YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yayın yasağının arkasında o varmış
Yayın yasağının arkasında o varmış
27 Kasım 2014 02:08
Yolsuzluk iddialarıyla kurulan komisyon için yayın yasağı alındı. İşte o başvuruyu yapan o isim...

Dört eski bakan hakkında Meclis'te kurulan soruşturma komisyonuyla ilgili yayın yasağı tartışmaları sürüyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun başvuruyu Meclis Başkanı Cemil Çiçek yaptı açıklamaları yalanlanırken, yasak için başvuru yapan isim de belli oldu. Komisyon Başkanı AK Partili Hakkı Köylü, başvuruyu kendisinin yaptığını ve tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu söyledi.
 
Yayın yasağıyla ilgili konuşan Soruşturma Komisyonu Başkanı AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, başvuruyu kendisinin yaptığını söyledi. Köylü, mahkemeden yayın yasağı talep ettiklerini, mahkemenin de bu talebi yerinde görerek, yayın yasağı kararı aldığını açıkladı.
 
Çiçek o iddiaları yalanladı
 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yayın yasağı konusundaki başvurunun mahkemeye bizzat TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından yapıldığını söylemiş, ancak Çiçek bir yazılı açıklama ile bunu yalanlamıştı.
 
Çiçek yazılı açıklamasında, "Soruşturma komisyonu çalışmalarına yayın yasağı getirilmesi için mahkemeye yaptığım herhangi bir başvuru yoktur. Sayın Kılıçdaroğlu'nun ifadesi son derece yakışıksız ve yalandır. CHP içerisinde çok değerli hukukçular bulunmaktadır" ifadesini kullanmıştı.
 
CHP'li üyeden itiraz
 
CHP'li komisyon üyesi Erdal Aksünger, Komisyon Başkanı AK Partili Hakkı Köylü'nün, komisyona danışmadan yaptığı yayın yasağı başvurusunun "suç olduğunu" söyledi. Aksünger, Köylü'nün komisyonda hiç müzakereye açmadan, komisyondan "olur almadan" başvuru yapmaya hakkı olmadığını söyledi. Aksünger, "eğer Komisyon Başkanı olarak, komisyonu hiç danışmadan yayın yasağı başvurusu yapmışsa, suç işlemiştir" dedi.
 
Hakkı Köylü'nün "kişisel" olarak başvuru yapma yetkisinin de bulunmadığını söyleyen Aksünger, "şimdi başvurunun detaylarına bakacağım. Hemen yarın da, yayın yasağı başvurusunun, dolayısıyla da yasak kararının 'kadük' sayılması için resmi başvuruyu yapacağım" diye konuştu.
 
MHP: Yolsuzluğu örtbas etmek istiyorlar
 
MHP Kahramanmaraş Milletvekili ve Soruşturma Komisyonu Üyesi Mesut Dedeoğlu da Komisyon Başkanının kendilerinden habersiz 'yayın yasağı' başvurusu yapmasını kabul etmediklerini söyledi.

Dedeoğlu, "Bizim hiçbir bilgimiz yoktu. Böyle bir kararı, yayın yasağını kabul etmemiz mümkün değildir. AKP başından beri bu komisyonun kurulmasını istemedi. Komisyon lütfen kuruldu bu kez de dosyaların gelmemesi için her şeyi yaptılar. Rüşvet ve yolsuzluk dosyalarını kapatmak, örtbas etmek  istiyorlar. MHP olarak buna müsaade etmeyeceğiz. Hukuksal çerçeve içinde dosyaların açığa çıkması için her türlü çalışmayı yapacağız.

Yayın yasağını kabul etmiyoruz. Meclis'in işi ile mahkemenin ne ilgisi vardır. Bu mahkemeler 53 kişi hakkında takipsizlik verdi. Komisyon çalışmalarını bitirmeden buna da müsaade edilmemeliydi. Zaten komisyon toplantılarının içeriği ile ilgili basına bilgi vermiyorduk. Bu yayın yasağına ne gerek duyuldu; çünkü dosyaları kapatmak istiyorlar" diye konuştu.

08:31
 // M.N.A.
Ülkemizde yolsuzluğun ve hırsızlığın yuvasi chp ve mhp dir chp iskideki klor alimlariyla devleti soyuyorlardi mhp de deprem paralarını soydular gerisini siz hesap edin...
27 Kasım 2014 08:31
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler