YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yassıada'ya 5 yıldızlı otel yapılacak"
"Yassıada'ya 5 yıldızlı otel yapılacak"
16 Temmuz 2013 13:46
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "hükümetin, Demokrasi Müzesi'ni kalkan yaparak Yassıada'ya 5 yıldızı otel ve rant tesisleri yapma niyetinde" olduğunu ileri sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "hükümetin, Demokrasi Müzesi'ni kalkan yaparak Yassıada'ya 5 yıldızı otel ve rant tesisleri yapma niyetinde" olduğunu ileri sürerek, "Yassıada'da Demokrasi Müzesi dışında adanın doğal ve tarihi karakterini bozacak bir yapı yapılmamalıdır" dedi.

Hamzaçebi, yaptığı yazılı açıklamada, toplumsal hafızada Yassıada'nın acılarla yer ettiğini belirtti.

Yassıada denildiği zaman hiç kimsenin aklına zevk, eğlence, tatilin gelmeyeceğini, Türkiye'nin demokrasi tarihinde mahkemeleriyle, idam kararlarıyla ve bu suretle yarattığı acılarla yer alan Yassıada'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Demokrasi Müzesi kurulacağını söylediğini hatırlattı.

Hamzaçebi, Demokrasi Müzesi adanın, yakın tarihe uygun bir proje olduğunu vurgulayarak, şu görüşleri savundu:

"Ancak öyle anlaşılıyor ki hükümetin niyeti "Demokrasi Müzesi"ni kalkan yaparak, bunun arkasına saklanarak buraya 5 yıldızlı otel ve rant tesisleri yapmaktır.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylanmış olan projeye göre; yaklaşık 180 hektarlık (180 bin metrekare) bir büyüklüğe sahip olan Yassıada'ya, 0.65 emsal üzerinden otel projesinin de içinde olduğu 117 bin metrekare inşaat yapılacaktır.

Adanın korunması gerekli doğal ve tarihi alan özelliği yok edilerek burada beş yıldızlı otel planlanması; adanın tarihine, Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın hatıralarına saygısızlıktır. Yassıada'nın acılarıyla beş yıldızlı otelin zevk ve eğlencesini yan yana getirmek gözü ranttan başka bir şey görmeyenlerin düşüncesidir. Acıların rant uğruna feda edilmesidir.

 Ayrıca "Demokrasi Müzesi" diyenler Yassıada'da planladıkları otelin kararını belediyelere bırakmadıkları gibi, demokrasinin temel kuralı olan halka sorma yoluna da gitmiyorlar.  Yetkilileri adanın tarihine, burada yaşanan acılara saygı duymaya davet ediyorum. Yassıada'ya Demokrasi Müzesi dışında hiçbir şey yapılmamalıdır. Hiç olmazsa burada "demokrasi" kavramına saygı gösterin. Yassıada'da Demokrasi Müzesi dışında adanın doğal ve tarihi karakterini bozacak bir yapı yapılmamalıdır."

 

AA

20:06
 // Oktay D.Gezer
Korkarım bir de AVM yaparsınız.Yahu bırakın bunca çile,
ızdırap ve acıların yaşandığı adayı" Hukuksuzluk" ozelligiyle one çıkarın;her yıl bu yönüyle hatırlatacak eylemlerin odağı haline getirin.Veya hâlâ yaşayan darbeciler İcin orada bir mekan hazırlayın.Var mısınız?...
16 Temmuz 2013 20:06
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler