YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yalçınkaya, adaylık için iddialı konuştu
"Yalçınkaya, adaylık için iddialı konuştu
"Yalçınkaya, adaylık için iddialı konuştu
23 Nisan 2008 / 07:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


CHP'nin . olağan kurultayında genel başkanlığa aday olacağını açıklayan Ayhan Yalçınkaya ''Sonuna kadar gideceğim. Birilerinin payandası olmak için aday olmadım'' dedi


CHP'nin 26-27 Nisan tarihlerinde yapılacak 32. olağan kurultayında genel başkanlığa aday olacağını açıklayan Parti Meclisi (PM) üyesi Ayhan Yalçınkaya ''Sonuna kadar gideceğim. Birilerinin payandası olmak için aday olmadım'' dedi.

Yalçınkaya, CHP muhabirleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Kurultay sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulanan Yalçınkaya, ''Kurultayı bir mevzi ve makam ele geçirme kurultayı olmaktan çıkarmanın yollarını aradıklarını'' söyledi.

22 Temmuz seçimlerinin ardından partisinin aldığı sonuçla ilgili yapılan bazı değerlendirmelerin doğru olmadığını ifade eden Yalçınkaya, ''Bu sonuçta adayların, kullanılan söylemlerin hiçbir etkisi olmadı. 22 Temmuz Türkiye'de yaşanan bir toplumsal dönüşüm sürecinin sonucudur. Şimdi yapılması gereken o toplumsal dönüşümü tersine çevirmek'' diye konuştu.

CHP'nin baştan aşağı yenilenmesi gerektiğini, bunun bir zorunluluk olduğunu savunan Yalçınkaya, partinin örgütlenme yönteminin de değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Parti propagandasının televizyon ekranlarından yürütülmesine yönelik yöntemin de değiştirilmek zorunda olduğunu ifade eden Yalçınkaya, propagandanın asıl parti örgütleri üzerinden yürütülmesinin doğru olacağını kaydetti. Yalçınkaya, sözlerini söyle sürdürdü:

''CHP'nin dinamik bir kadroya ihtiyacı var. 34 yaşında bir aday olarak bir gençlik fetişizmi içinde bunu söylemiyorum. Şırnak'tan, Tekirdağ'a kadar kent kent, kasaba kasaba, köy köy dolaşacak, dinamik, yeni bir kadroya ihtiyaç var. CHP bugüne kadar parti içi çekişmelerden çok yara aldı. 'Partinin yarısı bana lazım değil' diyen bir anlayışa değil, 'partinin tamamı bana lazım' diyen bir anlayışa ihtiyaç var. CHP'nin AB ile ilgili görüşlerinin, Güneydoğu sorununa bakışının netleştirilmesine ihtiyaç var. Türban korkusu nedeniyle eğitimdeki tıkanıklığı, YÖK'ü tartışamıyoruz. Bir program kurultayına gereksinim var.''

Yalçınkaya, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir soru üzerine adaylık konusunda kararlı olduğunu belirten Yalçınkaya, ''Sonuna kadar gideceğim. Birilerine payanda olmak için aday olmadım. İddiamız bir mevzi ele geçirmek değil, doğruları anlatmak'' yanıtını verdi.

CHP'de bir değişim sürecinin başladığını, bunun engellenemez bir süreç olduğunu savunan Yalçınkaya, aday olmak için gerekli 253 imzayı bulamaması durumunda nasıl bir tavır izleyeceği sorusunu da ''Duruma bakarız. Belki de boş oy kullanırız. 27 Nisan'da kurultay biter, 28 Nisan'da biz Anadolu yollarına düşeriz'' şeklinde cevapladı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler