YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargılamalar konusunda AKP'ye yüklendi
Yargılamalar konusunda AKP'ye yüklendi
08 Aralık 2012 11:06
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, ''Toplu yargılamalar otoriter rejimlerin en belirgin, en göze çarpan uygulamasıdır'' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, toplu yargılamaların otoriter rejimlerin en belirgin ve en göze çarpan uygulaması olduğunu savundu.

Tanrıkulu, yazılı açıklamasında, cezaevi kampüslerinin aynı zamanda adliye olarak kullanılmaya başlandığını belirtti.  

Van'da bir yıldır cezaevindeki koğuşların duruşma salonu, hücrelerin hakim odası ve mahkeme kalemi olarak kullanıldığını ifade eden Tanrıkulu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Aslında deprem sonrasında ortaya çıkan bu durum, AKP'nin yeni yargı ve infaz anlayışını ortaya koyuyor. Herkes çok önemli bir detaya dikkat etmeli. AKP'nin yeni yaptığı ve yapacağı cezaevlerinde toplu yargılamalar için mahkeme salonları da yapılmakta. Bu yeni durum hakimleri infaz koruma memurlarının uzantısı olduğu bir çarpık anlayışı pratikte ortaya çıkarmaktadır. Diyarbakır'da adliye binasının avlusuna toplu yargılama salonu inşa edildi. Silivri'de, Sincan'da cezaevi kampüsü içinde yargılamalar yapılıyor. Başbakanın Diyarbakır'a en büyük yatırım vaadi olan yeni cezaevi içinde de toplu yargılama salonları var. Biz bu tabloyu 12 Eylül'den hatırlıyoruz. Toplu yargılamalar otoriter rejimlerin en belirgin, en göze çarpan uygulamasıdır. Toplu yargılamalarda adalet değil esaret esastır. Bu yargılamalardan adalet de özgürlük de beklenemez.''


AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler