YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Yarı tıkalı damar açıldı'
Kılıçdaroğlu'nun Almanya ve Brüksel ziyaretlerini değerlendiren Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, 'CHP aleyhindeki ön yargılar kırıldı, yarı tıkalı damar açıldı.' dedi.
'Yarı tıkalı damar açıldı'
23 Eylül 2010 / 17:20 Güncelleme: 23 Eylül 2010 / 17:27

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, terör konusu ile ilgili olarak, ''Siyaset kurumu akılcı bir şekilde terörün rehinesi olmadan, terörün yönlendirmesi olmadan mutlaka çözüm arama konusunda cesaretli olmalıdır, sabırlı olmalıdır, yapıcı olmalıdır'' dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), saat 11.00'de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Koç, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ağırlıklı olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Almanya ve Brüksel ziyaretleri olmak üzere gündemdeki konuların değerlendirildiğini söyledi.

Koç, CHP olarak AB'ye tam üyeliği desteklediklerini ve bu süreçte ''yapıcı muhalefet'' görevini yürüteceklerini belirterek, Brüksel'de CHP aleyhindeki önyargıların kırıldığını belirtti.

''Yarı tıkalı damar açıldı'' diyen Koç, CHP'nin Avrupa'daki kardeş sosyaldemokrat ve sosyalist partilerle ilişkilerdeki durağanlığı aşmaya çalıştıklarını bildirdi.

Koç, ''Bu demek değil ki CHP hafızasını yitirdi. CHP temel değerlerini koruyor ve bu düşünceler çerçevesinde bu süreçte hem kardeş partilerle ilişkilerini sürdürüyor, hem de AB boyutunda demin söylediğim gibi geliştirilen stratejik diyalog kavramı başka özel bir üyelik ilişkisine gitmeden tam üyelik hedefiyle sonuçlanana kadar da CHP bu süreci kendi açısından taşımaya devam edecektir'' dedi.

Kılıçdaroğlu'nun Almanya ziyaretinin de çok verimli geçtiğini, referandum sürecinde CHP'nin hangi nedenlerden dolayı ''Hayır'' dediğini anlattığını söyleyen Koç, CHP ile Avrupa Sosyalist Partisi'nin Avrupa Sendikalar Birliği ve Türkiye'deki sendikal yapılarla ortaklaşa bir çalışma geliştirmesinin karara bağlandığını açıkladı.

Koç, Kılıçdaroğlu'nun görüşmelerinde Türkiye'de basın üzerindeki baskıları da anlattığını, yetkilileri bu konuda tek yanlı davranmamaları yönünde uyardığını bildirdi. AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler