YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalçın Topçu'dan 'soykırım' teklifi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Topçu, "Hocalı günümüzün meselesidir. Üzerinden yüz yıl geçmiş bir vaka değildir. Hocalı, Parlamentoda soykırım olarak kabul edilmelidir" değerlendirmesinde bulundu.
Yalçın Topçu'dan 'soykırım' teklifi
27 Şubat 2016 / 23:11 Güncelleme: 27 Şubat 2016 / 23:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Topçu Hocalı katliamının 24. yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı. Topçu, Hocalı'daki soykırımı dünyanın görmezden geldiğini belirterek, "Ermeni askeri birliklerinin yaklaşık 10 bin nüfuslu Hocalı'da yaptığı soykırımı bütün dünyanın konuşması gerekir. 

Genç, yaşlı, kadın, çocuk demeden yapılan bu katliamın enine boyuna tartışılması gerekir" ifadesini kullandı.

Azerbaycan Parlamentosunun "Soykırımı tasdik" ettiğini hatırlatan Topçu, şöyle konuştu: "Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ndeki 12'si Türk, 8'i Azerbaycanlı, 3'ü İngiliz ve 2'si de Arnavut olmak üzere toplam 31 üye Hocalı Soykırımı'nın tanınması gerektiğini savundu. 

Ama sadece Meksika, Hocalı'daki katliamı soykırım olarak kabul etti ve meclisinden geçirdi. Meksika senatosu 2011'de Hocalı olaylarını soykırım olarak tanıdı. Türkiye'de hangi kapıyı çalarsanız çalın, etnisitesi ne olursa olsun Hocalı'daki vahşeti soykırım olarak kabul eder."

"TBMM'DE SOYKIRIM OLARAK KABUL EDİLMELİ"

Hocalı'daki katliamı dünyanın görmezden geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, açıklamasında "Ümit ederiz ki milletin iradesinin temsil edildiği yer de buna 'soykırım' der. Bu noktada milletvekillerinden beklentimiz, milletin gönlünü parlamentoya yansıtmalarıdır. 

Hocalı günümüzde yapılmış olan bir soykırımdır. Yüz sene evvel olan bir mesele değildir" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'a ve Hocalı'ya karşı hassasiyeti olan milletvekillerinden "Hocalı Soykırımı'nın" resmen tanınması yönünde bir teklif beklediklerine işaret eden Topçu, "Hocalıyı unutturmayacağız. Halepçe'yi de, Şam'ı da, Hama'yı da, Humus'u da, Kerkük'ü de, Tuzhurmatu'yu da, Doğu Türkistan'ı da, Ahıska'yı da, Çeçenistan'ı da, Abazya'yı da, Kosova'yı da, Bosna'yı da, Ruanda'yı da unutturmayacağız. 

Nerede bir mazlum varsa tıpkı atalarımız gibi onların yanında olacağız. Diğergamlık, kahramanlık, merhamet ve ahlak bizim milletimize mahsustur. 

Her yere el uzatacağız inşallah. Yerli düşünce olarak bunları milletimize anlatacağız" ifadelerini kullandı.

 

AA

 // emin
Tebrik ederim Teşekkür ederim.Sn.genelbaşkan...
28 Şubat 2016 08:54
 // Bitlisli yalnız kurt
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan.O dönem Ermeni ordusunda bir komutan olan Sarkisyan, yıllar sonra Hocalı Katliamı’na dair."Hocalıdan önce, Azerbaycanlılar bizim şaka yaptığımızı sanıyordu, Ermenilerin sivil topluma karşı el kaldırmayacaklarını sanıyorlardı. Biz bunu kırmayı başardık. Ve olay işte bu.”Evet sarkisyan....Bizde öyle düşünmüştük...öyleki size Teba-î Sadıka diyorduk...Bir gece yarısı kundaktaki bebelerimiz ve beli bükük ihtiyarlarımızı katledinceye kadar bizde öyle san...
28 Şubat 2016 07:42
 // Bitlisli yalnız kurt
Şimdiye kadar soykırım ilan edilmemesini hayretle öğrendim... Bu utança derhal son verilerek soykırım ilan edilmeli... Bakın Fransız gazeteci Jean-Yves Junet HOCALI SOYKIRIMI hakkında ne demiş (darısı bizim fransızlara)..... Hocalı'da katliam bölgesini gezen Jean-Yves Junet'in diliyle... "Pek çok savaş hikâyesi dinledim... Faşistlerin zulmünü işittim, ama Hocalı'daki gibi bir vahşete umarım kimse tanık olmaz"...
28 Şubat 2016 07:35
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler