YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay'a meydan okudu
Başbakan Erdoğan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'e meydan okudu. Erdoğan, 'Eğer yüreğin varsa çıkar cübbeni çık meydana.' dedi.
Yargıtay'a meydan okudu
07 Eylül 2010 / 21:25 Güncelleme: 07 Eylül 2010 / 21:32

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in adli yıl açılış törenindeki konuşmasını eleştirerek, ''Kendileri eleştirildiği zaman isyan ama Anayasa Mahkemesi'ni ve şu anda halka giden bir metni kalkıyor bir siyasi gibi eleştiriyor. Bu nasıl bir yaklaşım? Eğer yüreğin varsa çıkar cübbeni çık meydana. Emekliliği bekleme'' dedi.

Partisinin Bursa Fomara Meydanı'nda düzenlediği mitingde halka hitap eden Erdoğan, referanduma sunulacak Anayasa değişikliğinin millet projesi olduğunu ifade etti.

Devletin milletle el ele tutuştuğunu, çocuk haklarını daha güçlü koruduklarını, kadın haklarını çok daha ileri seviyeye taşıdıklarını vurgulayan Erdoğan, ''Bursalı hanımlardan fire istemiyorum'' dedi.

Erdoğan, Anayasa değişikliğinin getirdiği yenilikleri anlatarak, dünyada anayasa mahkemesine üye seçimine parlamentonun katılmadığı yer olmadığını söyledi. HSYK'nın üye sayısının 22'ye çıkarılacağını da belirten Erdoğan, ''Fakat Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu rahatsız, çünkü Bursa'nın İnegölünden, Kestelinden, Mudanyasından, Gemlikinden HSYK'ya üye seçmek için hakim ve savcılar oy kullanacak. Ne diyor yukarıdaki o egemen takım? 'İstemezük, bunu biz seçeriz' diyor'' dedi. Düzenlemeyle kast sistemini değiştirdiklerini ifade eden Erdoğan, vatandaşlara sorduğu ''Evet mi'' sorusuna, ''evet'' yanıtını aldı.

Erdoğan, HSYK'ya üye seçiminde hükümet ve parlamentonun bulunmadığının altını çizerek, kurulun daha demokratik bir yapıya kavuşacağını söyledi.


-GERÇEKER'E YANIT-


Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in, ''Bu yasa çıkarsa yürütmeyle yargının arası açılır'' dediğini anımsatan Erdoğan, bu ifadeye çok üzüldüğünü belirtti.

''Sen zaten kararını vermişsin'' diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Sen siyasi misin yav? Bunu daha önce, bu hazırlıklar yapılırken Adalet Bakanım sizleri ziyaret etti, sizlere bunu anlattı. Sen kanaatini orada söylersin. Şimdi nasıl kalkıyorsun da bunu söylüyorsun. Hem de kimin karşısında bu konuşmayı yapıyor? Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın karşısında yapıyor. Cumhurbaşkanı'nı; Cumhurbaşkanı'nın karşısında milletin huzurunda eleştiriyor, düşünebiliyor musunuz? Anayasa Mahkemesi, itiraz yapılmış, üzerinde çalışmış, Anayasa Mahkemesi ile ilgili HSYK ile ilgili esastan müzakere etmek suretiyle nihai kararını vermiş, redakte etmiş ve bu değişiklik metni ortaya çıkmış. Sen şimdi nasıl oluyor da bunu konuşuyorsun? Kendileri eleştirildiği zaman isyan ama Anayasa Mahkemesi'ni ve şu anda halka giden bir metni kalkıyor bir siyasi gibi eleştiriyor. Bu nasıl bir yaklaşım? Eğer yüreğin varsa çıkar cübbeni çık meydana. Dostluk ayrı, bu ayrı. Emekliliği bekleme. Ama bunların çoğu emekli olduktan sonra gelirler siyasete. Çok seviyorsan çıkar cübbeni gel. Siyaset önemli bir görev ama gelmezler.''


-''METİNDE KESTEL ÇİLEĞİ YOK''-


Erdoğan, 12 Eylül üzerindeki dokunulmazlık zırhını kaldırdıklarını, 12 Eylül ile yüzleştiklerini ifade ederek, ''Bu ülkede bir daha 12 Eylüller, 27 Mayıslar, 28 Şubatlar yaşanmasın diyoruz. Bursa; bu düzenlemelere evet mi'' diye sordu. Erdoğan, sorusuna ''evet'' yanıtını veren alandaki kalabalığa teşekkür etti.

Muhalefetin kendilerini eleştirirken ''leblebi, çekirdek, kayısı'' dediğini anımsatan Erdoğan, ''Biliyorsunuz, bizim bu Anayasa metni içerisinde Kestel çileği yok. Burada demokrasi var, özgürlükler var. Bunları konuşuyoruz'' dedi.

Erdoğan, Anayasa değişikliğiyle Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı getirdiklerini, daha bağımsız, daha demokratik ve işlevsel bir adalet sistemi oluşturduklarını söyledi.

İktidarları döneminde Bursa'da yaptıkları yatırımlardan örnekler veren Erdoğan, kentteki Roman vatandaşlarla ilgili evlere başlayacaklarını bildirdi. Romanların Fransa'da zor günler yaşadığına işaret eden Erdoğan, ''(Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas) Sarkozy, kovuyor. Herhalde Avrupa Birliği gereken hesabı sormalıdır'' dedi.

Ziraat Bankası'nın 2002 yılında çiftçiye 7 milyon lira kredi verdiğini ifade eden Erdoğan, bu miktarın 2010 yılında 369 milyon liraya çıktığını vurguladı.

Erdoğan, 1 Ağustostan itibaren hayvancılıkla ilgili kredilerin faizini sıfırladıklarına dikkati çekerek, kredileri 2 yılı ödemesiz olmak üzere 7 yıl vadeyle kullandırmaya başladıklarını söyledi. Erdoğan, Ziraat Bankası'nın 1 Ağustostan bu yana 361 milyon lira sıfır kredili faiz kullandırdığını belirtti.

Erdoğan, ''12 Eylül Türkiye'de bir milat olacak, bir dönüm noktası olacak. 12 Eylülde Bursa istikrara 'evet' diyecek. 12 Eylülde Bursa ileri demokrasiye 'evet' diyecek. Bursa 12 Eylülde özgürlüklere 'evet' diyecek. Bursa yeniden şahlanışa 'evet' diyecek'' dedi. AA

Vatandaşların Ramazan Bayramı'nı da kutlayan Erdoğan, ''12 Eylül inşallah çifte bayram olsun'' diye konuştu.

meydana çıkamaz...
 // ibrahim çelikoğlu
Meydanda,arkasından giden olmaz.Belediye başkanlığı olursa mahalle baskısıyla,havuç kokusu belki.Hukuk'u tarif edenler yargının
hukuk olduğu tanımını yapıyorlar.Yargı çalışanlarına hukuk'u kim öğretti?Okuldan değil,doğumdanmı hukukçu?Ne istedikleri belli değil.Bizim görebildiğimiz öğretmenlerine,hocalarına danışmak değil adını bile andırmak istemiyorlar.Çünkü yaptıkları hukuk değil yargı devletine devam etmektir.Yargı Devletinin gelirleri,rant,ke...
07 Eylül 2010 22:49
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler