YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni bir açılım yapmıyoruz
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan ile yapacağı görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.
Yeni bir açılım yapmıyoruz
05 Haziran 2012 / 16:21 Güncelleme: 05 Haziran 2012 / 16:25

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geleceklerini hatırlatarak, ''Yeni bir açılım yapmıyoruz. Biz, çözüm yöntemi öneriyoruz. Önerimizi iyi niyetle götürüyoruz. Hiçbir ön yargımız, dayatmamız yoktur'' dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, toplu sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen'in de hakem heyetinde bir temsilci görevlendirdiğini, ancak bu temsilcinin, memurların aleyhine oy kullandığını savundu. Bu durumun, ''emanete hıyanet'' anlamına geldiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, sendikacılığın yürekli insanların işi olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, ''Sen oraya memurun hakkını savunmaya görevlendirildin, AKP'nin yalakalığını yap diye seni orada görevlendirmediler. Maşalı sendikacılık... Maşa da iktidarın elinde. İşçilerin, memurların paralarını yiyen, altlarında lüks arabalarla gezen insanlar bunlar'' dedi.

Haklarını arayan 305 havayolu çalışanının, SMS ile işlerine son verildiğini belirten Kılıçdaroğlu, aydınların üzerinde yapılan baskının artık çalışanların da üzerinde yapıldığını söyledi.

Türk-İş'in, bu duruma tepki gösterip göstermediğini görmek için internet sitesine baktığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Genel Sekreter açıklama yapmış, 'Yanındayız' diye. Ama yanında değiller, neredeler  Bence orayı kapatsalar daha iyi olur. Uluslararası Çalışma Örgütü standartları, Türkiye'nin imzaladığı uluslararası sözleşmeler ve Anayasa'ya rağmen çalışanlar üzerinde açıkça baskı kuruluyor. Türk-İş utana sıkıla, ayıp olmasın diye basın açıklaması yapmış'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ''havayolu çalışanlarının sürdürdüğü mücadelenin yalnızca kendileri için değil, ülkenin bütün insanları için, kula kul olmamak için verilen bir mücadele'' olduğunu dile getirdi. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin her zaman bu çalışanların yanında olacağını ifade etti.


-''Yeni bir açılım yapmıyoruz''-


Yarın Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile bir araya geleceklerini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''CHP çözüm üreten partidir. CHP, bu ülkenin bütün sorunlarına duyarlı olan bir partidir. CHP, sorunları çözmek için mücadele eder. CHP, halka güven vermenin yolunun bu olduğunu bilir, bunun için yola çıktı.

Yeni bir açılım yapmıyoruz. Biz, çözüm yöntemi öneriyoruz. Bu sorun nasıl çözülür  Madem siyasal partiler, aydınlar, sivil toplum kuruluşları, düşünürleri, kanaat önderleri var, neden hep beraber bu sorunu çözmüyoruz. Çıkış noktamız bu. Parlamentoda bir araya gelelim. Anayasa konusunda bir araya geliyoruz. Neden bu konuda bir araya gelmiyoruz.

Milli iradeyse, gidip halka soralım: 'Bu sorun çözülsün mü çözülmesin mi ' Yüzde yüz halk çözülmesini istiyor. Biz çözüm önerimizi götüreceğiz. İyi niyetle götürüyoruz. Hiçbir ön yargımız, dayatmamız yoktur. Düşüncemiz var ama söylemiyoruz. Neden, 'CHP bunu dayatıyor' diye bir algı çıkmasın diye. Böyle bir şey söylemesinler diye. İyi niyetle gidiyoruz. Bu ülke, çözüm üretecek kapasitede ve yetenektedir. Her partide, bu sorunun çözümü ile ilgili kafa yoracak insanlar vardır. Neden bir araya gelmiyoruz

Bütün milletin kolektif iradesini, sorunun çözümü için anahtar olarak kullanalım. Eğer bir toplum beraber konuşmayı beceremiyorsa, yan yana gelemiyorsa, anlaşamıyorsa o toplumun geleceğinden herkes endişe duyar. Bir araya gelebilmeli, konuşabilmeli, tartışabilmeliyiz. Bunu yaptığımız zaman asıl milli irade dediğimiz kavramı yüceltmiş oluruz. TBMM'nin meşru ve bağımsız iradesini bu işte ortak nokta olarak koymalıyız.

Eğer siz sorunlar karşısında çözüm üretmezseniz topluma çaresizliği verirsiniz. En büyük tehlike, toplumun kendini çaresiz hissetmesidir. Çaresizlik, demokrasinin önünde de özgürlüklerin önünde de en büyük güç olarak karşımıza çıkıyor. O nedenle aydınlara, kanaat önderlerine, siyasal partilere çağrı yaptım. Çaresizliği topluma dayatamazsınız. Bu ülke eğer, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı verip, çaresizlikten çare ürettiyse, bu konuda da çare üretir diyoruz. Üretmemesi mümkün değil. Bir araya geleceğiz, konuşacağız ve çare üreteceğiz.''


-''Biz hazırız''-


Ziyaret ettiği her şehit ailesinin ortak bir cümle kullandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Hepsinin ortak cümlesi, 'İnşallah bu son olur.' En son şehit Binbaşı'ya gittik, aynı şey. Bu son olacak ise siyaset kurumuna düşen görevler var. Oturacağız bu sorunu çözeceğiz. Dayatmacı mantıkla değil, aklımızı kullanacağız. Neden Türkiye'de parlamentoda ortak aklı egemen kılamıyoruz  Gerginlik politikası değil çözüme yönelik insancıl politikalar üretmeliyiz. Dayatmacı kültürü topluma yayarsak, bunun adı demokrasi olmaz. Bazı aydınlarımız yeni yeni uyanıyor. Olsun geç de olsa yeter ki uyansınlar. Geçte olsa 'Bu ülkenin sorunlarını çözebilecek ideal bir parti var' desinler. Biz hazırız.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler