir bölümü biraz doğru değil. Çünkü bunların bir özelliği var; yoksulluğu da teşhir ederler, milleti kuyruğa dizerler, gel sana makarna, bulgur vereceğim, diye. Bu düzene son vereceğiz. Yoksulluk olmasın, diyoruz, hedefimiz yoksulluğu bitirmek, diyoruz. Beyefendinin verdiği cevaba bak. Parayı nereden bulacaksın  Sen yedi göbeğine para bulurken kimse sana soru sormuyor, sıra fakir fukaraya gelince, 'parayı nereden bulacaksın' diyor. Bu ülkede para var mı  Var. Yandaşa var, vatandaşa yok AKP iktidarında. Halkın iktidarında, yandaşa yok, vatandaşa var olacaktır.''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ''Telefonumu dinleme sevgilimle konuşuyorum Recep'' dövizine dikkati çekerek, şöyle dedi:

''Bu hükümet, telekulak hükümeti. Vatandaşın derdini dinlemek için cep telefonu dinler. Onun için derdinizi cep telefonuyla anlatın. Sokaklarda, caddelerde anlatırsanız bunlar dinlemezler. Bütün kirli işlerden nasip arayan bir anlayışları var bunların. Onun için halkın iktidarında özgürlük de, demokrasi de olacak. İsteyen yürüyüşünü yapabilecek, isteyen özgürce düşüncelerini ifade edebilecek. Halkın iktidarında üniversiteler de konuşacak. Onlar da özgürce düşüncelerini açıklayacaklar.''

Kemal Kılıçdaroğlu, 1 milyon 700 bin çocuğun geleceğiyle oynandığını öne sürerek, ''Size bir görev düşüyor; bu hükümeti alaşağı etmek sizin görevinizdir'' diye konuştu.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler