YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yasakçı günler geride kaldı"
"Yasakçı günler geride kaldı"
25 Mayıs 2013 20:11
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye’de artık milletin oyu dışında birilerinin iktidara hükmetmesinin kolay olmadığını söyledi.

Konya'da Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının 30.yılı nedeniyle düzenlenen ’30 Kitap 30 Konuşmacı’ söyleşisi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın, Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda verdiği 'Türkiye Manzarası' konulu konferansı ile sona erdi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Necip Fazıl Kısakürek’in kendileri için düşünce mimarı olduğunu dile getirdi. Kısakürek’in yaşamı sırasında düşünceleri nedeniyle çektiği sıkıntıların artık Türkiye’de sona erdiğini kaydeden Atalay, AK Parti hükümetleri döneminde millet iradesine sahip çıktıklarını ifade etti.

Atalay, 27 Nisan 2007 tarihinde askerin siyasete müdahale ederek bir bildiri yayınladığını, buna hükümet olarak sert bir şekilde, herkesin kendi görevini bilmesi yönünde cevap verildiğini ve bundan sonra Türkiye’de çok şeyin değiştiğini vurguladı.

Beşir Atalay, “Yani şu anda artık askeri ihtilallar, siyasete müdahale, vesayet sistemi gibi tartışmalar da büyük oranda azalmıştır. Türkiye daha bir normalleşiyor. Artık milletin oyu ve reyi dışında birilerinin iktidarlara hükmetmesi kolay değildir. Halen düzeltmemiz gereken hususlar var. Mecliste bir yeni anayasa çalışması var. Bu anayasa yapılmadan her şeyi hallettik diyemeyiz. Şimdi aslında biliyorsunuz 12 Eylül ihtilalini yapanlar yargılanıyor. Halen uygulamadığımız anayasa 12 Eylül dönemi sonrası yapılan ihtilal anayasasıdır. Bundan belli değişiklikler yapıldı ama tamamı yenilenmedi. Şimdi meclisteki çalışma ve bizim çabamız bu anayasayı tamamen yenilemektir. O dönemin anayasasını tamamen kaldırmaktır“ dedi.

"Tarihimizden utanmıyoruz"

Türkiye’nin imparatorluk mirasına sahip olduğunu dile getiren Atalay, “Biz tarihimizden utanmıyoruz. Tarihimizle gurur duyuyoruz. Her dönemin kendi içinde sorgulanacak politikaları olabilir. Fakat biz Selçuklu ecdadımızla Osmanlı ecdadımızla gurur duyuyoruz. Biz bugün eğer bir yandan Balkanlarla bir yandan Afrika ile bir yandan Ortadoğu ile bir yandan Orta Asya ile Türkiye olarak sahiplenme ve geniş bir hinterlanda daha etkin politikalar yürütmek istiyorsak, o yönde çalışıyorsak, bu yine imparatorluk mirasından kaynaklanır” diye konuştu.

"Yasakçı günler geride kaldı"

Başbakan Yardımcısı Atalay, Türkiye’nin her alanda özgür olmasını hedeflediklerini bildirdi. Atalay sözlerine şöyle devam etti; “Herkes dinini, inancını yaşasın. Yasakçı günler geride kalsın. Her inanç her düşünce özgür olsun. Bizim planladığımız budur. Hamdolsun buda büyük oranda gerçekleşiyor. Sosyal değişme, toplumsal değişme kolay değil. Bir yılda hepsi yapılmıyor. Şu on, on buçuk yıla bakarsak adım adım pek çok alanda bir rahatlama sağlandı. Türkiye’nin manzarası bugün o günlerden çok farklı. Daha özgür, daha açık bir toplumuz ve her düşünce kendisini daha rahat ifade ediyor. Her inanç istenildiği gibi yaşanıyor. Her birey bugün eskisinden daha bütün anlamlarda kendi haklarına sahip diyebiliriz. Halen almamız gereken mesafe var. Halen atmamız gereken adımlar var. Halen yapılması gerekenler var. Halen sınırlayıcı hususlar var. O sınırları yasaların vesaire bu anayasadan sonra büyük bir hızla değişmesi lazım. Önümüzde daha işler var. Yapmamız gereken ev ödevleri var. Bütün yasakları tapuları kaldırıyoruz. Rahmetli üstadın ve kuşağının yaşadığı bizlerin yaşadığımız, benim yaşımda olanların çok iyi bildiği yasaklar, tapular, kısıtlamalar hepsi şimdi yok oldu. Daha özgür bir geleceğe doğru gidiyoruz.”

Soru cevap bölümünün ardından Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a günün anısına çeşitli hediyeler verdi.

 

İHA

13:41
 // adamin biri
Dün haberlerde gördüm, şu meşhur akil adamlar marmara heyeti kapali alanda toplanti yapiyor. Malum muhalif olanlar içeriye alinmiyor, gizlice girenlerde tekme tokat dişariya atiliyor. Dişarida uzun saçli bi erkek akilleri protesto ediyor. Belgeselde izlemişsinizdir, aslanlardan biri avi kovalar, üzerine atlar arkasindan diğer aslanlar hep birlikte ava saldirirlar ve avi parçalarlar. Ayni onun gibi polisin biri adama saldirdi diğer polislerde ardindan saldirmaya başladi, adami tokatladilar yumrukladilar saçini çektiler öyle bir saldiriyorlarki sanki afrikada belgesel çekiliyor. O kendini polis sanan zavallilar mesleğe vatandaşin hakkini korumak için değil sanki bilinç altlarini boşaltmak için poliş olmuşlar. Bu olayi yetmişbeş milyon izledi, tabiki bu polislerin ( hepsi sivil belki bazilari polis değildir) amirleride izlemiştir, hükümet yetkilileri de izlemiştir, merak ediyorum yetkili merciler bu belgesel çeken polisler hakkinda herhangi bir işlem yapacaklar mi. Zannetmem yapmazlar yapacak olsalardi hemen yaparlardi. Sayin bakan yasaklari kaldirdik diyor, bu nasil kaldirma muhalif görüşlere halen yasak var, yoksa bakan bu ülkenin bakani değil mi....
27 Mayıs 2013 13:41
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler