YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Anayasa hakkında umutsuz konuştu
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, "'Meclis'ten yeni bir anayasa çıkacağını düşünmüyorum" dedi.
Yeni Anayasa hakkında umutsuz konuştu
29 Aralık 2012 / 15:51 Güncelleme: 29 Aralık 2012 / 15:54

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, ''Meclis'ten yeni bir anayasa çıkacağını düşünmüyorum. Hatta Meclis'teki siyasi partilerin başta iktidar partisi ve anamuhalefet partisi olmak üzere yeni bir anayasa diye dertlerinin de beklentilerinin de düşüncelerinin de olmadığını düşünüyorum'' dedi. 

 
Destici, Tacettin Dergahı'nda Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 76. yılı nedeniyle düzenlenen etkinliğe katıldı. 
 
Mehmet Akif Ersoy'un kahramanlığıyla ortaya koyduğu fikirleriyle, düşünceleriyle, fedakarlıklarıyla da milletin kalbinde yer bulmuş bir şair olduğunu ifade eden Destici, ''Bu milletin bütün çektiklerini ve yaşadıklarını kalemiyle yazıya dökmüştür'' dedi. 
 
 
Yeni anayasa çalışmaları
 
 
Etkinlik sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Destici, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili umutsuz olduklarını söyledi. 
 
Yeni anayasayla ilgili fikirlerini net şekilde ortaya koyduklarını belirten Destici, ''Ben şahsen bu Meclis'ten yeni bir anayasa çıkacağını düşünmüyorum. Hatta Meclis'teki siyasi partilerin başta iktidar partisi ve anamuhalefet partisi olmak üzere yeni bir anayasa diye dertlerinin de beklentilerinin de düşüncelerinin de olmadığını düşünüyorum'' diye konuştu. 
 
Yeni anayasa çalışmalarında siyasi partileri samimi görmediğini bildiren Destici, 4 siyasi partinin eşit temsilci vererek ve oybirliğiyle karar alarak kurulan komisyondan hiçbir şey çıkmayacağını kendilerinin de bildiğini savundu. 
 
Partilerin, mevcut anayasadan ve sistemden beslendiğini ileri süren Destici, şunları söyledi:
 
''Hem iktidar bugünkü konumunu mevcut anayasaya ve sisteme borçlu hem anamuhalefet lideri hem Milliyetçi Hareket Partisi hem de PKK'nın partisi, bütün bulundukları konumu şu andaki sisteme ve anayasaya borçlular. Yeni anayasa demek, sivil demokratik bir siyasi partiler yasası ve seçim kanunu demek. Bu da 4'nün işine gelmiyor. Çünkü sivil demokratik bir seçim kanunu olsa Hazine yardımı adil paylaşılacak veya bizim önerimiz hiç bir partiye olmayacak.''
 
Yeni anayasa çalışmaları için Meclis'e ilk taslağı sunan partinin BBP olduğunu hatırlatan Destici, ''İktidar partisi 'ben anayasa çalışmalarını durdurdum' dese milletten tepki gelecek çünkü yeni anayasa beklentisi içinde olan kesimler var. Bunları da gücendirmeme adına devam etme kararı aldı ama bu şekildeki bir komisyondan ve çalışmadan bir şey çıkamayacağını kendileri de net bir şekilde biliyorlar diye düşünüyorum'' değerlendirmesinde bulundu.
 
Destici, Türkiye'nin kesinlikle yeni, sivil ve demokratik bir anayasanın ihtiyacı olduğunu da kaydetti. 
 
   
 
AA
 
Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler