YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni bir parti daha kuruldu
ESP, kuruluş duyurusunu İstiklal Caddesi'nde yürüyerek ilan etti.
Yeni bir parti daha kuruldu
28 Ocak 2010 / 19:37 Güncelleme: 28 Ocak 2010 / 19:38

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), İstiklal Caddesi'nde renkli bir yürüyüşle kuruluşunu ilan etti. Yöresel kıyafetler içinde davul, zurna ve tulum çalarak yürüyen grup, Taksim Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.
 

Platformdan partiye dönen ESP üyeleri akşam saatlerinde Galatasaray Meydanı'nda toplandı. 'Özgürlüğe kapı açtık' , 'Amaç insan' yazılı pankartlar açan ve içlerinde yöresel kıyafetler giyenlerinde bulunduğu yaklaşık 100 kişilik grup Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Tulum, Davul, zurna eşliğinde eğlenen grup, İstiklal Caddesi boyunca 'Yaşasın halkların kardeşliği' , 'Genel grev genel direniş' , 'Ezilenler ESP'de birleşiyor' şeklinde sloganlar attı.
 

Taksim Meydanı'nda grup adına bir basın açıklaması yapan Havali Mengi,7 Kasım'da başlayan kuruluş çalışmalarını bugün tamamladıklarını söyledi. Yaklaşık 3 aylık yoğun, yorucu fakat heyecan verici çalışmalarını bir düzeye getirdiklerini belirten Mengi, "Kuruluşumuzu ilan ediyor olmanın coşkusu, heyecanını ve sevincini yaşıyoruz. Türkiye siyaset sahnesine yeni bir partinin, devrimci sosyalist siyasete yeni bir soluğun girdiğini, Ezilenlerin Sosyalist Partisi'nin kurulduğunu ilen ediyoruz. Heyecanlıyız. Çünkü yeni bir başlangıç için yeni bir yola girdik. Zor ve çetin görevlerin bizi beklediğinin bilincindeyiz." şeklinde konuştu.
 

Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı. CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler