YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasaya 'faili meçhul' göndermesi
CHP PM bugün toplandı. Toplantı öncesi CHP lideri Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. MİT Kanununda değişiklikle ilgili faili mechulleri örnek gösterdi, "Onlarda kamu görevlisiydi" dedi. Kılıçdaroğlu'nun gündeminde sadece MİT yoktu
Yasaya 'faili meçhul' göndermesi
17 Şubat 2012 / 15:03 Güncelleme: 17 Şubat 2012 / 14:54

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesine ilişkin, ''Geçmişteki faili meçhul cinayetlerinin içinde kamu görevlileri var mıydı, yok muydu- Onlarca kamu görevlisi, faili meçhul cinayetin faili olarak ortalıkta hala geziyorlar. Bu ülkede tetik çekenin sırtını sıvazlamadık mı biz- O zaman bu yasal yetki yoktu. Şimdi onun yetkisi de geldi'' dedi.

Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde toplanan CHP Parti Meclisi'nin (PM) açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de gündeminin yoğun olduğunu belirterek, ''Keşke gündemin yoğunluğu insanların özgürlüğü üzerine olsa'' ifadesini kullandı.

Türkiye'de özgürlüklerin gittikçe sınırlandığını iddia eden Kılıçdaroğlu, son 50 günde Türkiye'de olağanüstü olaylar yaşandığını söyledi. Bunların, ''sanki rutin olaylarmış'' gibi kamuoyunun önüne sürüldüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, Irak sınırındaki olaya değindi.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun Uludere'de insansız hava araçların çektiği görüntüleri izlediğini ve komisyonda ''talimatı kimin verdiğinin tartışıldığını'' belirten Kılıçdaroğlu, talimatı hükümetin verebileceğinin yasalarda çok açık olduğunu ifade etti.

Hükümetin yaşanan olayın sorumlusu olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, ''Bizim sorumuz açık; 'istihbaratı size kim verdi' Bu soru unutturulmak isteniyor. Talimatı veren belli, istihbaratı veren açıklanırsa, hükümetin kimin oyuncağı olduğunu anlayacağız'' dedi.

Hrant Dink cinayeti davasına da değinen Kılıçdaroğlu, cinayetin işlendiği günün ertesinde, dönemin emniyet müdürünün ''cinayetin örgüt bağlantısı olmadığı'' yönünde açıklama yaptığını, yıllar sonra mahkemenin de aynı şekilde karar verdiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, bu durumu içlerine sindiremediklerini bildirdi.

Deniz Feneri e.v soruşturması hakkında da açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, ''Geldiğimiz noktaya bakın yüzyılın soygunu, yüzyılın beraatiyle sonuçlanacak. Unutturulmak isteniyor. Savcılar hırsızların peşinde, Bakanlar Kurulu da başta Başbakan, onlar da savcıların peşinde, nasıl bir anlayıştır bu'' dedi.

Malatya'da Grup Yorum'un biletlerini satan öğrencilerin ''terör suçlaması'' ile karşı karşıya kaldıklarını öne süren Kılıçdaroğlu, ''Ben bunu Batılılara söylediğim zaman 'böyle bir şey olamaz' diyorlar. Olmaz zaten, Türkiye'de bizim olamaz dediğimiz olaylar oluyor zaten, sorun da ordan çıkıyor'' ifadelerini kullandı.

''Bütün bu gelişmeler olurken, sistemli bir şekilde saldırılan tek kuruluşun ise CHP'' olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, buna karşı tüm CHP'lilerin dikkatli olması gerektiğini ve tarihi sorumlulukları bulunduğunu söyledi.

Üniversiteleri, yaşananlar karşısında ses çıkarmadıkları gerekçesiyle eleştiren Kılıçdaroğlu, ''Sesi çıkmayan üniversite mi olur, onlar üniversite falan değil, onlar öğrencilerin ensesinde boza pişiren kuruluşlar, başlarında da eğitim almış rektörler var, ne eğitimi almış- Boza pişirme eğitimi almış'' diye konuştu.

Başbakan'ın ''CHP'li belediyeleri Alman Vakıflarından aldıkları paralarla terör örgütüne kaynak aktarmakla'' suçladığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bunu çete kurma yetkisini kafasına koymuş bir adam söylüyor. Çıktık söyledik, 'şerefli bir adamsan çıkarsın o belediyeleri söylersin' Şerefli olduğunu kanıtlayamadı, çünkü söyleyemedi. Özür dile diye gensoru verdik, açıklamadı kaçtı. Yalancılığını bütün millete anlatmak, tüm CHP'lilerin boynunun borcudur. Yalan söyleyen, iftira atan bir Başbakan olamaz'' dedi. 
 
MİT Kanunu'ndaki değişiklik
 
MİT Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifinin, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, teklifteki, ''Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenler'' ifadesinin, ''Belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilen'' olarak değiştirildiğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Biz sorduk, 'bu özel görevlendirdiğin adam Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı mı, CIA ajanı mı kim bu adam- Memur mu, esnaf mı, yoksa tinerci mi' sorduk bunu. Değiştirmişler, kamu görevlisi olacakmış. Şimdi size bir soru sorayım değerli PM üyeleri, elinizi vicdanınıza koyup şu sorunun yanıtını verin, geçmişteki faili meçhul cinayetlerin içinde kamu görevlileri var mıydı, yok muydu- Onlarca kamu görevlisi, faili meçhul cinayetin faili olarak ortalıkta hala geziyor. Bu ülkede tetik çekenin sırtını sıvazlamadık mı biz- O zaman bu yasal yetki yoktu. Şimdi onun yetkisi de geldi. Bir Bakan çıkıyor, bu yasayı savunmak üzere, 'Suça bulaşmadan örgüte sızmak mümkün değildir' diyor. Yani 'devlet illegaldir, devletin görevlileri illegal olayların içine gireceklerdir. Üstelik o görevliler de devletin en hassas kurumlarında çalışan görevliler.' Şimdi ben merak ediyorum, Sayın Hakan Fidan suça mı bulaştı, örgüte suça bulaşarak mı sızdı- Hayır. Sayın Fidan Başbakanlık müsteşar yardımcısıydı, sayın Başbakan görev verdi, 'git Oslo'da görüş' dedi. O zaman bu maddeyi niye getiriyorsunuz-

Başbakan'ın özel göreviyle bazı kamu görevlileri gidip belli suçlara özgürce bulaşabilecekler. Nedir o suçlar- Suç işlemek için örgüt kurmak. Yani Başbakan özel görevli arkadaşlara diyecek ki 'siz bir çete kurabilirsiniz, yasa dışı bir örgüt kurabilirsiniz, meraklanmayın arkanızda ben varım' Yasa böyle diyor. 'Düşmanlarla iş birliği yapmak. Türkiye'nin çıkarları ne demek, size özel görev verdim, düşmanla iş birliği yapabilirsiniz', 'Düşman devlette maddi ve mali yardım', bunu da yapabilirsiniz, meraklanmayın, ben imza atmadan kimse sizin hakkınızda soruşturma açamaz. 'Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı' Olabilir ya, sayın Erdoğan sayın Gül'e kızabilir, 'bir saldırın bakalım itibarsızlaştırın şu adamı' diyebilir. Böyle bir anlayış olabilir mi- Hangi devlette yaşıyoruz. 89 yıllık Cumhuriyet tarihinde biz bütün mücadelemizi demokrasi, insan hakları, özgürlük bağlamında daha da geliştirelim diye götürdük. Mücadeleyi bunun için verdik. 12 Eylül karabasanın da doğan çocuklarımızın adını 'Özgür' koyduk. Geldiğimiz noktaya bakın, 12 Eylül paşalarının yapamadığını Recep Tayyip Erdoğan yapıyor. Birisinin apoletleri vardı, bunun yok.''

Kılıçdaroğlu, Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk'un konuyla ilgili Başbakan'a açık mektup gönderdiğini, tüm aydınlara da aynı görevin düştüğünü söyledi.

Bu konuda tek konuşmayan kişinin Başbakan olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, ''Çünkü ne olduğunu çok iyi biliyor. Ne yapmak istediğini de çok iyi biliyor. Konuşursa nasıl çamlar devireceği de çıkacaktır ortaya. Ama susuyor'' dedi.

Türkiye'nin dış politikada da önemli kayıplar yaşadığını öne süren Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bölgede arasının iyi olduğu tek ülke kalmadığını, giderek itibarsızlaştığını iddia etti. Kılıçdaroğlu, Rusya ile imzalanan Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı anlaşmasını da eleştirdi. 
 
Tüzük çalışmaları

Bugün PM'de ağırlıklı olarak parti tüzüğünü görüşeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, ''Tüzük talebini hem PM üyelerimiz hem MYK üyelerimiz hem kurultayda delegelerimiz istiyorlar, 'bir tüzük değişikliği yapalım' Madem ki bu ülkeye demokrasiyi getiren, çok partili hayatı getiren partiyiz, tüzüğümüzde demokratik olmalı, bunu söyledik'' dedi.

Zamanlama açısından bir sorun olduğunu ve tüzük kurultayını erkene aldıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Tüzük değişikliğini görüşeceğiz, arkadaşlarımızın görüşlerini alacağız, daha önce 81 ilden arkadaşlarımızı davet ettik, Tüzük Komisyonu'nu oluşturduk, oradan çıkan ilk taslağı aldık PM'ye sunuyoruz. Sizden aldığımız görüşler sonrasında biraz daha olgunlaştıracağız, yarın da milletvekillerimizle görüşeceğiz, son şeklini verip kurultayımıza götüreceğiz. Uzun yıllardır ilk kez bir partinin tüzüğü bu kadar çok katılımla tartışılarak olgunlaştırılıyor'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, sözde Ermeni Soykırımını İnkar Yasası'na karşı lobi faaliyetlerinde bulunmak üzere 23 Ocak'ta gittiği Fransa'da rahatsızlanan PM üyesi Ekrem Kerem Oktay'ın toplantıya katılamadığını, ancak yoğun bakımdan çıktığını bildirerek, geçmiş olsun dileklerini iletti. (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler