YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Yazı da gelse tura da gelse...'
Sağlık Bakanlığı ile MHP'li Manisa Belediyesi arasında, 400 yataklı bölge hastanesi tartışmalarına Bülent Arınç da katıldı.
'Yazı da gelse tura da gelse...'
17 Mayıs 2010 / 20:15 Güncelleme: 17 Mayıs 2010 / 20:27

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa'da yapılması planlanan ancak Sağlık Bakanlığı ile MHP'li Manisa Belediyesi arasında yaşanan çeşitli pürüzler nedeniyle yapımı geciken 400 yataklı Bölge Hastanesi ile ilgili "Yazı da gelse tura da gelse bu hastaneyi yapacağız" dedi. 

Manisa'da Merkez Efendi Devlet Hastanesi Özel Odaları ve Merkez Efendi kitabesinin açılışına katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 400 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi konusunda net konuştu. Arınç, "Sağlık ihmal edilecek bir konu değil. İnsanlar sağlıklarının değerini ellerinden gittikçe anlıyorlar. Sağlıklı olmamız için hastaneler ve doktorlara ihtiyacımız var. Manisa 1 milyon 350 bin nüfuslu bir il. 16 ilçemiz var. 2002 yılından bu gün en az 80 kat daha güçlüyüz. İlçelerde de büyük sağlık yatırımları yapıyoruz. Köprübaşı, Ahmetli, hastaneler yaptık. Manisa'mızda da hastanelerimizin yönetimleri birleşti. Son dönemlerde herkesin daha iyi hizmet alması için bu büyük bir adım oldu. Kamu hastane birlikleri yasası ile daha iyi olacağız" dedi.  

Merkez Efendi Devlet Hastanesinin önemine değinen Arınç, "Merkez Efendi Sultanlara, padişahlara hekimlik yapmış bir şahsiyettir. Manisa bu yüzden de çok önemli bir kent. Türkiye'de 5 Ruh Sağlığı hastanesi var. Bunlardan en önemlilerinden birisi de Manisa'mızda buluyor. Uluslar arası üne sahip olan Moris Şinasi Çocuk hastanemiz var. Ben bu hastanelerde eskiden bir odada 17-18 hastanın birden yattığı günleri hatırlıyorum. Bizim hükümet olduğumuz günden itibaren tüm illerimizde olduğu gibi Manisa'da da Sağlık Müdürümüz ve başhekimlerimiz hastanelerin fiziki şartlarını iyileştirmek için çalışıyorlar. Hükümet olarak çeşitli dönemlerde halk arasında anket çalışması yaptıklarını hatırlatan Bakan Arınç, "Biz halka 'Hükümetin çalışmalarından memnunmusunuz' diye soruyoruz. Bunun cevabı belli, en fazla hangi hizmetten memnunsunuz diye sorduğumuzda ilk sırada sağlık alanı geliyor. Eskiden Sigorta emeklileri sadece SSK hastanelinden tedavi olurken artık ne olursa olsun herkes istediği hastanede tedavisi oluyor" diye konuştu.  


YAZIDA GELSE TURADA GELSE  

Arınç 400 yataklı Bölge Hastanesi'nin mutlaka yapılacağını belirterek, "Manisa'ya en kısa zamanda bir eğitim ve araştırma hastanesini kazandıracağız. Bunu bizden kimse istemedi. Bunu kendimiz yapıyoruz. Önümüze çıkarılan engelleri biliyoruz. Ama bu engelleri aşıyoruz ve aşacağız. Manisa bir gerdanlık 400 yataklı hastanesine kavuşacak. Projeler çizildi. İhale aşamasına geldi. Biz dağları aşıyoruz ovalarda önümüze çıkıyorlar ama bunu da aşacağız. Küçükte olsa bazı engeller bize zaman kaybettiriyor. Yazı da gelse tura da gelse Manisa bu hastaneye kavuşacak. Kimse merak etmesin" dedi.  

Yapılan konuşmaların ardından hastaneye özel odaların yapımına katkı sağlayan hayırseverlere Bakan Arınç ve Vali Celalettin Güvenç tarafından plaket verildi.  

Arınç, daha sonra özel odaların açılışını yaptı ve hasta ziyaret etti. Cumhuriyet Anadolu Lisesi 1. sınıf öğrencisi Burak Çambel (15) 'i ziyaret eden Arınç, mide kanamasından dolayı özel odada yatan öğrenciye, "Çok şanslı bir hastasın. Özel odanın ilk konuğu sensin" diyerek seslendi. İHA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler