YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalçın Topçu AK Parti'den aday mı?
Yalçın Topçu AK Parti'den aday mı?
18 Eylül 2015 14:19
Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, milletvekili adaylığına ilişkin "Ben bağımsız Bakanım, ne adaylığı?" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Kenti Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi'nin iş birliğiyle bu yıl 9'uncusu düzenlenen "Beyoğlu Sahaf Festivali"nin resmi açılışı, Tepebaşı'nda yapıldı.

Bakan Topçu, açılışta yaptığı konuşmada, son günlerde yaşanan terör olaylarında yaşamını yitiren şehitlere Allah'tan rahmet, bölücü terörle yapılan mücadelede devlete ve millete güç, kuvvet diledi.

Konuşmasında sahafların kültür hayatındaki önemine değinen Topçu, Türk kültürünün imanlı ve inançlı takipçileri olan sahaflara teşekkür etti.

Yalçın Topçu, eskiden ecdat bir sefere çıkarken, sarraflardan ve sahaflardan bilgi aldığını, sahaflardan o memleketin bilgi ve kültürünü öğrendiğini belirtti.

Sahafların kültür ocakları olduğunu dile getiren Topçu, kitabın kokusunu insanlarla buluşturanlara şükranlarını sundu.

Hazreti Muhammed'e inen ilk ayetin "Oku" olduğunu anımsatan Topçu, "Bu ilahi emre itaat eden milletimiz, ilme ve akademiye önem vermiştir. Bu medeniyetin beşiği İstanbul'dur. Bu festivalin Beyoğlu'nda yapılması anlamlı olmuş. Bu nedenle bir sahaf dükkanına girince, tarihi bir yolculuğa çıkmış gibi hissedersiniz" diye konuştu.

Törende Sahaflar Derneği Başkanı Necdet İşli Bakan Topçu'ya üzerinde "besleme" yazılı bir tablo, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'a da 1928 yılında Taksim Anıtı'nın fotoğraflarından oluşan fotoğraf albümü hediye etti.

"Ben bağımsız adayım"

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, açılışın ardından bir gazetecinin "Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'de son dönemlerde medyaya yapılan saldırılarla ilgili endişelerini dile getirdi. Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?" sorusu üzerine, Türkiye'nin, hak ve özgürlüklerin garanti altına alındığı bir hukuk devleti olduğunu söyledi.

Topçu, "Herkes bize bir şey söylerken önce komşularımız kendi iç işlerine baksınlar. Zaten benim Kızıl Elmam Avrupa Birliği falan değil, benim Kızıl Elmam medeniyet coğrafyamızın dilde, fikirde bir olmasıdır" diye konuştu.

Milletvekili adaylığıyla ilgili soruya Topçu, "Yok kardeş ben bağımsız bakanım, ne adaylığı" yanıtını verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler