YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalçın Akdoğan'dan Mursi'nin idam kararına çok sert tepki
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Mısır'da darbe ne kadar büyük bir alçaklıksa, seçilmiş cumhurbaşkanına idam cezası da o kadar büyük alçaklıktır" dedi.
Yalçın Akdoğan'dan Mursi'nin idam kararına çok sert tepki
16 Mayıs 2015 / 18:56 Güncelleme: 16 Mayıs 2015 / 18:57

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti Ankara Milletvekili adayı Murat Alparslan'ın Çukurambar Mahallesi'ndeki seçim koordinasyon merkezinin açılışında, Türkiye'nin önemli bir seçime daha gittiğini, 7 Haziran'daki seçimin "seçimlerin anası" niteliğinde olduğunu söyledi.

Milletle kavgalıların aslında seçimi kazanmak istemediğine, AK Parti'yi durdurmak istediklerine işaret eden Akdoğan, bunun başka bir mücadele olduğunu, bu oyunun AK Parti iktidara geldikten sonra başladığını dile getirdi.

Sokak isyanları çıkarılmak istendiğini hatırlatan Akdoğan, şöyle konuştu:

"Kızılay'da neler olduğunu, nasıl ortalığı yakıp yıktıklarını hatırlıyorsunuz. Hepsi şiddette boğuldu. Millet sokağa dökülmeye çalışıldı. Provokatörler işbaşına geçti, bir ay sonra Gezi olayları başladı. Birkaç hafta sonra aynı şekilde Mısır'da sokakları karıştırdılar. 'Mısır'ın Tayyip'ini devirdik' dediler, darbe yaptılar. Türkiye'de tutmadı ama Mısır'da darbe yaptılar. Bugün Mısır'ın seçilmiş cumhurbaşkanına idam cezası vermişler. Mısır'da darbe yapmak, milletin seçilmiş iktidarını devirmek ne kadar büyük bir alçaklıksa, milletin seçilmiş cumhurbaşkanına idam cezası vermek de o kadar büyük alçaklıktır." 

"HDP, PKK'nın vesayeti altında bir örgüt"

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 14 partinin bir araya getirildiğini vurgulayan Akdoğan, başarısızla sonuçlanan ittifakın tek umutlarının HDP olduğunu ifade etti.

HDP'nin, batıda demokrasi havarisi kesildiğini aktaran Akdoğan, şunları kaydetti:

"Sen kimsin? HDP, PKK'nın vesayeti altında bir örgüt. Soruyorum, terör örgütünün kontrolünde, vesayetinde olan bir yapı. Bu yapının güçlenmesi demokrasiye ne katkı sağlayabilir? Sen bir söz söylediğinde seni Kandil azarlıyor, Kandil'in belirlediği örgüt komiserlerinin sözü geçiyor. Millet belediye başkanını seçiyor, orada bir belediye işçisine örgüt komiseri gelip fırça atıyor.

Bunlarda eş başkanlık neden var biliyor musunuz? İşte 'o örgütün kontrolü olsun' diye var. Bir de eş başkanlar yetmiyor, örgüt komiserleri var, onlar yönetiyorlar. Örgütün uzantısı, vesayeti altında olan milletvekili listeleri... Genel başkanları bile Kandil tarafından belirlenen bir yapının güçlenmesi demokrasiye nasıl katkıda bulunabilir? Bunlar sadece baskı ve şiddeti bilirler. Bu, ceberut bir yapıdır."

"Çözüm Süreci'nin düşmanı Paralel Yapı'yla kol kola girdiler"

Akdoğan, Güneydoğu'da kapı kapı gezenlerin güya anket yaptıklarını belirterek milleti fişlediklerini, "HDP'den başka bir partiye buradan oy çıkarsa" diye tehditler savurduklarını anlattı. 

Yalçın Akdoğan, "Açık söylüyorum, örgütün desteğiyle kampanyayı sürdürürlerse, örgüt tarafından millet tehdit edilirse bunların aldıkları oya şaibe karışır. Çıkıp da diyemezler: 'Ben barajı geçtim, şu kadar oy aldım'. Tehditle alınan oy, demokrasiye verilmiş bir oy değildir" değerlendirmesinde bulundu. 

CHP ile HDP arasında siyasi zihniyet farkı olmadığı için kol kola girdiklerini belirten, HDP'ye oy verenlere seslenen Akdoğan, "Bunlar ulusalcı yapı, Çözüm Süreci'ne karşı çıkan ve bu sorunu üreten zihniyet bunlarla flört ediyor. Çözüm Süreci'nin düşmanı Paralel Yapı'yla kol kola girdiler. Buradan nasıl hayırlı bir şey çıkacak? Çıkamaz" diye konuştu. 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler