YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni adaya Deniz Baykal engel oldu!
CHP eski genel başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı adayının açıklanmasının ardından "ikinci bir aday çıkaralım" teklifine karşı çıktı.
Yeni adaya Deniz Baykal engel oldu!
18 Haziran 2014 / 10:13 Güncelleme: 18 Haziran 2014 / 10:22

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun çatı aday olarak belirlenmesi CHP’de çatlağa neden oldu. İhsanoğlu isminden rahatsız olan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da aralarında bulunduğu 15 milletvekili, TBMM’deki CHP Grup Toplantısı’na katılmadı.

“İhsanoğlu, CHP’nin adayı olamaz” görüşünde birleşen milletvekilleri, durum değerlendirmesi yapmak üzere alternatif toplantıda buluştu. 

'Ulusalcı' ve 'sol' ittifakı 

Baykal’a yakınlığı ile bilinen milletvekillerinin tamamına yakınının hazır bulunduğu toplantıya, “ulusalcı” olarak bilinen Dilek Akagün Yılmaz, Tanju Özcan, Süheyl Batum, Ali Rıza Öztürk’ün yanı sıra, sol kanadın önde gelen isimlerinden Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile Adana Milletvekili Ümit Özgümüş’ün de katılması dikkat çekti.

4 aşamalı yol haritası

Milletvekilleri, dört aşamalı bir planın hayata geçirilmesini talep etti. 

1- Kılıçdaroğlu ile görüşülerek İhsanoğlu’nun adaylığını gözden geçirmesi talep edilsin. 

2- İhsanoğlu’nun adaylığına sert eleştirilerin yöneltildiği bir deklarasyon yayımlansın. 

3- Olağanüstü kurultay çağrısı yapılsın, Cumhurbaşkanı adayı kurultayda belirlensin. 
4- Gerekirse çatı adayına karşı alternatif aday çıkarılsın. 

"Faturası olacaktır"

Baykal, milletvekillerini tek tek dinledi ve “Tepkimizi ortaya koyabiliriz. Ancak ne benim, ne de başkasının alternatif aday olarak çıkarılması doğru. Yapılan işlem yanlıştır. Elbette bunun bir siyasi faturası olacaktır. Faturanın kime kesileceği seçimden sonra görülecektir” dedi.

 

HABERTÜRK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler