YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaşar Büyükanıt'ın sözlerine sert tepki gösterdi
Demirel:Hiç kimse kendi iktidarsızlığını devlete yüklemesin
Yaşar Büyükanıt'ın sözlerine sert tepki gösterdi
06 Mayıs 2009 / 17:22 Güncelleme: 06 Mayıs 2009 / 00:00

DEVLET HASTA SÖZLERİNE SERT ÇIKTI


9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt için ağır sözler söyledi.


9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın “devlette hastalık” açıklamasına ilişkin, “Hiç kimse, kendi iktidarsızlığını, güçsüzlüğünü, devlete yüklemesin. Eğer bozuk bir şey vardı ise düzeltselerdi. Bozuk bir şey varsa düzeltmek, devleti yönetenlerin işidir” dedi.


Demirel, 12. Avrasya Ekonomi Zirvesinden ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Hüsamettin Cindoruk'un Demokrat Parti (DP) başkanlığına adaylığına ilişkin Demirel, “Hayırlı olsun” yorumunu yaptı. Siyasetteki son duruma ilişkin bir soru üzerine Demirel, Türk siyasetinin derlenip toparlanmaya ve kendisine çeki düzen vermeye ihtiyacı olduğunu söyledi.


Türkiye'deki demokrasi rejiminin daha iyi işlemesi bakımından bunun şart olduğunu dile getiren Demirel, “Türk siyasetini bir araba olarak alırsanız, arabanın 4 tane lastiği var. Biri patlaksa, araba yürümez. Araba yürümüyor” dedi.


Cumhurbaşkanlığı süresi konusundaki tartışmalara yönelik bir soruyu da Demirel, “5 yıl üzerinden cumhurbaşkanlığı referanduma sunuldu. Anayasa'da 7 yıldır. Bana göre 7 sene çoktur. 5 yıl gayet iyi bir zaman...” şeklinde yanıtladı.


Demirel, bir gazetecinin terör sorununa ilişkin bir yorumu üzerine şunları kaydetti:


“Vahşetin çaresi vardı, alınmadı gibi bir takım tartışmalara girerseniz, vahşete haklılık verirsiniz. Eğer kastettiğiniz Mardin olayı ise, vahim bir olay, utanç verici, ayıp bir olay. Günahtır, ayıptır, yazıktır. Bunun dışında bir şey aramak bence yanlış. Bütün millet, kedere gark olmuştur. Ayıptır, çoluk çocuk demeden, kadın kız demeden, aldıydın, verdiydin, kız verdiydin üzerinden yapılacak bir vahşete hangi tedbiri alsanız işe yarar? Biraz insan olalım canım.”


Süleyman Demirel, bir gazetecinin, “Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın, 'hasta devlet' açıklamasıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:


“Devletin bir takım sıkıntıları olabilir ve o sıkıntıları düzeltmek devleti yönetenlere aittir. Hiç kimse, kendi iktidarsızlığını kendi güçsüzlüğünü, devlete yüklemesin, eğer bozuk bir şey vardı ise, düzeltselerdi Bozuk bir şey varsa, düzeltmek, devleti yönetenlerin işidir. Devlet, kendi kendine işlemez, işletilir.”


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler